دریافت کرایه تاکسی بیشتر از نرخ مصوب تخلف است

به گفته مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور، دریافت کرایه تاکسی بیشتر از نرخ مصوب توسط رانندگان تخلف است و با فرد خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ بهمن ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، مرتضی ضامنی در این باره افزود: نرخ رسمی کرایه تاکسی‌ها، توسط شورای شهر تعیین و مصوب می شود و رانندگان تاکسی‌ها موظف هستند که مبلغ نرخ مصوب را از مسافران دریافت کنند. در صورتی که راننده تاکسی بیشتر از نرخ مصوب از مسافر دریافت کرد، مسافران می‌توانند شکایت خود را از طریق درگاه ارتباطی که توسط شهرداری شهرهای مختلف پیش‌بینی شده است یا از طریق مراجعه حضوری به سازمان تاکسیرانی‌ها ثبت کنند و به شکایت آنها رسیدگی خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: سازوکار بررسی این نوع شکایت‌ها در آیین نامه تاکسیرانی دیده شده است و این موضوعات در کمیته انظباطی بررسی و حتما با راننده خاطی برخورد قانونی خواهد شد. اما اعتقاد ما بر این است که اکثر رانندگان تاکسی بر اساس آمارهای موجود که در اختیارما است نرخ مصوب کرایه تاکسی را رعایت می‌کنند، اما با تعداد بسیار اندک متخلفان نیز برخورد می شود. موضوع مهم این است که رانندگان تاکسی با توجه به تورم و شرایط سخت اقتصادی نسبت به میزان نرخ کرایه مصوبی و موجود ابراز گلایه‌مندی دارند و اعتقاد دارند که در مقایسه با برخی از خدمات دیگر نرخ کرایه تاکسی پایین است و متناسب باتورم موجود نیست.

ضامنی گفت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اعلام شده همچنان به قوت خود باقی است و در حال حاضر تغییری در مصوبات ستاد کرونا نشده و رانندگان تاکسی موظفند که حداکثر سه مسافر سوار کنند. در حال حاضر رانندگان تاکسی موظفند که حداکثر سه مسافر سوار کنند، پروتکل‌های بهداشتی در بخش حمل و نقل عمومی و تاکسی ها همان پروتکل اعلامی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و از سوی این وزارتخانه نیز از بخش حمل نقل عمومی و تاکسی ها به عنوان یکی از بخش‌هایی که این پروتکل را به خوبی رعایت کرده‌اند، نام برده شده است، اما اینکه اگر راننده تاکسی این پروتکل بهداشتی را از جمله سوار کردن حداکثر ۳ مسافر را رعایت نمی کند، تخلف است.

وی تصریح کرد: مردم و مسافران هم باید در این زمینه خودشان همکاری و از سوار شدن بیش از سه مسافر ممانعت و این گونه تخلف‌ها را به سازمان‌های تاکسیرانی تحت نظر شهرداری‌ها اعلام کنند تا در اسرع وقت و با اولویت به اینگونه شکایت ها رسیدگی شود. در حال حاضر ۳۱۸ هزار تاکسی در کشور و بیش از ۷۶ هزار دستگاه تاکسی در تهران فعال هستند که مسافران را جابه جا می کنند که بنابر آخرین آمار ارائه شده  ۹ هزار و ۵۰۰ نفر از رانندگان تاکسی به این ویروس مبتلا شده‌اند و از این تعداد ۵۰۰ راننده تاکسی فوت کردند.

پاسخ دادن