دمای بورس زمستانی شد

بازار سرمایه تا فردا به تعادل می‌رسد
اقتصاد برتر

پیشتر نیز بسیاری از فعالان بازار نسبت به احتمال ریزش قیمتها و شاخصها هشدار داده بودند ولی جریان قوی پولی و هجوم صدها هزار نفرسهامدار تازه وارد با صدها هزار میلیارد تومان نقدینگی و منابع جدید، امیدواری ها را بیشتر کرده بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، در حالی که انتظار نمی رفت بازار امروز به شدت سرخ و منفی گرا باشد، ولی عملا این اتفاق شوم در معاملات امروز رخ داد و سطح عمومی قیمتها و شاخصها با شیب تندی در حال کاهش بود بطوریکه علیرغم جمع شدن بسیاری از صفهای فروش ، شاخص کل چاره ای جز افت سنگین ۷۰۹۴ واحدی ندید و تن به این سقوط سنگین داد.

پیشتر نیز بسیاری از فعالان بازار نسبت به احتمال ریزش قیمتها و شاخصها هشدار داده بودند ولی جریان قوی پولی و هجوم صدها هزار نفرسهامدار تازه وارد با صدها هزار میلیارد تومان نقدینگی و منابع جدید، امیدواری ها و انتظارات برای تصرف کانال مهم ۴۰۰ هزار واحدی توسط شاخص کل را بخشیده بود و جملگی بر این باور بودیم که دیر یا زود ، نماگر بازار بر آستانه ۴۰۰ هزاری تکیه خواهد زد و با غرور و احترام ، پرچم پیروزی خویش را بر فراز این قله دست نیافتنی بر خواهد افراشت.

در جریان معاملات یکشنبه بازار سرمایه تعداد ۵ میلیارد و ۴۶۵ میلیون سهم به ارزش ۲،۴۳۶ میلیارد تومان در ۴۹۳ هزار نوبت مورد داد و ستد قرار گرفت و #شاخص_بورس با افت ۷،۰۹۷ واحدی در ارتفاع ۳۲۰ هزار و ۲۰۸ واحد قرار گرفت.

امیدوارم فعالان بازار و سهامداران تازه وارد، بیش از این در صفوف فروش و موضع انفعالی منفی نگیرند و شاخص بازار را در دستیابی به این امر مهم و خطیر یاری نمایند.

سرخی بازار بورس

معاملات امروز بازار سهام از همان ابتدا و با برچیده شد نصف نماد بانک ملت به عنوان بزرگترین جذب کننده سرمایه های حقیقی طی روزهای اخیر ، رنگ و بوی اصلاح داشت. ریزش قیمت ها در اکثر قریب به اتفاق نمادهای بورسی در تشکیل صف های فروش در نمادهای مطرح بورسی انجامید.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تحت تاثیر وقایع یاد شده پس از گذشت ۹۰ دقیقه، ریزش ۷۷۴۳ واحدی را تجربه کرد و به زیر کانال ۳۲۰هزار واحدی رسید.اما رفته رفته و با کاهش نسبی هیجان عرضه کنندگان شاخص کل بازگشت ۶۵۰ واحدی از کف روزانه را تجربه کرد.بازگشتی که با توجه به علائم مشاهده شده از کیفیت معاملات به نظر نمی رسد قدرتمند بوده باشد و احتمال تداوم این اصلاح را در روزهای آینده تقویت می کند.

گروه هایی چون زراعت، محصولات فلزی، مواد دارویی، بانک ها، لیزینکی ها و حمل و نقل ریزش بیش از ۳ درصدی شاخص صنعت را تجربه کردند.

مهم ترین داد و ستدهای کالایی امروز به رینگ فرآورده های نفتی اختصاص دارد. در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت قیمتها در نمادهایی چون #فملی پارسان  ومعادن و #وپاسار با افت حدود ۷۰۹۳ واحدی روبرو شد.

شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز افت سنگین بیش از ۷۰۰۰ واحدی را تجربه کرد. اینکه آیا اصلاح احتمالی سهام به دنبال افت آخرین قیمت معاملات نسبت به معاملات پایانی بار دیگر با موج نقدینگی زود گذر خواهد بود یا خیر را به سختی بتوان تشخیص داد و تنها باید نظاره گر بود زیرا قدرت نقدینگی میتواند کلیه نظرات مخالف را مطابق هفته های اخیر کنار بزند وسهام به صعود خود ادامه دهد. تنها نکته ای که مشخص است اگر افت ارزش معاملات که تنها از طریق دنبال کردن آنی معاملات قابل رصد است رخ دهد احتمال اصلاح ادامه دار قیمت سهام نیز وجود دارد.

با توجه به به برنامه دولت در بودجه سال آینده و برنامه بانک مرکزی برای راه اندازی عملیات بازار باز می تواند بر نرخ سود در بازار پول و اوراق اثرگذار باشد که این موضوع نیز علاوه بر موارد بالا می تواند بر بورس اثر گذار باشد.اثر ارز بر سهام بر کسی پوشیده نیست اما اگر واقعا بناست به صورت واقعی تغییرات به این بزرگی مانند حذف کامل نفت از بودجه دولت در دستور کار قرار گیرد و اجرایی شود اثرات بسیار فراتر از آن چیزی است که قابل تصور است.

البته به همان اندازه که این اتفاق بزرگ است اجرایی شدن آن نیز دشورا و با ریسک های بزرگی همراه است، با این حال فارغ از حذف نفت از بودجه مباحث پیرامون بودجه ۹۹ مهم است. در چنین شرایطی لازم است معامله گران بورسی توجه دقیقی به اخبار پیرامون بودجه در ماه های آینده داشته باشند و سیاست های کلان را در کنار مسیر خرد متغیرهای اثرگذار بر سهام به دقت دنبال کنند.

پیش بینی بازار دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸: 

امروز شاهد دو نیمه متفاوت در بازار سهام تهران بودیم. نیمه اول با هجوم سنگین و بی امان تقاضا در بازار روبرو بودیم ولی در نیمه دوم ورق برگشت و قیمتها و شاخصها سر به آستانه افزایش نهادند. طبیعی است که تازه واردان و سهامداران جدید، که پول به بازار آورده اند، در نقش خریدار و سهامداران حقوقی و حقیقی قدیمی، که توبره‌ای از سهام مختلف را در ترکیب دارایی های خویش دارند، در نقش فروشنده … ظاهر شوند.
و اما فردا روز دیگری است، چرا که انتظار می رود در پی افزایش قابل توجه قیمت سنگ آهن و متتانول در بازارهای جهانی، شاهد استقبال گرم فعالان بازار از سهام ارزنده ای چون شفن، زاگرس، فولاد مبارکه، کگل و کچاد باشیم. و اما هر چند که قیمت ها در بسیاری از نمادهای خرد و بزرگ بازار به حد اشباع رسیده و رشد بیشتر آنها توجیه ندارد، ولی با این همه سهام ارزنده محدودی در بازار وجود داردکه زیر سطوح ارزندگی و ارزش ذاتی خود را دارند. این سهام همگی دارای فاند قوی بنیادی بوده و سود خوبی را نصیب سهامداران خویش خواهند کرد.

*حافظ عزیزی نقش کارشناس بازار سرمایه

 

پاسخ دادن