درخواست حمایت معیشتی شهروندان آسیب دیده از کرونا

علی رغم آنکه دولت در هفته های گذشته اعلام کرده است در صدد حمایت از کسب و کارهای بدون درآمدهای ثابت بر آمده است. یعنی همان کسب و کارهای که بر اثر شیوع  ویروس کرونا و عدم خرید عمومی  جامعه  با کسادی خاصی همراه شده اند.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۳ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، پیش از این هم البته قول هایی برای حمایت هایی از جمله تعویق اقساط بانکی، تعویق قبوض برق  و آب، بخشش اجاره بها توسط سازمان بنیاد مستضعفان و همچنین انواع حمایت های لازم که از طرف  سازمان برنامه و بودجه  کشور انجام شده است.

 همچنین در اخبار اعلام شد رئیس جمهور طی دستوری به  دستگاه های دولتی  از آنها خواسته است تا برای حمایت نقدی برخی کسب و کارها نیز اقدام نمایند. این دستور شامل سه بسته حمایتی بود که باید در اختیار “اقشار کم‌برخورداری که کسب‌وکار آنان در آستانه سال نو، لطمه و خسارت جدی دیده” بود قرار گیرد.

اما خبرها از گوشه و کنار حاکی از آن است که افرادی که به صورت روزمزد مشغول فعالیت هستند و تنها در صورت فعالیت روزانه قادر به تامین معاش خود می باشند ، همچنان در انتظار حمایت دولت بوده و علی رغم خانه نشینی هیچگونه تسهیلاتی برایشان فراهم نشده است. برای مثال فردی به نام محمد که خود را راننده آژانس معرفی کرده است می گوید: در حال حاضر تنها وسیله معاش وی که خودروی شخصی اش می باشد به دلیل آنکه نیازمند تعمیر است بلااستفاده مانده است و از آنجا که برای تعمیرخودروی خود باید فعالیت روزانه داشته باشد تا بتواند مخارج تعمیر آن را بپردازد ، بدون هیچگونه حمایت مالی از سوی مسئولین، دست خالی خانه نشین شده است. وی می گوید : الان مدتی است به دلیل نداشتن هرگونه نقدینگی با داشتن فرزندی ۷ ساله تنها قوت روزانه شان نان و پنیر است! ایشان بعنوان یکی از اقشار آسیب پذیری که با فعالیت روزانه امرار معاش می کرده ، می گوید: این بسته های حمایتی که دولت اعلام کرده است تا بخواهد جنبه اجرایی پیدا کند و به دست ما نیازمندان برسد زمانبر است و خدا شاهد است که حتی توانایی پرداخت هزینه خرید تن ماهی هم از عهده ام خارج است.

علی رغم آنکه مسئولین اعلام کرده اند ، برای قطع زنجیره ابتلا به کرونا همه شهروندان باید در خانه بمانند تا از شیوع آن جلوگیری شود، تکلیف امثال بنده که با فعالیت روزمره قادر به تامین معاش خود بوده ایم چه می شود. جواب شکم گرسنه خانواده  ما را چه کسی می دهد؟

وضعیت مشابه این شهروند این روزها در جامعه به وفور دیده می شود باشد که مسئولین توجه ویژه ای به آنان داشته باشند.

پاسخ دادن