درگیری لفظی تازه بین سران اسرائیل و ترکیه

در یک دور درگیری لفظی تازه، سران ترکیه و اسرائیل روز شنبه، اول دی‌ماه، ، یکدیگر را «قاتل» نامیدند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ دی ۹۷

به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه جمعی پروژه‌ها در منطقه آرناووت کوی استانبول در واکنش به اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اظهار داشت: این بار به بیراهه زدی، اردوغان صدای مظلومان است و تو صدای ظالمان هستی و رهبر دولت تروریستی هستی!

اردوغان: نتانیاهو صدای ظالمان است

وی در ادامه تاکید کرد: “سربازان شما زنان و کودکان را لگدمال می‌کنند، تو ظالمی و در راس یک دولت تروریستی هستی، این القاب برازنده تو است.

‘نتانیاهو از حمایت‌هایی که از مظلومان و قربانیان فلسطینی می‌شود، ناراحت است و اظهارات توهین آمیز علیه ترکیه به کار می‌برد. دست به اتهام پراکنی می‌زند، ترکیه را متهم به اشغال قبرس و کشتار زنان و کودکان می‌کند.

تصور می‌کنم نخست وزیر اسرائیل اشتباه لُپی کرده است، احتمالا می‌خواسته بگوید که خودشان اشغالگر بوده و در ملاعام دست به قتل‌عام زنان، کودکان و فلسطینیان بی‌گناه با اسلحه، بمباران و کوچ اجباری ‌می‌زنند.

تا زمانی که اسرائیل به خاطر جنایت علیه بشریت، قتل‌عام و ویرانگری مواخذه نشده است، حق ندارد کسی را متهم به ارتکاب جرم بکند.”

گفتنی است بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز گذشته با انتشار مطلبی در حساب رسمی خود در توئتیر گفت: رئیس‌جمهور کشوری که قبرس شمالی را اشغال کرده و ارتش آن زنان و کودکان در روستاهای کردنشین در داخل و خارج از کشور را می کشد، نباید ما را موعظه کند.

اردوغان در ادامه هشدار داد: «اما اگر آنها جرات کنند با ما طرف شوند، به عنوان مسلمان مقابله کرده و به آنها درس عبرت می‌دهیم.»

ساعاتی بعد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در بیانیه‌ای نوشت: «اردوغان، اشغالگر قبرس شمالی، که ارتش او زنان و کودکان را در دهکده‌های کردنشین در داخل و خارج ترکیه قتل عام می‌کند، در مقام موعظه اخلاقی به اسرائیل نیست.»

با ادامه این حملات لفظی در روز یک‌شنبه، دوم دی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در توییتر خود، در حمایت از سخنان رئیس جمهوری کشورش، نوشت: «نتانیاهو، اشغالگری که به مردم افتاده بر زمین لگد می زند، به راحتی (در دادگاه‌های بین‌المللی) مجرم شناخته می‌شود.»

چاووش اوغلو افزود که نتانیاهو «قاتل خونسرد دوران معاصر؛ مسئول کشتار هزاران فلسطینی بی گناه، بمباران ها و حملات نظامی به کودکان در سواحل است؛ ترکیه هرگز از افشای حقیقت عدول نمی‌کند».

ابراهیم کالین، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه، نیز در توییتر این نهاد نوشت که نتانیاهو «از بیان حقیقت از زبان رئیس جمهوری ترکیه دمغ شده و در تلاش است تا اسرائیل را از تحقیقات بین‌المللی در خصوص این رژیم نجات دهد؛ اما بی‌فایده است».

اشاره کالین به تصمیمی است که به زودی باید از سوی دیوان بین المللی لاهه در مورد پرونده اتهامی اسرائیل در خصوص جنگ سال ۲۰۱۴ در غزه اعلام شود.

سخنگوی آقای اردوغان افزود که اسرائیل «نمی‌تواند رئیس جمهوری کشور ما را به سکوت وادار کند».

عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم «عدالت و توسعه» نیز روز یک‌شنبه گفت: «نتانیاهو که در کشورش به فساد متهم است، در تلاش اخلال در امور جامعه بین‌المللی است.»

دور تازه حملات لفظی سران ترکیه و اسرائیل در حالی است که بنیامین نتانیاهو هفته گذشته در همایش دیپلمات‌های اسرائیلی در اورشلیم گفت که مناسبات کشورش با ترکیه پس از تنش‌های سال‌های گذشته بهبود یافته، و از جمله به اعزام سفیر اسرائیل به آنکارا اشاره کرد.

سایت اسرائیلی وای‌نت دور تازه حملات سران ترکیه علیه بنیامین نتانیاهو را با وضعیت منطقه مرتبط دانست.

وای‌نت روز شنبه نوشت، تصمیم اخیر دونالد ترامپ در بیرون بردن نیروهای آمریکایی از سوریه در پی یک مکالمه تلفنی میان اردوغان با ترامپ، به رئیس جمهوری ترکیه احساس قدرت و انگیزه بیشتری داده است.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن