درگیری در کربلا و زخمی شدن ده ها نفر

دو مقام امنیتی عراق گفته‌اند در جریان درگیری بین نیروهای امنیتی و زائران در مراسم اربعین در کربلا دست‌کم ۵۰ نفر زخمی شدند.

تهران-اقتصادبرتر- ۱۶ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از آسوشیتدپرس،  درگیری زمانی روی داد که گروهی از زائران معترض تلاش داشتند وارد محوطه استقبال در نزدیکی مرقد شوند.

این گروه از زائران بنرها و تصاویر کشته شدگان در اعتراضات سال گذشته در عراق را حمل می‌کردند و شعارهایی علیه دولت عراق سر می‌دادند.

آسوشیتدپرس می‌گوید، شبه نظامیان مسئول انتظامات کوشیدند که مانع ورود این زائران به مرقد امام حسین (ع) و درگیری شدن آنها با دیگر زائران شوند. در همین حال، نیروهای پلیس نیز به این محل اعزام و با این گروه از زائران درگیر شدند.

طبق این گزارش تعدادی از نیروهای شبه نظامی محافظ مرقد نیز زخمی شدند.

مقتدی صدر، از روحانیون شیعه عراقی، نیز این اقدام معترضان در جریان مراسم را محکوم کرده و گفته است، گروهی از «نیروهای انحرافی» و «نفوذی‌ها» قصد سواستفاده از مراسم مذهبی داشتند.

ایرنا نوشت: این گروه از زائران وابسته محمد « الصرخی»، روحانی عراقی، و «یمانی» بودند و قصد داشتند با «شعارهای سیاسی» وارد «باب القبله» شوند که نیروهای امنیتی با شناسایی آنها از ورود آنها جلوگیری کردند.

بغداد هفته گذشته شاهد تجمع معترضان به مناسبت سالگرد اعتراضات سال گذشته (اکتبر ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰) عراق بود. به گزارش آسوشیتدپرس٬ معترضان به دولت سه هفته مهلت داده‌اند تا خواسته‌های آنها را برآورده کند و گرنه دوباره اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت.

اعتراضات سال گذشته به فساد دولتی و بیکاری، همچنین نفوذ ایران در عراق صدها کشته بر جای گذاشت. عادل عبدالمهدی٬ نخست‌وزیر کشور نیز در پی اوج‌گیری اعتراضات مجبور به استعفا شد.

پاسخ دادن