دستور فوری برای تعیین تکلیف کالاهای متروکه در گمرک

تصمیمات جدید برای تسریع در بازگشت ارز حاصل از صادرات فعالان اقتصادی از دو کشور عراق و افغانستان در دستور کار قرار گرفت.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۷ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، بر اساس یکی از این مصوبات، از وزارت صنعت خواسته شده‌ تا مصوبه‌ای را پیشنهاد کند تا بر اساس آن تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان به مقصد عراق و افغانستان پیش از تحویل به طرف خارجی و خروج کالا از کشور صورت گیرد. در همین رابطه، بانک مرکزی نیز مقرر است تا نسبت به استقرار فوری واحدهای صرافی در گمرکات و بازارچه‌های مرزی اقدام کند.

دستور فوری برای تعیین تکلیف کالاهای متروکه در گمرک
‌به دنبال دستور گمرک ایران برای تعیین تکلیف کالاهایی که صاحبان آن در مهلت تعیین شده برای ترخیص اقدام نکرده و مشمول مقررات متروکه شده اند و حتی محتکر محسوب و به مراجع قضایی معرفی می شوند، سازمان اموال تملیکی برای پیگیری کالاهای متروکه و تعیین تکلیف آنها ورود کرده است.

به گفته رییس اتاق ایران و افغانستان، با افتتاح خط ریلی بین ایران و افغانستان، صادرات به این کشور تسهیل شده و پیش‌بینی شده که حجم صادرات به افغانستان تا پایان سال به ۲میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار برسد که نسبت به صادرات ۲.۳میلیارد دلاری سال گذشته با اندکی رشد همراه خواهد بود.

رئیس جمهور قانون موافقتنامه حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران با ۴ کشور روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان را که ۷ آبان امسال در مجلس به تصویب و سپس تأیید شورای نگهبان رسید را به وزیر راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

ترانزیت در مرز دوغارون خراسان رضوی رونق گرفت
رییس اداره ترانزیت اداره‌ کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: طی ۶ ماه نخست امسال شرایطی همچون بسته شدن مرز جنوبی افغانستان و مرزهای زمینی ترکمنستان با ایران و همزمانی این رویدادها با رونق کریدورهای جدید تجارت بین‌المللی از مسیر ایران موجب شد ترانزیت کالا از این پایانه مرزی ۱۶ درصد افزایش یابد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از تصویب دستورالعمل حمایت از تاسیس و فعالیت مراکز تجاری و بازاریابی محصولات و خدمات از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

بندر امیرآباد هاب صادرات قیر شد
معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی امیرآباد گفت: برای نخستین بار ۵۰ هزار تن قیر با کیفیت مطلوب به یکی از کشورهای حاشیه دریای خزر، صادر می‌شود. وی ویژگی بارز صادرات قیر از بندر امیرآباد را حمل و نقل ترکیبی آن دانست.

کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید تخم مرغ
رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید تخم مرغ به علت کمبود نهاده‌های مورد نیاز طیور، کیفیت پایین نهاده‌ها و ضرر مداوم تولیدکنندگان خبر داد. وی افزود: چند هفته گذشته قیمت مصوب نهاده‌های دامی افزایش یافت. همچنین قیمت واکسن، دارو و کارتن شانه به‌طور ساعتی در حال افزایش است و کرایه حمل و نقل نیز ۳۵ درصد افزایش یافته است.

پاسخ دادن