دانشگاه لرستان در مسیر بین‌المللی شدن

دکتر احسان رشیدیان - معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه لرستان
دکتر احسان رشیدیان - معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه لرستان

معاونت آموزشی دانشگاه لرستان از پیشرفت در جذب دانشجویان خارجی خبر داد و گفت: تنها طی دو سال موفق به جذب ۶۴ دانشجوی خارجی شده‌ایم.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ مهر ۹۸

به گزارش خبرنگار #اقتصادبرتر در خرم‌آباد – دکتر احسان رشیدیان، معاونت آموزشی دانشگاه لرستان در پاسخ به این سوال که اهداف عملیاتی معاونت، مطابق برنامه راهبردی دانشگاه در افق ۱۴۰۴ چیست، گفت: در برنامه راهبردی مسائل مختلفی مطرح شده است. یک مورد در ارتباط با تعهداتی است که معاونت آموزشی در ارتباط با کاهش تعداد رشته‌های کم تقاضا دارد. طی سنوات اخیر در کل کشور از تعدادی از رشته‌های کارشناسی استقبال کمتری می‌شود و صندلی خالی در این رشته‌ها وجود دارد. معاونت آموزشی دانشگاه براساس برنامه راهبردی افق ۱۴۰۴ تعهد دارد که تعداد رشته‌های کارشناسی کم تقاضا را به تدریج کاهش دهد و به جای آن روی رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا سرمایه‌گذاری کند.

وی افزود: البته در بحث رشته‌های دکترا هم اتفاقاتی در حال رخ دادن است و سیاست کلی وزارت عطف این است که به طور کلی گسترش کمّی آموزش عالی را محدود کرده و بیشتر به سمت گسترش کیفی حرکت کند. از این رو سال گذشته بود که ابلاغیه‌ای از طرف وزارتخانه به دانشگاه‌های سراسر کشور ارسال شد که دفتر گسترش آموزش عالی دیگر مجوز دوره‌های دکترای جدید نمی‌دهد مگر به دانشگاه های سطح ۱ مثل تهران، شیراز، اصفهان و … آن هم در قبال حذف یک رشته دکترای موجود در همان دانشگاه و درخواست رشته دکترای جایگزین.

رشیدیان ادامه داد: این بخشنامه در سال ۹۶ ابلاغ شد و برای سال ۹۷ بنا بود دفتر گسترش این موضوع را مدنظر قرار دهد و پس از آن در حال حاضر ابلاغیه جدیدی نیامده که بخواهد ابلاغیه سابق را لغو کند ولی در کل سیاست آموزش عالی در حال حاضر عدم اعطای مجوز به رشته‌های دکترا به دلیل تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان این دوره در کشور است و اگر هم قرار باشد به شکل معدود مجوزهایی صادر شود استانداردهای بسیار جدی در این زمینه باید رعایت شوند.

معاون آموزشی دانشگاه لرستان عنوان کرد در حال حاضر رشته‌های پرتقاضای مختلفی در دانشگاه وجود دارد و افزود: ما در حال حاضر ۲۳۲ کدرشته‌محل در دانشگاه داریم که اگر بخواهیم به تفکیک به آنها اشاره کنیم ۱۷۴ کدرشته روزانه و شبانه مربوط به خود دانشگاه لرستان، ۴۸ کدرشته پردیس و ۱۹ کدرشته مربوط به مراکز اقماری دانشگاه هستند. البته این تعداد کدرشته‌محل بوده و تعداد رشته‌های دانشگاه لرستان ۱۹۳ است. از این تعداد کدرشته‌محل، ۴۶ کدرشته دانشگاه لرستان، ۱۹ کدرشته مراکز اقماری و در مجموع ۶۵ کدرشته مربوط به مقطع کارشناسی هستند. ۷۸ کدرشته دانشگاه لرستان، ۳۲ کدرشته پردیس و در مجموع ۱۱۰ کد رشته مقطع کارشناسی ارشد و ۴۹ کدرشته دانشگاه لرستان، ۱۶ کدرشته پردیس و در مجموع ۵۵ کدرشته در مقطع دکترا وجود دارد. دکترای حرفه‌ای هم که همان دکترای دامپزشکی است به عنوان یک کدرشته می‌باشد. در سال جدید هم دو رشته تحصیلی یکی در مقطع کارشناسی با عنوان “مترجمی زبان عربی” و یکی در مقطع ارشد با عنوان “ادبیات عامه” به رشته‌های موجود اضافه شدند  که دانشگاه لرستان برای اولین بار  در این رشته‌ها دانشجو می‌پذیرد.

دکتر رشیدیان در مورد آمار دانشجویان جدیدالورود دانشگاه گفت: آمار ممکن است دقیق نباشد و یک علت این است که ما به صورت روزانه ممکن است دانشجوی انصرافی داشته باشیم. جمع کل دانشجویان روزانه ۱۹۴۲ نفر و شبانه ۲۷۷ نفر، پردیس خودگردان ۱۷ نفر و جمع کل دانشجویان ورودی سال ۹۸ دانشگاه ۲۲۳۶ نفر هستند.

وی افزود: با وجود اینکه در ابتدای ترم هستیم به شکل روزانه همچنان دانشجوی انصرافی داریم؛ بنابراین ممکن است این آمار تغییر کند. این انصراف‌ها دلایل مختلفی دارند. در بعضی موارد در مقطع ارشد بحث فرصت شغلی پیش آمده وجود دارد که دانشجو شغل را به تحصیل ترجیح می‌دهد، در بعضی موارد هم با توجه به اینکه داوطلبان در تاریخ ۳۰ و ۳۱ شهریور، ثبت نام روزانه یا شبانه را انجام داده‌اند و سازمان سنجش در تاریخ ۱۰ مهر نتایج با احتساب سنوات تحصیلی را اعلام کرده و اغلب دانشگاه ها ۱۳ و ۱۴ مهر را برای ثبت نام این افراد اعلام کردند؛ طبیعتا تعدادی از داوطلبان ترجیح دادند از روزانه انصراف داده و در رشته با احتساب سنوات تحصیلی ثبت نام کنند. دلیل این اتفاق این است که سازمان سنجش در بخشنامه خود اعلام کرده مدرکی که به دانشجویان روزانه، شبانه یا با احتساب سنوات داده می‌شود هیچ تفاوتی با هم ندارند و در کارنامه و دانشنامه‌ای که نهایتا به دانشجو داده می‌شود این کلمه قید نخواهد شد. به این ترتیب اگر برای مثال داوطلبی در رشته روزانه دانشگاه لرستان قبول شده و به فرض همان رشته را با احتساب سنوات تحصیلی در محل زندگی خود قبول شده باشد، طبیعی است که ترجیح دهد در محل زندگی خود تحصیل کند و سازمان سنجش هم در ابلاغیه خود به دانشگاه‌ها تاکید کرده که با چنین مواردی مانند دانشجویان انتقالی رفتار شود و این داوطلبان اختیار دارند که در هر کدام از رشته‌های روزانه یا با احتساب سنوات ثبت نام کنند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

معاونت آموزشی دانشگاه لرستان در پاسخ به این سوال که برای پیشبرد اهداف آموزشی دانشجویان چه تمهیداتی اندیشیده شده است، گفت: اخیرا یک آیین‌نامه جدید تحت عنوان “ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویی” به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شده که به شکل رسمی از ابتدای سال تحصیلی ۹۸ این امر اجرایی می‌شود. این آیین‌نامه عمدتا در ارتباط با بحث خروجی آموزش عالی هست که احساس می‌شود فارغ‌التحصیلان مهارت‌هایی که در بازار نیاز است را ندارند. بخش‌هایی از این آیین‌نامه در ارتباط با تقویت توان اشتغال‌پذیری یا مهارت فارغ‌التحصیلان است و بخش‌هایی از آن به ۴ تا ۱۰ واحد دروس اختیاری که به تناسب هر رشته می‌تواند علاوه بر دروس اصلی تعریف شود اشاره دارد که این دروس قاعدتا توسط اعضای گروه‌های تخصصی مختلف تعریف می‌شوند و دانشجو می‌تواند این واحدها را انتخاب کند. این واحدها در کارنامه دانشجو ثبت می‌شوند و به ارتقای معدل هم کمک می‌کنند و از طرف دیگر آن مهارت‌های موردنیاز را هم در کنار رشته‌ای که در حال تحصیل آن هستند، فرا می‌گیرند. دانشگاه لرستان هم به طور جدی وارد این اتفاق شده و در جلسات شورای آموزشی از دانشکده‌های مختلف کسب نظر کرده و گروه‌های مختلف در این زمینه پیش‌قدم شده و بعضی هم در حال تدوین این دروس اختیاری هستند تا بتوانیم این دروس را ارائه دهیم.

وی افزود: از طرف دیگر بحث دوره‌های مهارتی هم وجود دارد. دوره‌های مهارتی با دروس اختیاری مهارت‌آموزی تفاوت دارند، از این جهت که می‌توانند برای هر شخصی تعریف شوند؛ چه مخاطب ما دانشجو باشد، چه فردی از خارج دانشگاه. البته طبیعتا برای دانشجویان خود دانشگاه ممکن است شرایط خاصی مانند تخفیف شهریه دوره برای شرکت در این کلاس‌ها در نظر گرفته شود. این دوره‌ها به صورت تعریف‌شده در قالب تعداد مشخص ساعت تئوری و ساعت عملی هستند. به عنوان مثال ما دوره‌ای با عنوان “گوهرتراشی” داشتیم که برگزار شد و برخی دانشکده‌های دیگر مثل دانشکده ادبیات در رشته‌هایی مثل باستان‌شناسی و تورلیدری یا دیجیتال باستان‌شناسی و گردشگری پیشنهاد برگزاری تعدادی دوره مهارتی را داده‌اند یا دانشکده اقتصاد که پیشنهاد داده دوره‌های کار در بورس برگزار شود که البته این دوره‌ها نیاز به اخذ مجوز از وزارت دارند چون در نهایت هرچند مدرکی که ما به دانشجویان می‌دهیم مدرک رسمی مثل مدرک کاردانی، کارشناسی و … نیست و صرفا یک گواهی گذراندن دوره مهارتی است ولی این گواهی هم توسط دانشگاه و هم توسط وزارتخانه تایید می‌شود و علاوه بر اینکه فرد یک آموزش خاص می‌بیند، می‌تواند در آینده در بازار کار از این مهارتی که فرا گرفته استفاده کند.

رشیدیان ادامه داد: استارت این کار زده شده و در مورد برخی دانشکده‌ها پیگیری شده و ما با دفتر آموزش‌های آزاد و مجازی که تقریبا دو-سه هفته ای هست حکم برای یکی از اعضای هیئت علمی زده شده که این دفتر با توجه به این بخشنامه سازمان فعال شود و این عضو هیئت علمی پیگیر اخذ مجوزهای لازم از وزارت هستند که انشاالله ما بتوانیم این دوره‌ها را به شکل فراگیر هم برای مخاطبین داخل دانشگاه و هم مخاطبین خارج دانشگاه شروع کنیم.

دکتر رشیدیان در مورد برنامه‌های ارتقای دانش حرفه‌ای و عملیاتی اساتید گفت: یک سری برنامه‌های توانمندسازی در این زمینه در نظر داریم و به خصوص باید روی اعضای هیئت علمی جوان و تازه استخدام شده تمرکز کنیم. برگزاری و اجرای کلاس‌های مختلفی برای این اساتید از طرف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی پیشنهاد داده و ما هم موافقت دانشگاه را اعلام کردیم. این کلاس‌ها عمدتا دروسی مثل فن معلمی، روش تحقیق، چگونگی استفاده از دیتابیس‌ها و … را شامل می‌شوند که این موارد علاوه بر کلاس‌هایی مثل تعلیم و تربیت اخلاقی است که نهاد رهبری برای اساتید برگزار می‌کند.

معاون آموزشی دانشگاه لرستان در پایان در ارتباط با دانشجویان خارجی خاطرنشان کرد: ما تقریبا دو-سه سالی است که به شکل جدی وارد این قضیه شده‌ایم. شاید تقریبا ۲ سال پیش ما دو نفر دانشجوی خارجی داشتیم که آنها هم به دانشگاه بورس شده بودند که یکی از آنها اینجا ماند و دیگری به دانشگاه علوم پزشکی رفت. بعد از آن به طور جدی پیگیر پذیرش دانشجوی خارجی شدیم و دفتر گروه همکاری‌های علمی-بین المللی در دانشگاه راه‌اندازی شد و برای یکی از اعضای هیئت علمی حکم زده شد که پیگیر این موضوع باشد و بنده هم سفرهای مکرری به تهران داشتم و با آقای علیزاده، مدیر کل دانشجویان خارجی وزارت، رایزنی‌هایی انجام شد و تمهیداتی اندیشیده شد و نتیجه این که در حال حاضر حدود ۶۴ دانشجوی خارجی طی این دو سال به دانشگاه جذب شده است.

وی افزود: البته این دانشجویان خارجی با توجه به سطح دانشگاه لرستان و در کل قطب علمی کشور طبیعتا از کشورهای اروپایی نیستند ولی همین که بتوانیم آموزش عالی را به سمت بین المللی شدن پیش ببریم و بتوانیم از کشورهایی که از نظر فرهنگی بیشتر با آنها سنخیت داریم و از نظر سطح علمی نسبت به آنها برتری نسبی داریم دانشجو بگیریم، یک شروع خوب است تا انشاالله بتوانیم این کار را توسعه دهیم. این ۶۴ دانشجوی خارجی عمدتا از کشور افغانستان هستند و از کشورهای نیجریه، عراق و دو کشور دیگر منطقه هم دانشجو داریم. این تعداد در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند. در این بین چند نفر از دانشجویان دکترا از افغانستان بورس شدند. این دانشجویان در دانشگاه‌های افغانستان با مرتبه مربی عضو هیئت علمی هستند که برای اخذ مدرک دکترا به ایران آمده‌اند. انشاالله آمار، نوید این اتفاق را می‌دهد که در آینده ما بتوانیم تعداد این دانشجویان را بیشتر افزایش دهیم.

تهیه و تنظیم: مریم صدیقی

پاسخ دادن