دست بالای دست

اقتصاد برتر

در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به داشتن روابط بسیار نزدیک و دوستانه با اسراییل افتخار می‌کند اما اکنون گفته می‌شود که تل‌آویو در حال جاسوسی از واشنگتن بوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، سه مقام ارشد پیشین دولت آمریکا می‌گویند واشنگتن به این جمع‌بندی رسیده که اسرائیل در پس نصب دستگاه‌های جاسوسی از تلفن‌های همراه در نزدیکی کاخ سفید و دیگر مکان‌های حساس در پایتخت آمریکا بوده است. به نوشته نشریه «پالتیکو» به نقل از این منابع که نامشان را ذکر نکرد، برخلاف تمام موارد قبلی از افشا شدن جاسوسی دولت‌های خارجی در خاک آمریکا اما این بار دولت ترامپ نه تنها از تل‌آویو انتقاد نکرد بلکه هیچ تنبیهی نیز برای اسرائیلی‌ها در نظر نگرفت.

در گزارشی که سایت «پولیتیکو» منتشر کرده اشاره شده دولت آمریکا معتقد است، دستگاه‌های شنودی که طی دو سال گذشته نزدیک کاخ سفید و در مناطق حساس واشنگتن کار گذاشته شده، توسط رژیم صهیونیستی به کار گرفته شده است. هدف این شنود‌ها برخی مقامات دولت و شخص ترامپ بوده است. این گزارش با تکیه بر یافته‌های این تحقیق در مکان‌های نامبرده به این نکته رسیده و محققان پلیس فدرال آمریکا (FBI) و دیگر دستگاه‌های امنیتی آمریکا با بررسی یافته‌های تحقیق به این نتیجه می‌رسند که مأموران اسرائیلی این دستگاه‌های شنود را کار گذاشته‌اند.

یک منبع آگاه در این زمینه اعلام کرد برخلاف دیگر موارد مشابه که نمونه‌های جاسوسی از دولت‌ها خارجی کشف می‌شد و دولت آمریکا موضع گیری می‌کرد این بار دولت ترامپ دولت اسرائیل را محکوم نکرد و تبعاتی نیز برای آنها در بر نداشت.

در همین راستا یک مقام کاخ سفید گفت: دولت به امور امنیتی و اطلاعاتی واکنش نشان نداده، در قبال آن موضع گیری نمی‌کند. اما نکته مهم این است که پلیس فدرال آمریکا، FBI، از اظهار نظر در قبال این مسأله خودداری کرد.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی نوشتند سخنگوی رسمی سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن ضمن رد گزارش «پولیتیکو» مدعی شد این اتهامات پوچ و توخالی اند و اسرائیل هرگز در آمریکا جاسوسی نمی کند.

از سوی دیگر یسرائیل کاتس، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی طی اظهاراتی که شبکه ۷ رژیم صهیونیستی منتشر کرد گزارش‌هایی را که اسرائیل را بانی کارگذاری دستگاه‌های شنود نزدیک کاخ سفید معرفی می‌کند، رد کرد و گفت: اسرائیل از آمریکا جاسوسی نمی‌کند و هیچ عملیات جاسوسی را هم در آمریکا انجام نمی‌دهد. اسرائیل و آمریکا تبادل اطلاعاتی بالایی با هم دارند و با یکدیگر در جلوگیری از تهدیدات و تقویت امنیت دو دولت تعامل می‌کنند.

*سابقه جاسوسی اسرائیل از آمریکا

رژیم صهیونیستی ید طولایی در جاسوسی از آمریکا دارد. سابقه جاسوسی‌هایی که مدارک آنها فاش شد به اوایل دهه ۱۹۶۰ باز می‌گردد که رژیم صهیونیستی طی آن با کمک جاسوسانش حجم قابل توجهی اورانیوم را از آمریکا به سرقت برد. مایکل سابا در کتاب «جاسوسان پایان جهان» که در سال ۱۹۸۴ منتشر کرد اطلاعات قابل توجهی از مافیای صهیونیستی در آمریکا ارائه کرد که با روش‌های مختلف اسناد سری پنتاگون را به رژیم صهیونیستی منتقل می‌کنند.

اما در میان افرادی که به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی مشهور شدند باید از جاناتان پولارد (Jonathan Pollard) نامبرد. او که در بخش اطلاعات نیروی دریایی آمریکا کار می‌کرد اطلاعاتی طبقه بندی شده ای را که آمریکایی‌ها از کشورهای مختلف به دست آورده بودند در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌داد. او سال ۱۹۸۵ دستگیر و به حبس ابد محکوم شد، اما با رایزنی‌هایی که در اواخر دوره اوباما انجام شد سال ۲۰۱۵ پس از ۳۰ سال آزاد شد. رژیم صهیونیستی که سال ۱۹۹۵ به او تابعیت خود را داده بود تا سال ۱۹۹۸ آن را انکار می‌کرد.

شاید این سؤال وجود داشته باشد که با وجود تبادل اطلاعاتی و هم پیمانی استراتژیک بین آمریکا و رژیم صهیونیستی چه نیازی به جاسوسی وجود دارد. اما باید گفت رژیم صهیونیستی با وجود این هم پیمانی دست به این اقدام می‌زند که دلایل و عوامل متعددی دارد.

ریشه این موضوع در تفکر صهیونیستی نهفته است. صهیونیست‌ها آرمان خود را تشکیل دولت قومی یهود در فلسطین اشغالی قرار داده اند. آنها برای این آرمان هر اقدامی را موجه می‌دانند. لذا هر نوع پیمانی در مقابل این مسأله برای آنها توجیه شده است. اقدامات نژاد پرستانه و جنایت‌هایی که مرتکب می‌شوند همگی با این نگاه نژاد پرستانه قومیتی انجام می‌شود. بسیاری از جنایت‌ها و اقدامات غیر اخلاقی در رژیم صهیونیستی از زمان تأسیس این رژیم تا کنون با این اندیشه توجیه شده اند. هر چند که خلاف تمامی قواعد انسانی و بین المللی باشد.

در دوره ترامپ، یک دلیل دیگر هم به مجموع توجیهات رژیم صهیونیستی اضافه شد. ترامپ شخصیتی غیرقابل پیش بینی و اهل قمار لحظه ای است. او در هر لحظه این پتانسیل را دارد که با یک تصمیم غیر قابل پیش بینی به یکباره رژیم صهیونیستی را با یک غافلگیری مواجه کند.

شاید نمونه دقیق برای این عامل، اعلام خروج رسمی آمریکا از سوریه در یک لحظه از جانب ترامپ بود. از دو سال قبل تا کنون که ترامپ این موضوع را اعلام کرده است تمامی محافل سیاسی و اتاق‌های فکر رژیم صهیونیستی در حال فعالیت برای جبران خسارت ناشی از این تصمیم یکجانبه او هستند.

لذا جاسوسی در دوره ترامپ بویژه جاسوسی از کاخ سفید و نزدیکان ترامپ، نسبت به دوره‌های گذشته از اولویت برخوردار می‌شود تا صهیونیست‌ها به یکباره توسط ترامپ غافلگیر نشوند. اخبار جاسوسی جدید رژیم صهیونیستی که در گزارش «پولیتیکو» ذکر شده اشاره می‌کند که این دستگاه‌های شنود از دو سال قبل نصب شده است.

*جاسوسی اسرائیل از آمریکا و کنایه ظریف به ترامپ

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در توئیت تازه خود به گزارش‌های منتشرشده درباره جاسوسی رژیم صهیونیستی از آمریکا واکنش نشان داد.

محمدجواد ظریف در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «تیم ب بار دیگر ضربه زد. دونالد ترامپ، آمریکا با داشتن دوستی در تیم ب که خزانه آمریکا را خالی می‌کند، سیاست خارجی‌ آمریکا را گروگان می‌گیرد و از رئیس‌جمهوری آمریکا جاسوسی می‌کند، دیگر نیازی به دشمن ندارد.»

جاسوسی از تمام کشورها و از جمله آمریکا یکی از ارکان اندیشه صهیونیستی است و آنها رسیدن به آرمان نژاد پرستانه وطن قوم یهود را با هر وسیله ای، حتی خیانت به هم پیمانان خود، موجه می‌دانند. از سوی دیگر ضعف بنیادین رژیم صهیونیستی و وابستگی آن به آمریکا موجب شده جاسوسی یکی از ضرورت‌های آنها و جاسوسی از آمریکا در رأس اولویت جاسوسی‌های آنها قرار گیرد.

مزید بر تمام دلایل ارائه شده، غیر قابل پیش بینی بودن ترامپ موجب شده صهیونیست‌ها لزوم جاسوسی از وی و نزدیکانش را در این دوره در اولویت‌های خود قرار دهند چرا که ممکن است با اقدامات غیر قابل پیش بینی او در موقعیتی غافلگیر شوند که دیگر نتوانند خسارات آن را جبران کنند.

پاسخ دادن