دلیل تأکید مجلس بر تشکیل “مجمع سهامداران حقیقی” چیست؟

منطقی‌ترین واکنش به روند اصلاحی بورس چیست؟

یک حقوقدان بازار سرمایه تاکید مجلس بر تشکیل “مجمع سهامداران حقیقی” را مورد بررسی قرار داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، امیرحسین قاضی زاده نائب رئیس مجلس شورای اسلامی از لزوم تشکیل “مجمع سهامداران حقیقی” سخن گفت و اعلام داشت: وجود مجمع سهامداران حقیقی ضروری است تا از طرف آنها دو نماینده جزو شورای عالی بورس شوند.

این در حالی است که حمید اسدی حقوقدان بازار سرمایه تاکید مجلس بر تشکیل “مجمع سهامداران حقیقی” را مورد بررسی قرار داده و بر این باور است که مجلس از واژه مجمع سهامداران حقیقی استفاده می کند تا صدور مجوز آن را از صلاحیت سازمان بورس خارج کند.

او می گوید: یکی از نمایندگان مجلس بحث تشکیل مجمع سهامداران حقیقی را مطرح کرده ولی به طور کلی مشخص نیست نهادی که قرار است تشکیل گردد در قالب کانون، مجمع یا یک بورس است. حال اگر قرار است در قالب یک کانون باشد، صدور مجوز آن بر عهده سازمان بورس است اما مجلس بر تشکیل مجمع تاکید دارد و دلیل اینکه مجلس برای این موضوع از واژه مجمع سهامداران حقیقی استفاده کرده است این است که مجوز را از صلاحیت سازمان بورس خارج کند.

وی با اشاره روال تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: طرح به هیات رئیسه ارائه می‌شود و هیئت رئیسه آن را به کمیسیون های تخصصی ارجاع می‌دهد و بعد در صحن علنی مجلس تصمیم‌گیری می‌شود. برای تبدیل طرح به قانون به شش تا بیشتر از یک سال زمان نیاز دارد و تا آن زمان به تشکیل یک نهاد موازی یا موقت نیاز است که در این راستا فعالیت کند و به نظر من کانون سهام داران حقیقی یکی از نهادهایی است که می تواند این موضوع را پوشش دهد.

این حقوقدان بازار سرمایه ادامه داد: باید بررسی کرد که هدف از تشکیل مجمع سهام داران حقیقی چه چیزی است؟ اگر هدف مجمع سهام داران حقیقی ارائه گزارش و تخلفات و مفاسد بازار سرمایه به نهادهای نظارتی است که در حال حاضر نیز این امکان وجود دارد. سازمان بورس هم اداره رسیدگی به شکایات و حمایت‌های حقوقی و هم اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه را تاسیس کرده است. البته متاسفانه در برخی موارد عملکرد خوبی از این اداره دیده نشده و طرح مجلس هم نشان‌دهنده این است که این اداره نتوانسته به خوبی به وظایف خود عمل کند.

اسدی با تاکید بر اینکه حضور دو عضو سهامدار حقیقی در شورای عالی بورس امر پسندیده‌ای است، بیان کرد: اما به قدری چالش قانونی و حقوقی در بازار سرمایه وجود دارد که طرح مجمع سهامداران حقیقی از اهمیت کمتری برخوردار است. بهتر است ابتدا چالش‌های مهم‌تر اصلاح و برطرف شوند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید هدف تشکیل مجمع سهام‌داران حقیقی بررسی شود، تصریح کرد: آیا هدف صرفا گنجاندن دو عضو حقیقی در شورای عالی بورس است یا حضور حداکثر سهامداران حقیقی در بازار سرمایه؟ اگر هدف این است که ساختار بازار سرمایه تغییر کند، از حقوقی محور، حقیقی محور شود و برای اشخاص حقیقی در بازار سرمایه حقوق و اختیاراتی قائل شویم می تواند راهگشا باشد اما اگر هدف فقط مشارکت حداقلی حقیقی‌ها است نیاز به قانون ندارد.

پاسخ دادن