در سال ۲۰۲۲ ارزشمندترین فلزات کدامند؟

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز، سرمایه گذاران پیش بینی کردند پس از سال ناامیدکننده ای که طلا و نقره سپری کردند، این دو فلز ارزشمند در صدر دارایی هایی قرار خواهند گرفت که بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۲ پیدا می کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  ایسنا، طلا سال ۲۰۲۱ را با ۳.۶ درصد کاهش به پایان برد و بزرگترین کاهش سالانه خود از سال ۲۰۱۵ را رقم زد. نقره سال ۲۰۲۱ را با ۱۱.۵ درصد کاهش به پایان برد که بزرگترین کاهش قیمت این فلز ارزشمند از سال ۲۰۱۴ بود. با وجود نگرانی های تورمی که در طول سال ۲۰۲۱ وجود داشتند هر دو فلز موفق نشدند از این وضعیت بهره ببرند زیرا احیای اقتصادی قوی و دورنمای تحکیم سیاست پولی فدرال رزرو، قیمت های آنها را تحت فشار کاهشی قرار داد. سرمایه گذاران خُرد امیدوارند اوضاع طلا و نقره در سال ۲۰۲۲ تغییر کند و در نظرسنجی کیتکونیوز شرکت کنندگان به دو گروه تقریبا مساوی تقسیم شده و طلا و نقره را به عنوان دارایی که بهترین عملکرد را در سال میلادی جاری خواهد داشت، پیش بینی کردند.

از میان ۱۵۶۹ نفری که در نظرسنجی کیتکونیوز شرکت کردند، ۳۲.۷ درصد طلا را به عنوان دارایی انتخاب کردند که بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۲ خواهد داشت در حالی که ۳۲.۱ درصد نقره، ۱۲.۹ درصد مس، ۹.۲ درصد لیتیوم و ۶.۷ درصد بیت کوین را انتخاب کردند. پلاتین تنها ۴.۵ درصد آرا و پالادیم دو درصد آرا را کسب کرد. کارشناسان وال استریت هم به عملکرد قیمت طلا و نقره در بلندمدت خوش بین هستند. تحلیلگران به کیتکونیوز گفتند: طلا در موقعیت خوبی برای صعود در کنار افزایش نرخ های بهره قرار دارد و قیمت نقره هم این فرصت را دارد تا پس از ماه ها عقب ماندن، همپای طلا رشد کند.

شرکت ولزفارگو در دورنمای خود اعلام کرد طلا پس از موانع متعددی که در سال ۲۰۲۱ با آنها مواجه شد، مسیر صعود روشنتری در سال ۲۰۲۲ دارد. ملایم شدن بازدهی بازار سهام و نگرانی های تورمی ممکن است توجه بازار را دوباره به سمت طلا معطوف کند. دلار در سال ۲۰۲۲ به اندازه سال ۲۰۲۱ مانع قابل توجهی برای طلا نخواهد بود. اگرچه به قیمت بالاتر طلا در سال ۲۰۲۲ خوش بین هستیم اما ممکن است روند قیمت بالاتر مدتی زمان ببرد تا شکل بگیرد که باعث می شود ولز فارگو پیش بینی قیمت اونس طلا در پایان سال ۲۰۲۲ را به محدوده ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ دلار پایین ببرد.

بانک امریکا به روند صعودی طلا در سال ۲۰۲۲ اشاره کرد و در عین حال دورنمای مثبت برای نقره و پلاتین را پیش بینی کرد. تحلیلگران این بانک گفتند با متمرکز شدن دوباره بازارهای طلا از تحکیم سیاست پولی به میزان افزایش نرخ های بهره، طلا احتمالا صعودی می شود. ما بر این باوریم که بازده بالای ۲.۵ درصد اوراق خزانه پایدار نخواهد بود و دشوار است حفظ شود. افزایش سرمایه گذاری در پنلهای خورشیدی هم قیمت نقره را تقویت می کند. پلاتین با برطرف شدن کمبود تراشه در صنعت خودرو، شاهد بهبود تجارت خواهد بود و استفاده از این فلز به جای پالادیوم هم از رشد قیمت آن پشتیبانی می کند.

بلومبرگ اینتلیجنس هم انتظار دارد طلا از فلزات دیگر در سال ۲۰۲۲ عملکرد بهتری داشته باشد. بعضی از تحلیلگران پیش بینی کردند نقره هم از این شانس برخوردار است که عملکرد بهتری نسبت به طلا داشته باشد. دانیل هاینس، استراتژیست ارشد کالا در گروه بانکی ANZ اظهار داشت: نقره تا به این تاریخ عملکرد پایین تری از طلا داشته است و قطعا همین امر باعث می شود بعضی از سرمایه گذاران به بازار نقره روی ببرند.

اورت میلمان، کارشناس فلزات ارزشمند شرکت گینزویل کوینز گفت: نقره بهترین شانس را برای رشد قیمت در سال ۲۰۲۲ دارد. این فلز در مقایسه با فلزات و کالاهای دیگر بسیار ارزان است و در فناوری های نوظهور و انرژی سبز کاربرد دارد. نقره سرانجام عقب ماندگی از طلا در سالهای گذشته را جبران می کند و در سال ۲۰۲۲ قیمت بالاتری را خواهد شکست. تحلیلگران همچنین به پتانسیل صعودی پلاتین تحت تاثیر عوامل بنیادین عرضه و تقاضا در سال ۲۰۲۲ اشاره کردند.

پاسخ دادن