در بدهکارترین کشور جهان سرمایه گذاری نکنید!

به تازگی دولت ترکیه، داده‌های رسمی را منتشر کرده که نشان می‌دهد ، شهروندان ایرانی پس از شهروندان عراقی، بیشترین تعداد خانه را در ترکیه خریده اند.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۱ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، این آمار نشان می‌دهد، اگر خرید خانه به انگیزه گرفتن حق شهروندی در ترکیه صورت گرفته باشد، بیش از ۱.۶ میلیارد دلار ارز از ایران خارج و در بازار مسکن ترکیه سرمایه گذاری شده است!

در گذشته دیدیم تبلیغات گسترده فروش مسکن در کشورهایی چون امارات، کانادا و مالزی، شهروندان ایرانی را تحریک می کرد که در هر یک از این کشورها، خانه ای خریداری کنند؛ هر چند شاید این تبلیغات پر زرق و برق بر تصمیم گیری شهروندان ایرانی جهت خرید خانه در این کشورها تأثیرگذار بود، انگیزه های دیگری نیز برای خرید خانه در این کشورها وجود داشت؛ از جمله می توان به حفظ ارزش دارایی و گرفتن حق شهروندی این کشورها اشاره نمود.

هزینه میلیارد دلاری ایرانیان برای خرید خانه در ترکیه!

در یک سال اخیر، خبرها حکایت از آن دارند که ایرانیان به بازار مسکن ترکیه جهت خرید خانه هجوم برده و ماه به ماه بر خانه های خریداری شده توسط شهروندان ایرانی در ترکیه افزوده می شود.

به تازگی داده های رسمی که از سوی دولت ترکیه منتشر شده است، نشان می دهند، شهروندان ایرانی پس از شهروندان عراقی بیشترین خانه را در ترکیه خریداری نموده اند. در رتبه های بعدی خرید خانه در ترکیه به ترتیب شهروندان عربستانی ، شهروندان روسی شهروندان کویتی و شهروندان افغانستانی  قرار گرفته اند.

همان گونه که گفته شد، یکی از انگیزه های خرید خانه در ترکیه توسط شهروندان ایرانی، اخذ حق شهروندی این کشور بوده است. یکی از قوانین ترکیه برای اعطای حق شهروندی به فرد خارجی این است که آن فرد خارجی خانه ای به ارزش حداقل یک میلیون دلار در آن کشور بخرد؛ بنابراین، با این قانون می توان ادعا کرد، حداقل یک میلیارد و ۶۵۹ میلیون دلار توسط شهروندان ایرانی از کشور ایران جهت خرید خانه در ترکیه، خارج شده است.

مهرداد سعادت رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در این زمینه می گوید: عمده وسوسه مهاجرت یا سرمایه‌گذاری ایرانیان به ترکیه به رفتار نامناسب با بازرگانان ایرانی حتی در ادارات و ارگان‌های داخلی خودمان مرتبط است. بااین‌وجود ازآنجاکه رسالت اتاق، جذب سرمایه‌گذار به ایران است از هم‌وطنان می‌خواهیم باوجود انواع ناملایمات روی سرمایه‌گذاری در ترکیه حساب باز نکنند؛ چراکه این کشور با ۴۶۸ میلیارد دلار بدهی خارجی، جزء بدهکارترین کشورهای دنیاست.

ایرانی‌ها در ماه میلادی مارس بیشترین خرید ملک در ترکیه را در مقایسه با دیگر اتباع خارجی داشته‌اند.

پاسخ دادن