دونالد ترامپ’رئیس جمهور آمریکا به همراه هیات همراه خود لحظاتی قبل وارد فرودگاه بین المللی ‘ملک خالد’ ریاض شد. دونالد ترامپ طبق اعلام قبلی صبح امروز (شنبه) سفر منطقه ای خود را به خاورمیانه آغاز کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۰ اردیبهشت ۹۶

دعوت پادشاه عربستان از سران نزدیک به۵۰ کشور اسلامی-عربی برای برگزاری نشست با رئیس جمهوری آمریکا در ریاض، نشان دهنده تمایل شدید مقام های سعودی برای نمایش خود به عنوان رهبر جهان اسلام است.

رهبران ۵۰ کشور عربی و مسلمان به ریاض دعوت شده اند تا در نشستی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا سخنرانی می کند حضور داشته باشند. پادشاه عربستان سعودی با این دعوت از رهبران کشورهای اسلامی اهداف گوناگون و خطرناکی را دنبال می کند.
سعودی ها با صرف هزینه های هنگفت و برخی اقدامات تبلیغی همچون راه اندازی ائتلاف علیه تروریسم به دنبال آن هستند تا خود را در زمینه چالش های جهانی مظلوم و بی گناه نشان دهند، سابقه سیاه خود را پاک کرده و خود را رهبر جهان اسلام معرفی کنند.

دونالد ترامپ ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت) در نخستین سفر خارجی خود پس از انتصاب به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، به پایتخت عربستان سفر کرد و در ریاض سه دیدار را انجام می دهد. نخستین دیدار وی با پادشاه عربستان انجام می شود. دومین دیدار نیز قرار است با رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس صورت بگیرد و در نهایت سومین نشست نیز با رهبران کشورهای اسلامی و عربی برگزار خواهد شد.
عربستان سعودی در همین چارچوب تاکنون از ۱۷ نفر از سران کشورهای عربی و اسلامی برای حضور در این نشست دعوت کرده است. در همین چارچوب برای رهبران کشورهای مراکش، الجزایر، مصر، تونس، عراق و بسیاری از دیگر کشورهای عربی و اسلامی دعوتنامه ارسال شده است.

***سعودی و رهبری جهان اسلامی-عربی

یکی از مهمترین تحلیل هایی که در زمینه دلایل دعوت از رهبران کشورهای مختلف عربی و اسلامی برای دیدار با رئیس جمهوری آمریکا مطرح است، اقدام برای نمایشی از رهبری جهان عرب به وسیله سعودی ها است البته آن ها رهبری جهان اسلام را نیز از آن خود می دانند. عربستان از گذشته ها در این زمینه رقابت شدیدی را با دیگر کشورها از جمله مصر داشته است.
تارنمای روزنامه منطقه ای «Gulf News» سفر ترامپ به عربستان سعودی را فرصتی تاریخی برای منطقه و ریاض توصیف کرد و نوشت: جهان عرب فرصتی مهم را برای استفاده از رئیس جمهوری آمریکا در اولین سفر خارجی وی دارد تا به صورت منسجم به مسائل چالشی منطقه بپردازد. عربستان از فرصت حضور ترامپ در نشست شورای همکاری خلیج فارس استفاده کرد و از رهبران دیگر کشورهای عربی و مسلمان نیز دعوت کرد تا خود مسائل را مطرح کنند.
از نظر تاریخی در منطقه خاورمیانه به ویژه خلیج فارس درگیری های زیادی میان رهبران کشورهای عربی وجود دارد. این اختلاف ها تنها به مسائل مرزی و منابع انرژی محدود نمی شود و به زمینه های راهبردی و سیاسی هم کشیده شده است.

به نوشته این رسانه اماراتی، دعوت از رهبران کشورهای مسلمان، این فرصت را به پادشاهی سعودی می دهد تا خود را رهبر منطقه و جهان اسلام نشان دهد. برنامه ملاقات ها در ریاض هم به گونه ای برنامه ریزی شده است تا میزان تعهد عربستان و کشورهای عربی به مشارکت با جامعه جهانی در حل چالش ها نشان داده شود.

این نشست با عنوان تشکیل و راه‌اندازی «ناتوی عربی– اسلامی– سنی» با حضور سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس که متشکل از «عبدالله دوم» پادشاه اردن، «محمد ششم» پادشاه مغرب، «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهوری الجزایر، «الباجی قائد السبسی» رئیس‌جمهوری تونس و «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و تعدادی دیگر برگزار شود.

گفتنی است که این نشست در روزهای شنبه و یکشنبه (۳۰ و ۳۱ اردیبهشت) درعربستان سعودی برگزار خواهد شد.یکی از مشوق های سعودی ها برای جلب نظر ترامپ، خریدهای تسلیحاتی است. تارنمای نشریه «عرب نیوز» در گزارشی نوشت مقام های ایالات متحده اعلام کردند که قراردادهای فروش تسلیحات به ارزش بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار نهایی شده است و در سفر ترامپ به عربستان به امضا می رسد.

بر پایه گفته برخی مقام های آمریکایی، کاخ سفید تلاش دارد تا در یک دوره زمانی ۱۰ ساله بسته تسلیحاتی نزدیک به ۳۰۰ میلیارد دلار را با هدف افزایش توان دفاعی این پادشاهی به عربستان بفروشد.
تارنمای روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در گزارشی در تبیین رویکرد مقام های آمریکا و سعودی نوشت ترامپ و پادشاه عربستان که قرار است به زودی با یکدیگر دیدار کنند خطرناکترین افراد جهان هستند.
به نوشته این روزنامه، ترامپ چندی قبل دستور داد تا حمایت آمریکا از حمله عربستان به یمن بیشتر شود ضمن اینکه این پادشاهی از رئیس جمهوری آمریکا می خواهد تا پشتیبانی بیشتری را از سعودی ها در مقابل ایران به عمل آورد.

به نظر می رسد عربستان به دنبال آن است تا با استفاده کامل از این سفر، به اهداف چندگانه خود دست یابد. نخست خود را به عنوان رهبر جهان اسلام و منطقه نمایش دهد. همچنین عربستان با خریدهای هنگفت تسلیحاتی جایگاه خود و گروه لابی سعودی را در کاخ سفید محکم می کند؛ با این ترفند، سعودی ها به دنبال کسب حمایت آمریکا از حمله به یمن هستند ضمن اینکه از ترامپ خواهند خواست تا رویکرد تندتری را نسبت به ایران اتخاذ کند.

امام علی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان برای شرکت در نشست سران برخی کشورهای اسلامی با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در عربستان در روز ۲۱ ماه می سال جاری به ریاض می رود.

به گزارش  آسیا پلوس، منابع دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان اعلام کرده اند که درحاشیه این نشست رحمان درضیافت ناهار با دونالد ترامپ شرکت و با شوکت میر ضایا یف رییس جمهوری ازبکستان دیدار خواهد کرد.

گفته می شود که رییس جمهوری تاجیکستان دراین نشست روز ۲۱ ماه می سال جاری سخنرانی میکند.

«اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در کنفرانس مبارزه با تروریسم که در عربستان برگزار می شود، امروز به ریاض سفر می کند.این سفر رئیس جمهوری افغانستان همزمان با سفر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی است.

مقامات افغانستان طی اظهاراتی در این راستا اعلام کردند که مبارزه مؤثر با تروریسم و همکاری منطقه‌ای در این زمینه از اهداف مهم سخنرانی اشرف غنی در کنفرانس جهانی مبارزه با تروریسم در ریاض پایتخت عربستان سعودی خواهد بود.

این مقامات همچنین افزودند که غنی تلاش می‌کند تا پیام واضحی به جهانیان برساند، مبنی بر اینکه تروریسم نه تنها خطری برای افغانستان بلکه خطری برای منطقه و جهان است.

*ایرنا

 

پاسخ دادن