درد سر ایرانی‌ها برای فروش خانه هایشان در ترکیه

طبق قوانین ترکیه، ایرانی‌هایی که در ترکیه خانه خریده اند حتما باید خانه خود را با ۴۰ درصد زیر قیمت و به یک تبعه ترکیه بفروشند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مهر ۱۴۰۰

بر اساس این قانون، ایرانی‌ها حق فروش آپارتمان خود به ایرانی‌های دیگر را ندارند و حتما باید آن را تحت نظارت و قیمت‌گذاری یک نهاد با حدودا ۴۰ درصد پایین‌تر از قیمت خرید به شهروندان ترکیه بفروشند. این قانون باعث اعتراض بسیاری از ایرانیان و تبعه سایر کشورها شده است که با اهداف متفاوت در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند.

‏دکتر یدالله کریمی‌پور؛ استاد گروه جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی در کانال تلگرامی خود نوشت، ‏تعدادی از تجار ایرانی که ۲سال پیش در ترکیه آپارتمان خریده بودند پس از فروش آنها و تحمل ۱۰۰-۱۲۰هزار دلار زیان، با ممانعت دولت ترکیه برای خارج کردن وجوه حاصله مواجه شده اند و در عوض مجبور به سپرده‌گذاری در بانک‌های ترکیه‌ای به مدت ۳سال آن هم به لیره ترکیه شده‌اند. بر اساس قوانین ترکیه، سرمایه‌های وارد شده به این کشور حتما باید ۵ سال در ترکیه بماند.

این استاد دانشگاه توصیه کرده است، برای سرمایه‌گذاری در ترکیه قبل از هر اقدامی ابتدا فکر کنید و با وکلای مورد اعتماد مشورت نمائید. متاسفانه شمار زیادی از ایرانیانی که در تکریه خانه خریده اند یا سرمایه گذاری کرده اند در باتلاق قوانین این کشور فرو رفته اند.

‏۲۰ سال پیش، امارات دقیقا همین کار را با ایرانی‌ها انجام داد، بنابراین برای خرید ملک در ترکیه یا احتیاط عمل کنید یا با توجه به تبعات زیانبار آن به هیچوجه پول خود را در این کشور سرمایه گذاری نکنید و سرمایه اتان را جایی بگذارید که از سود و بازگشت سرمایه مطمئن شوید.

پاسخ دادن