دلیل آشفتگی بازار دلار چیست؟

طی ده سال گذشته ، دولتمردان دو واقعیت بازار آزاد ارز را همواره نادیده گرفته اند . و دلیل اصلی شکست اکثر پیش بینی های سیاست گذاران ، دقیقا عدم توجه و محاسبه این دو عامل تاثیر گذار است .

تهران- اقتصادبرتر- ۲۰ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر دوعاملی که مورد توجه قرار نگرفته و مدیریت بازار ارز را با مشکل مواجه ساخته است عبارتند از:

۱- تقاضای ارز برای کالای قاچاق

مجلس شورای اسلامی در گزارش تحقیق و تفحص خود برآوردی از میزان قاچاق کالا اعلام کرده است که تفاوتی چشمگیر با ارقام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دارد؛ در این گزارش می‌خوانیم که میزان قاچاق در سال‌های ۹۵ و ۹۶، ۲۱.۵ تا ۲۵.۵ میلیارد دلار بوده است.

و در همین سال ، بنابر آمار اعلامی از سوی رئیس سازمان توسعه تجارت، میزان واردات در ۱۲ ماه سال ۱۳۹۶، ۵۴میلیارد دلار و میزان صادرات ۴۷ میلیارد دلار برآورد شده است.با یک حساب سر انگشتی متوجه می شویم که بین ۳۵-۴۵ درصد حجم واردات رسمی ، در بازار کالای قاچاق وجود دارد .

تعیین نرخ برابری ریال به دلار و درهم ، در دبی ، بانه ، سلیمانه و هرات ،گویای این واقعیت تلخ است .

این معضل یک واقعیت غیر قابل انکار و تقریبا حل نشدنی است . ساده انگارانه است اگر تصور کنیم . در سازمانها و ادارات مربوطه در ایران ، کارشناسان و دلسوزانی هستند که این معادلات پیچیده اقتصاد ایران را می دانند  و تحلیل درستی از برآیند و تاثیر گذاری این فاکتورها روی تصمیمات به اصطلاح کارشناسی اشان دارند .

نمونه آخر این شناخت سطحی از بازار را در آخرین دستور بانک مرکزی برای تزریق روزانه ۵۰ میلیون دلار به بازار ارز مشاهده کردیم .

توان تاثیر گذاری این اقدام ظاهرا تسکینی ، فقط دو سه روز بود .

به گزارش ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی ، در روز اول ، تنها حدود ۶۰۰ هزار دلار توسط صرافی‌ها خریداری شد. این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس بود .دلیلش همین قسمت تاریک و بی قانون اقتصاد ایران است .ارزها در بازار متشکل ارزی عرضه شد . جایی که خریدار ارز باید احراز هویت شود .

۲- واقعیت بعدی ، مردم عادی هستند که جهت حفظ سرمایه ،دلار را به عنوان یک کالا، خریداری میکنند .

که البته شدت تاثیر پذیری کالاهای سرمایه ای از نوسانات نرخ ارز در چند سال گذشته ، باعث‌شده که مردم بجای اسکناس دلار ، ملک و ماشین و طلا و کالا خریداری نمایند .

این بازار سیاه ارزی ، بلا تکلیف بوده و دارای قانون و متولی خاصی نیست . طی ده سال اخیر  مانند یک غده سرطانی در سراسر اقتصاد کشور ریشه دوانده بطوری که فعال اقتصادی ما هر روز خود را با چک کردن قیمت غیر رسمی ارز آغاز میکند .

و قسمت فاجعه بار داستان اینجاست که مسئولان زیربط . حرفشان برای بازار با باد هوا یکی شده .

مگر میشود که رییس بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت دلار در روزهای آینده صحبت کند و دلار در روزهای بعد روند صعودی به خود بگیرد.

*محمدرضا هاشم پور. کارشناس مدیریت

پاسخ دادن