دلار دوباره اوج گرفت

اقتصادبرتر

بازار ارز این روزها آرامش ندارد ، نوسانات شدید قیمتی فعالان بازار را سردرگم کرده است و بیشتر دلار بازارن را از بازار دلار فراری داده است .

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کارشناسان از بازار گزارش می دهند ، هر دلار آمریکا روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ درصرافی‌های بانکی ۲۲هزار و ۳۳۵ تومان معامله شد که نسبت به روز دوشنبه ۶۳۷ تومان افزایش قیمت داشت و به کانال ۲۲ هزار تومانی صعود کرد. قیمت دلار از روز دوشنبه تا کنون یک هزار و ۶۱۰ تومان افزایش یافت.

  • دلار

روز سه شنبه قیمت هر دلار در صرافی ملی ۲۲هزار و ۳۳۵ تومان معامله شد که نسبت به روز دوشنبه ۶۳۷ تومان افزایش قیمت داشت.

قیمت دلار طی دو روز اخیر یک هزار و ۶۱۰ تومان افزایش یافته است. روز دوشنبه قیمت دلار با افزایش ۹۷۳ تومانی مجدد به کانال ۲۱ هزار تومانی و سه شنبه در حرکتی سریع ۶۳۷ تومان دیگر افزایش قیمت داشت و به کانال ۲۲ هزار تومانی بازگشت. صرافی ملی بر اساس اعلام سایت سنا بانک مرکزی امروز  دوبار نرخ دلار را اعلام کرد که در همان اعلام اول قیمت دلار ۲۲ هزار و ۳۱۹ تومان اعلام و به کانال ۲۲ هزار تومانی صعود کرد.

بررسی روند کاهش قیمت دلار نشان می‌دهد، کاهش گام به گام  قیمت دلار طی روزهای دوشنبه و سه شنبه جبران شده است. قیمت دلار قیمت‌ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به کانال ۲۱ هزار تومانی ریزش کرد و پس از آن در ۱۵ اردیبهشت ماه به کانال ۲۰ هزار تومانی وارد شد.

بسیاری بانک مرکزی را مسئول نوسانات بازار ارز و کاهش دستوری قیمت‌ها می دانند. با این حال رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی سیاسی نیست و افزایش ارزش پول ملی دستور مقام معظم رهبری است که برای افزایش ارزش پول ملی، نرخ ارز باید کاهش پیدا کند. همتی یادآور شد: نرخ فعلی ارز نرخ واقعی نیست و ما نرخ تسعیر ارز بانک‌ها را نیز ۱۵۹۰۰ تومان برای پایان سال ۹۹ اعلام کردیم، بانک مرکزی به ارزپاشی اعتقادی ندارد، اما روند بازار نزولی است و نرخ ارز کاهش پیدا می‌کند.

همتی تاکید کرد: روند مداخله در بازار طی سال‌های گذشته تغییر کرده و مداخله در بازار متشکل ارزی و توسط خود صادرکنندگان انجام می‌شود. همانطور که امروز بانک مرکزی حتی یک دلار هم ارز در بازار عرضه نکرده، اما ارزهای عرضه شده در بازار متشکل متقاضی نداشته که نشان می‌دهد دلار پتانسیل پایین رفتن زیر ۲۰ هزار تومان را هم دارد.

  • قیمت دلار و یورو

امروز قیمت خرید و فروش دلار در صرافی ملی به ترتیب ۲۱ هزار و ۸۹۳ تومان و ۲۲هزار و ۳۳۵ تومان اعلام شد. که قیمت خرید آن ۶۲۴ تومان و قیمت فروش آن ۶۳۷ تومان نسبت به دیروز افزایش قیمت داشت.

قیمت خرید و فروش یورو نیز در این صرافی به ترتیب ۲۵ هزار و ۵۹۱ تومان و  ۲۶هزار و ۱۰۸ تومان اعلام شد که قیمت خرید آن نسبت به روز گذشته ۳۹۷ تومان و قیمت فروش آن ۴۰۵ تومان افزایش قیمت داشته است.

قیمت خرید و فروش دلار در اعلام اول نرخ از سوی صرافی ملی به ترتیب ۲۱ هزار و ۸۷۷ تومان و ۲۲ هزار و ۳۱۹ تومان اعلام شد. صرافی ملی نرخ یورو را نیز در نخستین نرخ اعلامی به ترتیب ۲۵ هزار و ۵۳۲ تومان و ۲۶ هزار و ۴۷ تومان اعلام شد.

روز سه شنبه در بازار متشکل ارز نیز قیمت هردلار ۲۲ هزار و ۲۷ تومان و قیمت هر یورو ۲۵ هزار و ۹۳۷ تومان اعلام کرد. قیمت  هر دلار در بازار آزاد نیز  حدود ۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان بود.

پاسخ دادن