در بورس چه خبر است؟

رسیدن شاخص بورس به یک میلیون واحد نشان می‌دهد که تازه واردهای بازار سرمایه باید بیشتر دقت کنند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۱ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، فردین آقا‌بزرگی، کارشناس بازار سرمایه می گوید: مهم‌ترین پیامی که شاخص یک ‌میلیونی برای سهام‌داران به ویژه افرادی که با سرمایه‌های خرد به بازار ورود کرده‌اند دارد رعایت کامل احتیاط‌ها و توجه ویژه به ریسک سرمایه‌گذاری‌ها در بازار است. جهش شاخص و شکسته شدن تاریخی سد مقاومتی با هیچ متغیر اثرگذار بر وضعیت اقتصادی تطابق نداشته و بازار به شدت وارد ریسک‌های بالاتری نسبت به گذشته خواهد شد.

جذب حجم زیادی از نقدینگی در بورس از لحاظ روانی جوی را به وجود می‌آورد و افراد جامعه را تشویق می‌کند تا سرمایه‌هایشان را بدون هیچ توضیح علمی و قابل پذیرشی به بورس وارد کنند و به نوعی تنها بر روی کاغذ از منفعت سرمایه در بازار بورس بهره‌مند شوند. سرمایه‌گذاران به خصوص تازه‌واردان باید به این نکته دقت داشته باشند و تحت تاثیر این جو روانی قرار نگیرند.

سرمایه‌گذاران قدیمی و حرفه‌ای شناخت کافی از فرازونشیب‌های بازار بورس دارند. احتمالا قیمت سرمایه‏‌گذاری‌های سهامداران با سابقه که پیش از این انجام داده‌‏اند بسیار پایین‌تر از قیمت‌های فعلی باشد، بنابراین ممکن است ریسک خاصی قابل توجه سهام‌های‌شان نشود.

اما افراد تازه ‏نفس‌هایی که بی‌مهابا به سمت بازار روانه شده‌اند و بسیاری از آنها دارایی‌های قابل استفاده در زندگی روزمره خود را نقد و وارد بورس کرده‌اند در معرض خطر بیشتری قرار دارند و باید با احتیاط بیشتر قدم بردارند. متاسفانه بخشی از نقدینگی بدونه پشتوانه و تحلیل اقتصادی به واسطه همین افراد وارد بورس شده است و این اتفاق می‌تواند بازار را ملتهب کند.

پاسخ دادن