دستگیری دلالان ارزی، نرخ ارز را کاهش داد

اقتصادبرتر

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران: بازداشت سی نفر از سرشبکه های دلالان ارزی تهران نرخ ارز را کاهش داد.


تهران- اقتصادبرتر- ۰۱ مرداد ۹۹
به گزارش #اقتصادبرتر ، به نقل از ایرنا، رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران گفته است که سی نفر از “عناصر کلیدی و سرشبکه دلالان ارزی و عاملان اصلی گرانی ارز” دستگیر شده اند و اظهار کرد : “از مخفیگاه متهمان ۸۰ میلیارد ریال ارز کشف شد”.

سرهنگ علی ولی پور وی “نابسامانی بازار ارز و به تبع آن بروز نوسانات و افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر” را به فعالیت “اخلال گران و دلالان ارزی به ویژه در برخی از مناطق شهر تهران” وخرید و فروش غیرقانونی ارز توسط آنان نسبت داد و گفت که این افراد شناسایی “و در یک عملیات هماهنگ و منسجم با هماهنگی مرجع قضائی دستگیر شدند”.

وی گفت که با توجه به اینکه خرید و فروش هرگونه ارز در خارج از بانک های عامل و صرافی های مجاز ممنوع است بازداشت این افراد را در راستای “عملیات مبارزه با اخلالگران بازار ارز” توصیف کرد.علی ولی پور گفت که در بازرسی از “مخفیگاه” بازداشت شدگان در مجموع ۸۰ میلیارد ریال و مبلغ ۲۷۴ هزار و ۶۳۰ دلار و مقادیری ارزهای دیگر به دست آمده است.

او کاهش بهای ارز در روزهای اخیر را به کشف این ارز نسبت داد.

پیشتر برخی منابع از عرضه مقادیر قابل توجهی ارز به منظور مقابله با افزایش نرخ آن خبر داده بودند.

مقامات حکومتی معمولا افزایش بهای ارز را به خرید و فروش دلالان نسبت می دهند و در مواردی از وجود میلیاردها ارز در دست مردم سخن گفته اند. به گفته کارشناسان، با توجه به توانایی اکثر معامله گران در بازار آزاد ارز، بعید به نظر می رسد که فعالیت آنان تاثیری چنین عمیق بر نرخ ارز داشته باشد.

برخی از کارشناسان عملیات نهادهای نیرومند غیرخصوصی در اقتصاد ایران را مسئول جلوه داده و آنها را به تلاش سازمان یافته و موثر برای بهره برداری از وضعیت نابسامان ارز در ایران متهم کرده اند.

پاسخ دادن