در تولید تجهیزات پرورش ماهی در دریا ۹۰ درصد خودکفا شدیم

اقتصاد برتر

بنا به گفته رئیس سازمان شیلات ایران در زمینه تجهیزات پرورش ماهی در دریا وابستگی کامل به واردات داشتیم که تا ۹۰ درصد به خودکفایی رسیده ایم.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نبی الله خون میرزایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران با حضور در استان یزد، در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی با حضور رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس، اظهار کرد: سرمایه گذاری‌های دولت تدبیر و امید در حوزه‌های شیلاتی باعث رشد چشمگیر این حوزه شده است. میانگین سرمایه گذاری سالانه صورت گرفته در حوزه شیلات از ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در سال ۹۲، به سالانه ۱۳ هزار میلیارد ریال در سال ۹۹ رسیده که افزایش نزدیک به ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پروژه اسکله‌های صیادی افزود: در حال حاضر ۷۰ بندر و ۱۲۰ مرکز تخلیه صید در کشور وجود دارد که در این دوره ۸ ساله نزدیک به ۴۷۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری برای ترمیم و ایجاد اسکله‌های صیادی صورت گرفته است و امروز ۲ نمونه از این اسکله‌ها به مرزبانان جنوب کشور در شهرستان‌های آبادان و کنارک تحویل داده می‌شود. در زمینه تجهیزات پرورش ماهی در دریا وابستگی کامل به واردات داشتیم که از سال گذشته تا ۹۰ درصد به خودکفایی رسیده ایم و تجهیزات بومی پرورش ماهی، در دریا مستقر شده و در حال تولید ماهی هستند که باعث کاهش نیاز به تأمین ارز برای واردات تجهیزات شده است.

خون میرزایی با بیان این که پروژه شاخص امروز پرورش ماهی تیلاپیاست، عنوان کرد: پرورش تیلاپیا با روش نوین و بومی با تلاش‌های محققین در مراکز تحقیقات شیلاتی رقم خورده است. گونه‌های تیلاپیای پرورشی در بیش از ۱۳۰ کشور و بیش از ۳۲ کشور در منطقه در حال پرورش است و بیش از ۶ میلیون تن در جهان تولید می‌شود، همچنین دومین گونه پرورشی در دنیا پس از کپور ماهیان است.

رئیس سازمان شیلات ایران در رابطه با ویژگی‌های این پروژه گفت: در تولید این ماهی، پساب تولیدی که یکی از نگرانی‌های فعالیت‌های کشاورزی است به سمت صفر می‌رود و استفاده حداکثری از منابع آب صورت می‌گیرد و آب با چندین بار بازچرخانی و تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش زیست فناورانه، میکروارگانیزم‌ها در محیط پرورش ماهی استقرار دارند و ضایعات پرورش ماهی به مصرف میکروارگانیزم ها می‌رسد و این میکروارگانیزم ها غذای ماهی را تأمین می‌کنند و همزیستی سالمی را ایجاد می‌کنند.

پاسخ دادن