دریاچه چشمه سبز مشهد

اقتصاد برتر

خراسان رضوی جاذبه‌های گردشگری کم ندارد. بیشتر گردشگرانی که به این شهر می‌روند، علاوه‌بر زیارت حرم امام رضا (ع) که نوعی جاذبه‌ مذهبی است، سری هم به جاذبه‌های طبیعی و دیدنی این شهر می‌زنند. تماشای دریاچه‌ها، مناطق کوهی و… از جذابیت‌های سفر به مشهد است که نمی‌توان آن را به‌سادگی ازدست داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ مرداد ۹۹

شما با تور مشهد از تهران علی بابا خصوصا تور ارزان مشهد می‌توانید به این شهر سفر کرده و از دیدنی‎‌های آن لذت ببرید. در این مطلب قصد داریم دریاچه چشمه سبز را برای علاقه‌مندان به مناطق توریستی معرفی کنیم.

  • معرفی

دریاچه چشمه سبز از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می‌شود و حدود ۲۰ کیلومتری روستای بزرگ گلمکان و ۵۰ کیلومتری غرب مشهد و در یکی از بلندترین نقاط رشته‌کوه بینالود قرار دارد. این چشمه را دیواره‌های کوهستانی احاطه کرده‌اند. گلمکان ازنظر لغوی به مکان رویش گل گفته می‌شود و قدمت این روستا به پیش از اسلام برمی‌گردد.

این دریاچه در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده و مساحتی حدود ۱۵ هکتار دارد. از آب این دریاچه برای آبیاری باغ‌ها و مصارف کشاورزی استفاده می‌شود. بعضی از مردم این دریاچه کوهستانی را چشمه سوز می‌نامند و این به‌دلیل گویش خاص کلمه سبز در زبان مردم منطقه خوزستان است که سوز تلفظ می‌شود. در برخی مقالات حتی در شاهنامه و کتاب نزهه القلوب از حمدالله مستوفی از این دریاچه به‌نام چشمه سو نیز یاد شده است.

از زمان‌های قدیم آب این دریاچه قداست ویژه‌ای به‌خصوص برای زرتشتیان داشت. برای مثال یزدگرد سوم که یکی از بزرگ‌ترین شاهان ساسانی است، با خدمتکاران خود فقط برای شفا از این چشمه مقدس راه زیادی را طی می‌کره و کنار چشمه می‌آمده است. اما داستانی دیگر وجود دارد که بیشتر به شایعه می‌خورد. روایت شده که آب دریاچه چشمه سبز گلکمان در سال ۹۶۷ لبریز شده و پس از اینکه سیلی بزرگ راه افتاده، طلاهای زیادی از آن به بیرون ریخته است. در این داستان آمده که افراد محلی طلاها را با اجناس هندی عوض می‌کردند.

به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه گلمکان آب‌وهوای این دریاچه تقریبا سرد بوده و محل مناسبی برای رویش گیاهان دارویی مانند بادام کوهی، خارشتر، زیره، کاسنی و بابونه و زیستگاه جانورانی مثل بز کوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک است. اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید این جانوران را ببینید و با دوربین عکاسی تصاویر زیبایی از آن‌ها شکار کنید. همچنین کوه‌های تخته چهارباغ، قله بینالود، کوه کشوه، قله شیرباد و قله‌ی سیاه سنگ در این منطقه دیده می‌شوند. در آب‌های این دریاچه ماهی‌های بزرگ و کوچکی می‌بینید؛ دریاچه چشمه سبز مشهد محل مناسبی برای دوست‌داران ماهیگیری به‌شمار می‌رود. با تور مشهد به این شهر سفر کرده و از دیدن دریاچه سبز لذت ببرید. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از تور ارزان مشهد استفاده کنید.

درباره منشا این چشمه ابهاماتی وجود دارد. حوضچه این دریاچه از سنگ‌های متاپولیتی با دگرگونی ضعیف معروف به اسلیت و فیلیت تشکیل شده است. دو نظریه درباره نحوه تکوین و تکامل این دریاچه وجود دارد. مورفولوژی و شکل تقریبا مدور دریاچه و نواحی پیرامونی آن می‌تواند مفهوم این باشد که دریاچه سبز احتمالا حاصل میراث‌های اقلیمی گذشته و مورفوکلیماتیک عصر کواترنر بوده است. نظریه دوم هم اشاره می‌کند که چون بینالود توسط زمین ساخت‌های پوسته‌ای نازک شکل گرفته و درواقع به‌شکل یک نوار چین‌خورده، بنابراین تجمع آب در امتداد دره‌ها موجب پیدایش دریاچه چشمه سبز شده است. دریاچه چشمه سبز مشهد طرفداران زیادی دارد که هرساله فقط برای تماشای آن و لذت ماهی‌گیری به شهر مشهد سفر می‌کنند. اگر شما هم قصد سفر و بازدید از دریاچه چشمه سبز مشهد را دارید، در تور مشهد ثبت‌نام کنید و با تور ارزان مشهد تعطیلات خود را بگذرانید.

بیشتر بخوانید : معرفی هتل نسیم مشهد

وجود یک گسل با روند شمال‌غربی-جنوب‌شرقی که محور دریاچه را تشکیل می‌دهد، می‌تواند فرضیه دوم را قوت ببخشد. آب دریاچه نیز از ذوب‌شدن برف کوه‌ها و سفره‌های زیرزمینی تامین می‌شود. بهترین زمان سفر به این دریاچه زیبا فصل بهار است که طبیعت از خواب زمستانی بیدار شده و سرسبزی خود را به‌رخ گردشگران بکشد. می‌توانید در این مکان بکر کمپ راه بیندازید، ساعاتی از شلوغی و استرس دور باشید و آرامش را پیدا کنید.

  • دسترسی به چشمه سبز

برای رسیدن به روستای گلمکان جاده آسفالته مشهد-تهران را حدود ۴۰ کیلومتر به‌سمت قوچان بروید و پس از آن به‌طرف چپ بپیچید. ۱۰ کیلومتر مسیر را ادامه دهید و بعد از آن به روستای گلمکان می‌رسید. از این روستا تا چشمه سبز ۲۰ کیلومتر راه است. از یک راه کوهستانی تقریبا ناهموار باید رد شوید. برای سفر به این شهر و استفاده‌نکردن از اتومبیل شخصی می‌توانید از تور مشهد کمک بگیرید. تور ارزان مشهد را می‌توانید در سایت‌هایی مانند علی بابا پیدا کنید.

پاسخ دادن