درس هایی از سقوط بازارهای جهانی سهام

سهام بورس S&P 500  طی ۲۰ روز معامله خود ۱۶ درصد ریزش کرد و پس از ۷ جلسه نسبت به ماه فوریه ۳۰ درصد کاهش داشت.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۷ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، به نقل از یاهو فاینانس، در حالی که آشفتگی بازار فعلی بدون شک بی سابقه است ، اما سرمایه گذاران تلاش می کنند با چگونگی بازاریابی مناسب  بازارها از سقوط های بعدی تاریخی جلوگیری کنند. پل کپلان ، مدیر تحقیقات مورنینگ استار به یاهو فاینانس گفت: “این همان چیزی است که ریسک بازار نامیده می شود .” ما می توانیم با استفاد از زمان ، بسیاری از رکودهای شدید را پشت سر بگذاریم و گاهی هم ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا بازار به حالت عادی بازگردد. وی گفت : “اگر وقت صرف کنیم و شکیبا باشیم میتوانیم از بازار سهام و سرمایه گذاری ای که در آن کرده ایم نتیجه بگیریم . “اما این مسیر چندان هموار نیست و با موانع زیادی روبرو است . “داشتن یک افق طولانی مدت در بازار سهام مفید است.

در تحلیل اخیرکپلان از بازده سهام واقعی آمریکا ، ارزش یک دلاری که (به ارزش یک دلار امریکا در سال ۱۸۷۰)  در یک شاخص فرضی بورس اوراق بهادار آمریکا در آن سال سرمایه گذاری شده بود ،  تا پایان مارس ۲۰۲۰ به ۱۵۳۰۳۳ دلار رسید”. هیچ فرد سرمایه گذاری طی این مدت زمان طولانی برای سرمایه گذاری صبور نیست. اما بررسی ها نشان می دهد اخیرا، سرمایه گذاری که در بازار سهام پیش از اوج  بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ ، حول و هوش ۹ اکتبر سال ۲۰۰۷ در خرید سهام مشارکت کرده بود، در ۲۳ مارس امسال ، علی رغم سیر نزولی ارزش سهام ها ،  باز ارزش سرمایه اش به تنهایی تا ۴۳ درصد افزایش پیدا کرده بود.

با این حال ، این  سودآوری تنها درصورتی تحقق پیدا می کند که سرمایه گذار در برابر افت  بیش از ۵۰ درصدی سهام بورس در مارس ۲۰۰۹ که  از اوج  خود به پایین ترین سطح بازار رسید، قدرت تاب آوری داشته باشد. بررسی کاپلان در مورد   ۱۷ دوره رکودی که بازار سهام آنها را تجربه کرده اند، یا دوره هایی بعد از سقوط  ۲۰ درصدی سهام یا بیشتر از آن که مدام تا زمان بازپرداخت آن متحمل ضررهای هنگفتی می شدند نشانگر حرکت از افت اولیه و مسیری رو به بهبود در چرخه عمر است . وی می گوید: به طور متوسط ​​، تقریباً هر ۹ سال یکبار سهام در مرحله کاهش سود و سیرنزولی ارزش بازار سرمایه و زیان های مداوم قرار می گیرد.

  • شکیبایی و زمان عامل موفقیت در بورس

براساس داده های کاپلان ، به طور متوسط ​​حدود ۲۵ ماه طول کشید تا ارزش سهام از سطح اولیه خود به  کاهش چشمگیر فعلی برسد. از زمانی که ارزش سهام بازار به پایین ترین سطح خود می رسد ، تقریباً ۳۰ ماه طول می کشد تا حداقل به اوج قبلی برگردد ، و یک بهبود را تجربه کند.

بزرگترین کاهش واقعی در بازار سهام ایالات متحده ،از سال ۱۸۷۰ تاکنون( دیوید فاستر)

 

با این حال ، با استفاده از میانگین  داده ها ،  می توان گفت عوامل گسترده ای باعث سقوط ارزش سهام هستند . از نظر تاریخی ، با شوک اولیه ای که ارزش سهام را کاهش داده بود، برای انتقال در طول دوره هایی که دچار مصیبت شده بود ، زمان بسیار طولانی تر ی را باید طی می کرد تا ارزش آن به اوج زمان های قبل خود بازگردد.

طولانی ترین طول دوره ریکاوری ۱۰۵ ماه بود که از پایین ترین سطح خود در سپتامبر ۱۹۷۴ توانست تا  اواسط  ۱۹۸۳ بهبود پیدا کند.  بین این کاهش اولیه  تا زمان بهبود اوضاع ، سرمایه گذاران متحمل افزایش تورمی دو رقمی ، چهار برابر شدن قیمت نفت ، درگیری در خاورمیانه و استعفای رئیس جمهور ریچارد نیکسون بخاطر رسوایی واترگیت شدند.

در میان وقوع جنگ در آفریقای جنوبی ، بین ماه های مارس و آگوست ۱۸۹۸ ، فقط ۵ ماه از زمان بهبودی گذشته بود. در ۵۰ سال گذشته ، کوتاهترین مدت برای بهبود بازار سرمایه ۲۰ ماه  بوده است تا بازار دوباره روی پاشنه خود بچرخد.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن