درآمد بالای نیروگاه های خورشیدی

اقتصادبرتر

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: در صورتی که یک نیروگاه ۱۰ کیلوواتی خورشیدی روی پشت بام منازل مسکونی نصب شود امکان خرید ۲.۵ میلیون تومانی برق آن توسط دولت در هر ماه وجود دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، محمد صادق زاده وضیعت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را مطلوب توصیف کرد و گفت: انرژی‌های تجدیدپذیر طی سالهای گذشته به طور میانگین سالانه بیش از ۳۰ درصد رشد را تجربه کرده اند که از تلاش دولت برای توسعه این نوع انرژی‌ها حکایت دارد. البته قیمت فروش تکلیفی برق پائین است. همین موضوع سرمایه گذاری در صنعت برق را با چالش روبرو می‌کند؛ اگر این مشکل برطرف شود شاهد افزایش سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر نیز هستیم.

وی افزود: افزایش ۳۰ درصدی نرخ نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌تواند جذابیت مناسبی را برای ورود سرمایه گذاران ایجاد کند که با ابلاغ چنین موضوعی از سوی وزیر نیرو شاهد استقبال بخش خصوصی در این حوزه بودیم.

صادق زاده از تولید مبدل‌های انرژی خورشیدی در کشور خبر داد و گفت: پله آخر توسعه فناوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ایران را می‌توان مبدل‌های انرژی خورشیدی دانست که قبلاً در کشور تولید نمی شد اما اکنون فرآیند تولید آن در تهران و مشهد کلید خورده است.

این مقام مسئول افزود: اگر سرمایه گذاران در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر از توانمندی‌های بخش داخلی استفاده کنند، دولت در چنین حالتی تا سقف ۳۰ درصد افزایش نرخ خرید برق را از آنان حمایت می‌کند. این در حالی است که ظرفیت کنونی انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ۸۴۱ مگاوات است و به غیر از ۱۵۰ مگاوات نخست که به طور مستقیم از بخش سرمایه گذاری خارجی تأمین شد، سایر ظرفیت‌ها با استفاده از نقدینگی موجود در کشور تامین سرمایه شده است.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با بیان اینکه در ماده ۵۰ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت نیرو ملزم شده است تا پایان اجرای این برنامه ۵۰ درصد ظرفیت تولید برق کشور را با ظرفیت حدود ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات از برق تجدیدپذیر تأمین کند، ادامه داد: البته در ماده ۳۹ این قانون که مقدم بر ماده ۵۰ است مطرح شده است که قیمت حامل‌های انرژی باید اصلاح شود در حالی که چنین رخدادی تاکنون اجرایی نشده و نباید انتظار داشت که این هدف افزایش ظرفیت تأمین برق از محل نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین شود.

وی افزود: پیشنهاد وزارت نیرو برای راه اندازی نیروگاه‌های تولید برق از پسماند به تصویب هیات وزیران رسیده و لایحه آن به مجلس ارائه شده و در دست بررسی برای رفتن به صحن علنی مجلس است.

وی توضیح داد: در این لایحه تولید برق از پسماند در کلان شهرها و شهرهای ساحلی که بیشترین مشکل را با پسماندهای تولیدی دارند پیشنهاد شده است و منابع مالی آن نیز برای اجرای این طرح پیش بینی شده و انتظار می‌رود پس از ابلاغ آن حرکت جدی در زمینه تولید برق از محل پسماندها آغاز شود.

صادق زاده قیمت خرید برق از این نیروگاه‌ها را ۹۰۰ تومان بر کیلووات اعلام و تصریح کرد: زمانی که قانون ابلاغ شد نرخ مصوبه به شورای اقتصاد ارائه شده و امکان دارد به ۱۵۰۰ تومان نیز افزایش یابد. این در حالی است که حدود ۶ نیروگاه زباله سوز با ظرفیت ۱۱ مگاوات در حال بهره برداری است که البته در کشور پتانسیلی برای ایجاد ظرفیت نیروگاهی به ظرفیت ۸۰۰ مگاوات در کشور وجود دارد و لایحه ای که در حال بررسی است ۴۰۰ مگاوات از ۸۰۰ مگاوات را تامین می‌کند. البته نمی توان این راهکار را تنها راه مقابله با تولید پسماند در شهرها عنوان کرد اما به هر حال فرصتی را برای چنین اقدامی فراهم می‌کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه عمده تجهیزات مورد نیاز نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور ساخته می‌شود، ادامه داد: طی سه سال نخست فعالیت این حوزه اغلب تجهیزات وارداتی بودند اما اکنون تمام فناوری‌های مورد نیاز این صنعت در داخل ساخته می‌شود به طوری که حتی برای تولید یک تجهیز، سه تا چهار تولیدکننده وجود دارد.

صادق زاده با اشاره به تجهیز نیروگاه‌های خورشیدی در پشت بام‌های مردم نیز گفت: این اقدام دو سال تجربه را پشت سر می‌گذارد که در مجموع موفق به احداث این نیروگاه‌های کوچک با ظرفیت ۳۵۰۰ کیلووات درپشت بام‌ها شده ایم.

وی با بیان این‌که ظرفیت نصب نیروگاه‌های پشت‌بامی از پنج کیلووات به سقف ۱۰ کیلووات افزایش یافته است، ادامه داد: کسی که ۱۰ کیلووات نیروگاه تاسیس می‌کند ماهیانه دو میلیون و ۵۰۰ مگاوات درآمد خواهد داشت و میزان سرمایه‌ مورد نیاز آن ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان است که پیش بینی می‌شود به ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان کاهش پیدا کند.

مدیرعامل سازمان ساتبا با تاکید بر این‌که ایران استعداد خوبی برای تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی دارد، گفت: کم‌استعدادترین منطقه کشور از نظر تابش خورشید که سواحل خزر است دو برابر آلمان ظرفیت دارد.

صادق‌زاده با بیان این‌که ساتبا نمی‌تواند در سرمایه‌ گذاری مشارکت داشته باشد، گفت: در این راستا بانک‌های خصوصی و سازمان‌هایی مانند بسیج مهندسین که تصمیم دارند بیش از ۱۰۰ مگاوات را تامین مالی کنند یا کمیته امداد که تاکنون بیش از ۲۰۰۰ نیروگاه را تامین مالی کرده، حمایت می‌کند.

پاسخ دادن