دفتر آیت الله سیستانی: زمان رویت هلال ماه رمضان و عید فطر

دفتر آیت الله سیستانی: زمان رویت هلال ماه رمضان و عید فطر

دفتر مرجع عالی قدر سید علی سیستانی اطلاعاتی درباره رویت هلال ماه مبارک رمضان امسال منتشر کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، دفتر آیت الله سیستانی براساس تقویم هجری قمری، آغاز ماه مبارک رمضان را اعلام کرد : ” پیش بینی می شود هلال ماه مبارک رمضان شامگاه جمعه ۳۰ شعبان ۱۴۴۱ و ۲۴ آوریل ساعت ۶:۳۹غروب خورشید در افق شهر بغداد، ۱۴ درجه در افق دیده و یک ساعت و ۱۳ دقیقه پس از غروب باقی می ماند.

این دفتر افزود: حجم بخش روشن ماه در مقایسه با بزرگترین قرص ماه به {۱٫۸۱%} می رسد و در این صورت ماه کامل و بالا دیده می شود.

دفتر آقای سیستانی افزود: پیش بینی می شود هلال، شب قبل (شب روز ۲۳ آوریل) ساعت ۶:۳۹ غروب درافق شهر بغداد ودر ارتفاع ۳ درجه رویت شده و ۱۷ دقیقه پس از غروب باقی بماند و میزان بخش نورانی ماه در مقایسه با بزرگترین قطر ماه به {۰٫۳۱%}، می رسد در این صورت نمی توان با چشمان غیر مسلح هلال ماه را رویت کرد.

دفتراین مرجع عالی افزود: هلال ماه شوال نیز (که زمان عید مبارک فطراست) شامگاه روز یکشنبه ۳۰ رمضان ۱۴۴۱ مصادف با ۲۴ مه در افق شهر بغداد هنگام غروب خورشید در ساعت هفت و یک دقیقه با ارتفاع ۱۸ درجه و ۱۲ دقیقه دیده شود و یک ساعت و ۳۹ دقیقه پس از غروب باقی بماند و میزان بخش روشن ماه در مقایسه با بزرگترین قرص ماه {۳٫۹% } است در این صورت پیش بینی می شود ماه کامل و بسیار واضح دیده شود.

این دفتر افزود: پیش بینی می شود هلال در شب قبل از عید ،ساعت هفت و یک دقیقه غروب خورشید در افق شهر بغداد در ارتفاع ۷ درجه و ۲۷ دقیقه دیده شود و ۴۰ دقیقه پس از غروب باقی بماند و میزان بخش روشن ماه در مقایسه با بزرگترین قطر قرص ماه {۰٫۷۱% است

در این صورت بیشتر کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت صاف بودن هوا با چشم غیر مسلح نیزمی توان دید .

2 نظر از مردم

  1. با سلام،
    بنده ی حقیر در متن بالایی که توسط شما نوشته شده است, اشتباه تایپی پیدا کرده ام. ۳۰ رمضان ۱۴۴۱ مصادف است با ۲۴ ماه می ۲۰۲۰ اما در متن بالا به ماه مارس اشاره شده است.

    با تشکر

پاسخ دادن