دست های پشت پرده خواهان ریزش بورس

یک کارشناس علوم اقتصادی گفت :  اصلاح یا ریزش بورس که در هفته های اخیر شاهد هستیم، طبیعی نیست.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، دکتر آلبرت بغزیان در گفتگو با «کسب و کار» اظهار داشت:  اصلاح یا ریزش بورس که در هفته های اخیر شاهد هستیم، طبیعی نیست. اصلاح و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی طبیعی است؛ اما این مقدار ریزش؛ آن هم در زمانی که دولت هم زمان طرح گشایش اقتصادی و بحث سبد پالایشی را معرفی می کند، کاملا غیرطبیعی است. در زمانی که مسکن رشد بسیار زیادی کرده و افزایش قیمت خودرو لحظه ای شده است، چرا باید بورس ریزش کند؟ آن هم ریزشی که دائما رو به پایین است.

اصلاح و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی طبیعی است؛ اما این مقدار ریزش؛ آن هم در زمانی که دولت هم زمان طرح گشایش اقتصادی و بحث سبد پالایشی را معرفی می کند، کاملا غیرطبیعی است. در زمانی که مسکن رشد بسیار زیادی کرده و افزایش قیمت خودرو لحظه ای شده است، چرا باید بورس ریزش کند؟ آن هم ریزشی که دائما رو به پایین است.

واقعیت دوم این است که خریدار در این بازار وجود دارد. درست است که صف فروش هست؛ ولی اگر توجه کنید به اینکه چه گروه هایی صف فروش درست کرده اند و خریداران که هستند، کاملا مشخص است که این مربوط به تازه واردان نیست.

دست هایی پشت پرده این ریزش وجود دارد. زمانی که وزیر نفت با عرضه صندوق پالایشی مخالفت می کرد، جز اینکه می خواست حامی قشری باشد که آن درصد شناوری که در بازار هستند را مالک شوند و بعدا هم خود آن را مدیریت کند؟ نمی خواهم کسی را متهم کنم؛ ولی این مخالفت باعث شد بورس ریزش کند.

منطقی‌ترین واکنش به روند اصلاحی بورس چیست؟

پاسخ دادن