دروغ بزرگ آمریکا برای لغو تحریم ها

آمریکا در پایان فرصت ۹۰ کره و ژاپن برای معامله با ایران، اعلام کرد، ایران اجازه دارد از پول‌های بلوکه شده خودش، بدهی هایش در این دو کشور را پرداخت کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ تیر ۱۴۰۰

آمریکا که اسم این اقدام را لغو تحریم‌ها گذاشته است، مدعی شد لغو تحریم‌های ایران را امضاء کرده است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک منبع آگاه نوشت: آمریکا به ایران اجازه داده است از منابع مالی مسدود شده خود در ژاپن و کره جنوبی برای بازپرداخت بدهی‌های خود به این دو کشور استفاده کند.

به گفته این منبع که از یونهاپ خواسته است نامش فاش نشود، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا لغو تحریم‌ها را امضا کرده و به ژاپن و کره جنوبی ۹۰ روز فرصت داده است تا معاملات خود را با ایران کامل کنند. این منبع آگاه گفت: آنتونی بلینکن ابتدا در ماه مارس (اسفند ۱۳۹۹) این معافیت را امضا و در ژوئن (خرداد ۱۴۰۰) به مدت ۹۰ روز آن را تمدید کرده بود.

یونهاپ نوشت: این معافیت به ایران امکان می‌دهد بدهی‌های خود را به صادرکنندگان کره جنوبی و ژاپن که پیش از تحریم‌های ترامپ کالاهایی را به ایران صادر کرده بودند تسویه کند. گفته می‌شود حدود ۷ میلیارد دلار وجوه ایرانی در بانک‌های کره جنوبی مسدود است.

این منبع به یونهاپ گفت: بیشتر شرکت‌های کره جنوبی قبل از پایان ماه ژوئن پرداخت‌های خود را تسویه کردند اما برخی شرکت‌های ژاپنی قادر به انجام این کار نبودند و به همین دلیل آمریکا تمدید معافیت را امضا کرد. تقریبا ۴۰ شرکت کره جنوبی حدود ۱۰۰ میلیارد وون (۸۷ میلیون دلار) بدهی داشته‌اند.

پاسخ دادن