در پساترامپ با آمریکا مذاکره می کنیم؟

حمله ترامپ به سازمان تجارت جهانی
اقتصادبرتر

برخی تحلیلگران در داخل و خارج کشور اعتقاد دارند که ایران در دوران ترامپ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهد داشت، اما احتمال می‌دهند که در دوران «پسا ترامپ» شاید ایران و آمریکا مذاکراتی داشته باشند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۱ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از میزان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری نیست که جمهوری اسلامی ایران به خاطر ویژگی‌های منفی این فرد و دولت او تمایل داشته باشد با آن مذاکره کند.

دلایل زیادی وجود دارد که جمهوری اسلامی در حال حاضر روند دیپلماتیک با آمریکا را کنار بگذارد، این راهبرد در میان همه مسئولین دیده می‌شود.

مسئولین جمهوری ایران هیچ تمایلی به مذاکره و گفتگو با دولت فعلی ایالات متحده ندارند. حتی آن‌هایی که یکبار آن را تجربه کردند.

از جمله دلایلی که ایران را از مذاکره با آمریکا در دوران ترامپ باز می‌دارد، خروج او از توافق هسته‌ای و زیر پا گذاشتن یک توافق بین‌المللی است.

در پس این اقدام آمریکا، تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران است که با وجود شرایطی که به خاطر شیوع ویروس کرونا ایجاد شده، غیر قابل گذشت است. اکنون مردم ایران به خاطر تحریم‌های جنایتکارانه آمریکا تحت فشار هستند.

علاوه بر آن یکی از مهمترین دلایلی که ایران را برای مذاکره با آمریکا راضی نمی‌کند، ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی است.

ترور این شخصیت نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران، از آن دست اقداماتی است که تا زمان انتقام اصلی نمی‌توان بر روی مذاکره با ایالات متحده فکر کرد.

موشکباران پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق تنها یک سیلی کوچک بود که به گوش ترامپ نواخته شد و به گفته رهبر معظم انقلاب، پاسخ اصلی هنوز باقی است و در زمان مناسب به آمریکایی‌ها داده خواهد شد که همان انتقام اصلی و قطعی است.

رهبر معظم انقلاب در ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ در دیدار نخست وزیر ژاپن با اشاره به سخنان شینزو آبه مبنی بر اینکه آمریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است، خطاب به آقای آبه گفتند: «ما این حرف را اصلاً باور نمی‌کنیم، زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود.»

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در شهریور ۹۸ در درس خارج فقه تأکید کردند: «چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشور‌های عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.»

فشار حداکثری آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران که به اوج خود رسیده است برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره است، مذاکره‌ای که نتیجه آن می‌تواند بدتر از توافق هسته‌ای باشد.

با این وجود، شرایط حاکم در آمریکا اگر اوضاع را برای حکام این کشور تنگ‌تر کند و جمهوری اسلامی ایران در کنار مقاومت، با بهره گیری از ظرفیت‌های بسیار بالای داخلی، کاخ سفید را از تأثیر فشار‌های حداکثری ناامید کند، احتمال این می‌رود که ایالات متحده مجبور به دادن امتیازات بزرگی به جمهوری اسلامی شود. آنگاه این آمریکا است که وادار به نشستن پشت میز مذاکره خواهد شد.

حتی اگر چنین سیاستی هم از سوی آمریکا نسبت به ایران گرفته شود، نه از سر دوستی است بلکه به خاطر بحرانی‌تر شدن شرایطی است که رژیم ایالات متحده با آن درگیر است.

پیش بینی‌های صورت گرفته برای آینده آمریکا این نوید را می‌دهد که نظام لیبرالی این کشور همچون نظام کمونیستی رو به فروپاشی پیش می‌رود.

نشانه‌های بارز آن، هم اکنون در ایالات متحده مشاهده می‌شود و مردم به خاطر تبعیض‌های نژادی و اقتصادی به شدت معترضند، علاوه بر آن تصمیمات دولت حاکم، به ریاست دونالد ترامپ، جایگاه مردم آمریکا را در جهان تنزل داده است تا جایی که حتی در کشور‌های همسو و همپیمان آمریکا، شاهد برگزاری تظاهرات علیه دولت آمریکا هستیم.
اروپا نیز با وجود حفظ ظاهر، نمی‌تواند حلقه اتصال میان ایران و آمریکا باشد، اتحادیه اروپا در آزمون برجام مردود است چرا که با وجود اعتقاد قلبی به بدعهدی آمریکا هیچگاه رسماً نسبت به اقدام ترامپ در خروج از برجام اعتراض نکرد و تلاش ننمود تا بدعهدی آمریکا را جبران کند.

حتی اروپا که میان سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان خلاصه می‌شود، اقدام تروریستی سردار شهید سلیمانی را محکوم نکرد و حتی از آن دفاع کرد، در حالی که گزارشگر ویژه سازمان ملل ترور فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نقض حقوق بین الملل برشمرد و گفت: «ترور سردار سلیمانی قتل خودسرانه‌ای بود که واشنگتن مسئولیت آن را بر عهده دارد.»

با وجود همه اقداماتی که در قالب فشار حداکثری از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال می‌شود، دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رو به پایان است و دوران ریاست جمهوری آقای روحانی نیز سال آینده به پایان می‌رسد.

نظرسنجی‌ها از افول محبوبیت دونالد ترامپ خبر می‌دهد، اما حتی اگر او بار دیگر رئیس جمهور شود، دولت مستقر در ایران، فرصتی برای مذاکره با آمریکا نخواهد داشت، دولت تدبیر و امید یکبار از فرصت مذاکره مستقیم با آمریکا استفاده کرد و نتیجه آن برجام شد.

دولت بعدی در ایران نیز با توجه به راهبرد جمهوری اسلامی بر مذاکره نکردن با آمریکا و البته تجربه‌ای که از برجام به ارث برده است، تمایلی نخواهد داشت که بخواهد فضا را به سوی مذاکره پیش ببرد، این بی میلی با حضور دوباره دونالد ترامپ در کاخ سفید تقویت هم خواهد شد.

قدر مسلم نمی‌توان شرایط آینده را نادیده گرفت، اگر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ شکست بخورد و بایدن روی کار بیاید، با توجه به این که نمی‌توان تفاوتی میان دموکرات و جمهوری خواه قائل شد، اما بستگی به نوع رفتار و سیاستی دارد که بایدن در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد و آن هم شروطی است که رهبر معظم انقلاب اعلام کرده‌اند. بازگشت بی، چون و چرا به برجام، توبه، اجرای همه تعهدات در توافق هسته‌ای و…

پاسخ دادن