در بورس بمانیم؟|محسن عباسی|تلگرام

فیلم: بازار بورس چیست و چطور کار می‌کند؟

توضیح دادن شرایط بورس با این همه پیچیدگی کمی سخت است، اما بهتر است نگاهی به اتفاقات معاملاتی خود داشته باشیم تا بتوانیم حضور مستمر در بازار داشته باشیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ آبان ۹۹

توضیح دادن شرایط بورس با این همه پیچیدگی کمی سخت است، اما بهتر است نگاهی به اتفاقات معاملاتی خود داشته باشیم تا بتوانیم حضور مستمر در بازار داشته باشیم. به این چند نکته توجه کنید:

✅ خیلی از همراهان گرامی معتقدند باید سهام را در کف خرید، در سقف فروخت و دوباره در کف خرید و از بنده و سایر دوستان انتظاراتی از این دست می‌رود.
☝️ باید تصریح کنم که همچین استراتژی وجود خارجی ندارد و همواره ورود و خروج‌ها در خلال روندها اتفاق می‌افتند و همیشه نمی‌توان در کوتاه مدت کل سود ناشی از یک موج افزایشی را شناسایی کرد.
👈 موارد بسیاری دخیل هستند: ممکن است شما در میانه‌های روند، نقدینگی نیاز داشته باشید و بخشی از سهام خود را نقد کنید، ممکن است در بازار مثبت، سهم شما بسته شود و در بازار منفی باز شود. ممکن است بحران‌های سیاسی رخ دهد و …

✅ حتی اگر در پیک قیمتی هم سهم بفروشید معمولا در اوایل و یا اواسط روند نزولی دوباره وارد سهم می‌شوید و ممکن است روند منفی باز هم ادامه داشته باشد. حتی ممکن است در روند صعودی، خیلی زود سهم خود را بفروشید و از بقیه بازدهی جا بمانید. احتمالا این اتفاقات را در این چند ماهه تجربه کرده اید.
👈سود و زیان در کنار یکدیگر قرار دارند و این شما هستید که با خرید و یا فروشِ خود، آنها را شناسایی می‌کنید. هیجانی عمل کردن من و شما می‌تواند سود را به زیان تبدیل کند و یا زیان ما را افزایش دهد.

✅بورس در نهایت، روش خرید و فروش را به شما خواهد آموخت اما من به شخصه تجربیاتی دارم که حداقل مانع از زیان‌های سنگین من شده اند. سهام برخی گروه‌ها را تحت هیچ شرایطی نمی‌خرم، سهام پروژه‌ای و رانتی نمی‌خرم (معمولا تمام رانتها وقتی به شما می‌رسند سوخته محسوب می‌شوند) و در نهایت بلند مدت در بازار هستم و همواره این ریسک را پذیرفته ام که بورس نوسان دارد. بورس محل رفت و آمد نیست که فقط چند ماه بیاییم و سود کنیم و برویم. این نگاه به بورس ساده انگارانه است. من در بورس هستم چون انتخابم فعالیت در بورس است و شغل من این است. مگر می‌شود یک مکانیک، یک پزشک و … با کسادی کسب و کار خود تعمیرگاه و مطب را تعطیل کند و شغل خود را عوض کند؟
بنابراین از من و سایر دوستان انتظار نداشته باشید که زمان خروج از بازار را اعلام کنیم عزیزان.

✅بورس نوسان دارد، در طول یک روز نوسان می‌کند، ماهانه و سالانه و حتی ۵ ساله و ۱۰ ساله در حال نوسان رو به بالا و پایین است. فقط با ماندن در بورس با تجربه می‌شوید. با تکرار معاملات است که با تجربه‌تر و ماهرتر می‌شوید. در صعودهای بعدی خواهید دید که عملکردتان چقدر بهتر شده است.

✍ محسن عباسی


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن