درخواست بودجه ۲٫۵ بیلیون دلاری ترامپ برای مقابله با کرونا

درخواست بودجه 2.5 بیلیون دلاری ترامپ برای مقابله با کرونا

رئیس جمهوری آمریکا گفت: اگر کنگره بودجه ای بیش از ۲.۵ بیلیون دلار جهت مقابله با #کروناویروس اختصاص دهد ما از آن استفاده خواهیم کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز ، ترامپ در یک نشست خبری در کاخ سفید در مورد شیوع ویروس کرونا، با بیان این که سطح تهدید این اپیدمی در آمریکا در حال حاضر بسیار پایین است، گفت اولویت اصلی ما سلامتی و امنیت مردم آمریکا است.

اگر کنگره بودجه ای بیش از ۲.۵ بیلیون دلار جهت مقابله با کروناویروس اختصاص دهد ما از آن استفاده خواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در همین زمینه دو شبکه خبری «سی ان ان» و «ام اس ان بی سی» را متهم کرده است که در خصوص تهدید شیوع ویروس کرونا بزرگنمایی می‌کنند و بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 ترامپ در بخش دیگری از اظهارات خود اضافه کرد، پانزده نفری که به ویروس مبتلا شده بودند، هشت تن از آنها از بیمارستان مرخص شدند، پنج نفر نیز بهبود یافته‌اند و بقیه در شرایط خوبی هستند و تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند.

رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که مرزهای هوایی به روی پروازها از مبدا برخی کشورهای درگیر مسدود شده و از ورود مسافرانی از چین که شهروندان آمریکا نیستند به ایالات متحده جلوگیری می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به فهرست کشورهایی که بهترین آماده‌سازی و امکانات را برای مقابله با ویروس کرونا و شیوع آن دارند، خاطر نشان کرد که ایالات متحده در صدر این فهرست قرار دارد.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا دولت ایالات متحده قصد دارد محدودیت سفر در مورد برخی کشورهای درگیر اپیدمی کرونا از جمله کره جنوبی و ایتالیا اعمال کند گفت، چنین اقدامی در حال حاضر در دستور کار قرار ندارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین اعلام کرد که مایک پنس معاون خود را سرپرست تیم ویژه مقابله با کرونا و مسئول هماهنگی با تمامی دستگاه‌های مربوطه کرده است.

مایک پنس نیز که در نشست خبری کاخ سفید درباره ویروس کرونا حضور داشت، ضمن تشریح برخی تدابیر انجام شده، گفت دولت فدرال از کلیه منابع خود برای هماهنگی میان دستگاه‌های ذیربط برای اطمینان یافتن از سلامتی مردم آمریکا استفاده خواهد کرد.

در ادامه نشست، سایر مقام‌های دولت آمریکا آخرین اطلاعات در مورد تدابیر انجام شده و همچنین دستورالعمل های لازم و اولیه را که مردم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید رعایت کنند ارائه دادند.

دونالد ترامپ در توییتی تصریح کرده است که این دو رسانه دست به هرکاری می‌زنند تا شیوع ویروس کرونا را به بدترین وضعی نشان دهند و بازارها را به وحشت بیندازند.

در همین حال، الکس آزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی گفته است٬ ۵۹ بیمار مبتلا در ویروس کرونا در آمریکا وجود دارند که ۴۲ نفر از آنها از مسافران کشتی تفریحی پرنسس دایموند هستند که از ژاپن به آمریکا بازگردانده شده‌اند.

پیتر مارک، مدیر تحقیقات نهاد دولتی غذا و دارو گفته است: ما باید برای اپیدمی این ویروس آماده باشیم.

مقام‌های بهداشتی آمریکا روز گذشته هشدار داده‌ بودند که شیوع ویروس کرونا در این کشور اجتناب ناپذیر است.

دکتر نانسی مسینایر، از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا به خبرنگاران گفته بود: دیگر مساله این که نیست که آیا این ویروس شیوع پیدا می‌کند یا نه. بلکه پرسش این است که چه زمانی و در چه ابعادی شیوع پیدا خواهد کرد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا از مردم این کشور خواسته است خود را برای مقابله با این ویروس آماده کنند.

رئیس جمهور چین ژی به سختی جهت مقابله با کروناویروس تلاش می کند.

همچنین چاک شومر اقلیت دموکرات سنای آمریکا خواهان بودجه ۸.۵ میلیارد دلاری برای مقابله با ویروس کرونا است

چاک شومر، نماینده ایالت نیویورک در مجلس سنای آمریکا و رهبر اقلیت حزب دموکرات این مجلس، خواستار افزایش چشمگیر بودجه پیشنهادی دولت برای تدابیر مقابله با ویروس کرونا شد.

 شومر روز چهارشنبه هفتم اسفند اعلام کرد مبلغی که دولت درخواست کرده کم است و این مبلغ باید ۸.۵ میلیارد دلار باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک روز پیشتر گفته بود برنامه اضطراری ۲.۵ میلیارد دلاری او برای مقابله با ویروس کرونا که برای قانون‌گذاران فرستاده است، در صورت شیوع این ویروس در آمریکا، این کشور را آماده می‌کند و به سایر کشورها که آمادگی ندارند نیز کمک خواهد کرد.

سناتور شومر اقدامات دولت پرزیدنت ترامپ را «ناکافی» خوانده و گفته باید آمادگی مناسبی برای شیوع احتمالی این ویروس داشت.

پاسخ دادن