دعوای دولت و مجلس، مشکل بورس را حل نمی کند

احمد خادم المله –  مدیر مسئول – در پی افت سنگین شاخص سهام در ده روز گذشته و تجمع و اعتراضات مردمی در انتقاد از سیاست‌های اعمال شده در بورس، نمایندگان مجلس دولت را مسئول نابسامانی‌های بازار سرمایه دانستند و در سخنان مختلف تلاش کردند، دولت را متهم اصلی وضعیت خراب بورس معرفی کنند و خود را از این مشکل مبرا کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ بهمن ۹۹

کمیسیون اقتصاد وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار را به مجلس فراخواند تا علت نابسامانی‌ها را جویا شود، رئیس مجلس نیز با بیان اینکه وضعیت کنونی بازار سرمایه را هرگز قابل قبول نمی‌دانیم و دولت باید جداً در این خصوص پاسخگو باشد، گفت: نمی‌شود در یک جنگ اقتصادی انتظار داشت مردم درخط مقدم مقابله با دشمن بایستند و سختی بکشند ولی برخی افراد در ساحل امن و آسایش، روز به روز مرفه ‌تر شوند.

علی نیکزاد نایب رئیس مجلس نیز گفت : کسانی که مردم را به بورس دعوت کردند باید پاسخگوی وضعیت فعلی باشند و نباید توپ را به زمین مجلس بیاندازند. آنچه مسلم است، جلسات تخصصی و حرف‌های مشابه که بین دولت و مجلس در رسانه ها رد و بدل می‌شود، قبلا نیز به کرات وجود داشته اما هیچکدام دردی از درد‌های اقتصاد کشور و مشکلا مردم دوا که نکرده، هیچ! بلکه باعث از بین رفتن سرمایه‌های مردم در موسسات مالی و اعتباری، بازار سرمایه، بازار ارز و… شده است. لذا با تجربه ای که از گذشته وجود دارد، دولت و مجلس بدون اینکه یکدیگر را متهم به کم کاری و سیاست‌های غلط در گذشته و امروز کنند و خود را از بحران‌ها کنار بکشند، باید بدانند ، مسئول این وضعیت همه ارکان نظام اعم از دولت ، مجلس و قوه قضاییه است . مسئولان و کارشناسان هر سه قوه باید بنشینند و علت‌های اصلی بروز چنین وضعیتی در بورس را شناسایی و رفع کنند. مردم واقعا از دعواهای سیاسی خسته شده اند و کل حاکمیت را مسئول این وضعیت می دانند نه یک نهاد خاص را ! حرف مردم این است که اگر دولت اشتباه کرده ، چرا مجلس جلوی آن را نگرفته ؟ یا قوه قضاییه با متخلفان و کسانی که کوتاهی کرده اند، برخورد نکرده است ؟ اینکه نمایندگان بگویند توپ را به زمین مجلس نیاندازید و دولت باید پاسخگوی تبعات ریزش بورس باشد!

در این شرایط که مردم سرمایه اشان را در بورس باخته اند و در یاس کامل قرار دارند، چه مشکلی را از بورس و مردم حل می کند! تا قوای سه گانه در کنار یکدیگر قرار نگیرند و مشکلاتشان را با یکدیگر حل نکنند، وضعیت به همین منوال خواهد بود و دود این اختلافات نیز به چشم مردم خواهد رفت و این مردم هستند که قربانی کشمکش‌های سیاسی آنان می‌شوند. همه باید بدانیم در این نوع بحران ها متاسفانه بخواهیم یا نخواهیم توپ در زمین نظام است و همه مسئولان باید پاسخگوی مردم باشند.

پاسخ دادن