دلار نجاتبخش بازارها نیست

آخرین وضعیت بازار: حبس دلار و سکه در بازه محدود

سرمایه گذاران نباید انتظار داشته باشند با کاهش نرخ های بهره معجزه رخ دهد. در ثانی بعید است شاهد کاهش چشمگیری در ارزش دلار باشیم.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۸ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصاد_برتر به نقل از بلومبرگ، کاهش ارزش دلار عاملی برای رشد قیمت مواد خام و عملکرد مثبت بازارهای مالی است و این هفته به احتمال زیاد نرخ های بهره در آمریکا پایین آورده می شود.

تغییرات ارزش دلار در برابرسایر ارزها همواره عاملی مهم بوده که بر بازارهای مختلف اثر می گذارد. عملکرد شاخص دلار در سال جاری میلادی مثبت بوده و این امر علل مختلف دارد. بالاتربودن نرخ های بهره در امریکا نسبت به اروپا و ژاپن و نیز بالاتر بودن نرخ رشد اقتصاد آمریکا دو دلیل این وضعیت است. اما در هفته های اخیر شاهد نمایان شدن نشانه های ضعف در اقتصاد آمریکا هستیم و نیز بانک مرکزی آمریکا در چند ماه اخیر دوبار نرخ های بهره را پایین آورده است.

سوال اساسی برای سرمایه گذاران در بازار ارز و دیگر بازارها این است که از این پس چه تغییراتی در ارزش دلار مشاهده خواهد شد. برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا وضعیت اقتصاد امریکا و اروپا و نیز سیاست های بانک های مرکزی را بررسی کنیم.

طی نشست کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا برای سومین بار طی چند ماه اخیر نرخ بهره کاهش می یابد اما آنچه رییس بانک مرکزی آمریکا در سخنان خود پس از نشست نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر جروم پاول بگوید این آخرین کاهش نرخ بهره خواهد بود بازارها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و البته اگر هم از ادامه کاهش نرخ بهره سخن گفته شود باز هم بازارها دستخوش تأثیرات این اقدام خواهند بود .

این هفته همچنین نرخ رشد اقتصاد آمریکا و منطقه یورو در سه ماهه سوم سال جاری میلادی و وضعیت بازار کار آمریکا در ماه جاری میلادی مشخص خواهد شد و تمامی این عوامل بر عملکرد بازارها و رفتار سرمایه گذاران اثر می گذارند. پرسش های مختلف در باره اثرات هریک از این سناریوها مطرح است. اقتصاددان خبرگزاری بلومبرگ خبر از کاهش نرخ بهره می دهد و همین امر ارزش دلار را تحت فشار قرار می دهد و زمینه رشد شاخص های مالی را فراهم می کند اما از سوی دیگر پایان کاهش نرخ بهره نیز ، ناامیدی سرمایه گذاران را بدنبال خواهد داشت و شاهد افت شاخص های مالی خواهیم بود .

نکته دیگر اینکه از پیش سرمایه گذاران انتظار پایین آمدن نرخ بهره را داشتند و اقدام بانک مرکزی آمریکا مبنی بر کاهش دوباره نرخ بهره ، اثرات مهمی بر بازارها نخواهد داشت و اصولا این اقدام از قبل اثرش را بر بازارها گذاشته است. نظرسنجی ها نشان می دهد که بخش های تولید کارخانه ای و خدمات آمریکا منفی بوده اند.

ترامپ در ماه های اخیر بارها از بانک مرکزی خواسته تا نرخ های بهره را پایین بیاورد تا هزینه استقراض کمتر شده و اقتصادی حمایت شود. اما بانک مرکزی معتقد است نیازی به کاستن مکرر نرخ های بهره نیست و ضعف های کنونی حاصل تنش های تجاری و ضعف کلی اقتصاد جهان است. اختلاف نظرها بین ترامپ و پاول ادامه دارد. بسیاری از اقتصاددانان با دیدگاه آقای پاول موافق هستند و معتقدند کاهش نرخ های بهره باید در آستانه رکود یا طی دوران رکود اقتصادی انجام شود و اکنون نیازی به این کار نیست.

درهر حال پیش بینی شده این هفته ارزش دلار در برابر یورو و پوند  رشد محدود خواهد داشت. هفته قبل شاخص دلار رشد کرده بود. وضعیت اقتصاد اروپا خوب نیست و پیش بینی شده نرخ رشد منطقه یورو در سه ماهه سوم به ۰٫۱ درصد کاهش یافته است. داده های شاخص اقتصادی قاره سبز منفی است و سیاست های حمایتی فراگیر بانک مرکزی اروپا طی یک دهه اخیر اثرات مورد نظر این نهاد را درپی نداشته است. ضعف منطقه یورو و انگلیس به این معناست که شاخص دلار حمایت می شود حتی اگر نرخ های بهره در آمریکا پایین آورده شود. در قاره سبز نرخ های بهره منفی است و بانک مرکزی اروپا در نشست ماه قبل خود نرخ های بهره را منفی تر کرد و به ۰٫۵ درصد رساند.

به این ترتیب سرمایه گذاران نباید انتظار داشته باشند با کاهش نرخ های بهره معجزه رخ دهد. در ثانی بعید است شاهد کاهش چشمگیری در ارزش دلار باشیم.

اقتصاد برتر

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت

پاسخ دادن