دلار همچنان یکه تاز است

دلار روی تابلو ۴۴۷۶ تومان است؛ توی دست ۴۷۸۰ تومان. بسیاری مردم کارشان این شده از صبح خروس‌خوان تا بوق شب در صف صرافی‌های بانک‌ها با هدف خرید دلار ۴۴۶۷ تومانی بایستند تا در کف پیاده‌رو بالای ۴۷۰۰ تومان بفروشند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۶ اسفند ۹۶

سودش هم بد نیست. هر ۲۰۰۰ دلار تقریبا ۶۰۰ هزار تومان سود دارد. حالا می‌توان فهمید چرا اکثر افراد در صف را شهروندان عادی تشکیل داده‌اند که هیچ قصدی برای مسافرت خارج از کشور ندارند. شواهد نشان می‌دهد دلار قصد پایین آمدن ندارد و اقدامات پلیسی هم بی‌نتیجه بوده است.

دلار هفته‌هاست که یکه‌تازی می‌کند و به مهم‌ترین خبر اقتصادی تبدیل شده است. انگار بعضی‌ها دوست ندارند قبول کنند که نرخ ارز جهش کرده است. بسته سه‌گانه ارایه کردند و با هدف کنترل نرخ ارز، سود بانکی را به ۲۰ درصد رساندند. برای فروکش کردن مقطعی قیمت، مسکن خوبی بود اما انگار دارد کمک می‌کند تا ارز پرش بیشتری داشته باشد؛ چرا که اقتصاددانان علت اصلی جهش دلار را سودهای موهوم بانکی و رشد افسارگسیخته‌ی نقدینگی از ۴۸۰ هزار میلیارد تومان به ۱۴۵۰ هزار میلیارد تومان از سال ۱۳۹۲ به بعد می‌دانند. حسین عبده تبریزی می‌گوید: “به‌دلیل همین نقدینگی است که حالا تقاضا برای ارز تا این حد افزایش یافته است. شگفتا که حالا می‌خواهیم با توزیع سود موهوم بیشتر، قیمت ارز را کنترل کنیم! با این خط استدلال، اگر قیمت ارز کنترل نشد، آیا باید نرخ سود سپرده را به ۲۵ و ۳۰ درصد برسانیم!؟ به‌نظر می‌رسد جای علت و معلول را اشتباه گرفته باشیم”.

فردوسی همچنان شلوغ است

امروز هم بازار فردوسی شلوغ‌تر از بازارهای کیف و کفش بود. گزارش میدانی امروز ایسنا نشان می‌دهد زن و مرد و پیر و جوان در صف صرافی‌ها ایستاده‌اند تا در این تجارت پرسود از غافله عقب نمانند. تا ساعت ۱۴ نرخ خرید دلار براساس آنچه روی تابلوهای صرافی‌ها درج شده، ۴۴۷۶ تومان و نرخ فروش آن ۴۴۸۴ تومان است. اما نرخ دلاری که تحت عنوان دلار آزاد این روزها در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد ۴۷۸۰ تومان است.

سکه در حباب

در طرح سه‌گانه بانک مرکزی، کنترل قیمت سکه نیز هدف‌گذاری شده بود اما ظاهرا این طرح هم با شکست مواجه شده است. با وجود عرضه بیش از یک میلیون سکه از طریق حراجی و پیش فروش طی سه ماه اخیر به بازار این کالا همچنان حباب دارد، در عین حال که کاهشی در قیمت آن اتفاق نیفتاده است. قیمت سکه تمام بهار آزادی از اواخر تابستان روند رو به رشدی در پیش گرفت و رکوردهای تازه‌ای به ثبت رسید. در ادامه بانک مرکزی برای حباب حدود ۲۵۰ هزار تومانی که برای این کالا ایجاد شده بود، حراج سکه در بانک کارگشایی را آغاز کرد. در این مدت با وجود برگزاری حراج سکه و افزایشی که در نتیجه بالا بودن قیمت دلار و البته اونس جهانی در قیمت آن اتفاق می‌افتاد اما در هر حال حباب سکه در حال تخلیه شدن بود و به طوری که چندی پیش حتی اعلام شد حباب سکه به کمتر از ۵۰ هزار تومان و در حد بسیار پایینی قرار گرفته است. گزارش ایسنا از آخرین وضعیت سکه را این‌جا بخوانید.

مسکن در انتظار فروکش التهاب دلار

همان‌طور که در گزارش‌های قبلی اشاره کردیم، کلیه سطوح اقتصاد ایران در انتظار تعیین وضعیت نرخ دلار هستند. از جمله بخش مسکن که تجربه نشان داده بعد از جهش دلار در فاصله‌ی زمانی کوتاه تاثیر می‌گیرد. رییس اتحادیه املاک می‌گوید که سال آینده سرمایه‌ها از بازار ارز به سمت بازار مسکن می‌آید. استدلالش هم این است که به دلیل ضعف صنعت و تولید، مسکن تنها بازاری است که قابلیت جذب سرمایه‌ها را دارد. مصطفی‌قلی خسروی، امروز در نخستین نشست خبری خود این را هم گفت که قیمت مسکن در سال آینده مطلقا پرش نخواهد کرد اما حدود ۲ درصد بالاتر از نرخ تورم می‌ایستد.

پاسخ دادن