دنیا بدون ترامپ بهتر می‌شود

دنیا بدون ترامپ بهتر می‌شود - احمد خادم المله مدیر مسئول

احمد خادم‌المله، مدیرمسئول – نتایج انتخابات آمریکا کم کم مشخص می‌شود. شواهد و قرائن اخبار و گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی نشان می‌دهد، بایدن به کاخ سفید خواهد رفت و دوره ریاست جمهوری ترامپ به سر خواهد رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ آبان ۹۹

در طول ۴ سال گذشته که کاخ سفید در دست جمهوری‌خواهان به سردمداری ترامپ بود، جهان، نهاد‌های بین‌المللی و حتی متحدان اروپایی آمریکا هرگز تا این حد سختی نکشیده بودند که در دوران ریاست جمهوری ترامپ دچار مشکل شدند! رفتار خارج از عرف بین‌الملل، بی‌نزاکتی در دیپلماسی و سیاست‌های ناهنجار خارجی ترامپ در جهان از یک سو و تبعیض نژادی، تعصبات قومی، کشتار سیاهان، پایمال کردن حقوق اقلیت‌ها، حمایت از سرمایه‌داران و… از سوی دیگر، همه موضوعاتی بودند که جهان را در دوران حاکمیت ترامپ در کاخ سفید به رنج انداخت. حتی دوستان جمهوری‌خواه ترامپ که قصد خدمت به وی را داشتند نیز از تصمیمات بی‌منطق او در امان نبودند و رفتار وی به‌گونه‌ای بود که بارها مدیران ارشد کاخ سفید و دولت را نیز برکنار و جابه‌جا کرد.

رسانه‌های جهان و در راس آن رسانه‌های همگانی آمریکا بیشترین آسیب را از برخوردهای ترامپ دیدند به‌گونه‌ای که در انتخابات اخیر بسیاری از رسانه‌های آمریکایی خشم خود از سیاست‌های ۴ سال گذشته ترامپ را با مخالفت با وی به نمایش گذاشتند. به قول مجری سی‌ان‌ان، وضعیت امروز ترامپ در کاخ سفید نظیر لاک‌پشتی می‌ماند که در آفتاب شدید به پشت افتاده و دست‌وپا می‌زند و کسی حاضر نیست به وی کمک کند. این تعبیر خوبی از واکنش جامعه آمریکا به رفتارغیرمنطقی ترامپ است.

حالا دنیا شاهد شکست سنگین ترامپ از بایدن دموکرات است و دست‌کم نیمی از مردم آمریکا و بسیاری در جهان از این شکست خرسند هستند. در بین کشورهای جهان، مردم ایران یکی از ملت‌هایی هستند که تحقیقاً آسیب زیادی را از سیاست فشار حداکثری ترامپ و رفتار‌های ناقض حقوق بشر وی تحمل کردند و در راس آن اقدام جنایت‌بار شهادت ناجوانمردانه سرلشگر قاسم سلیمانی بود که نفرت مردم ایران از ترامپ را به اوج رساند. شاید یکی از دلایلی که مردم ایران تا این حد از ترامپ نفرت دارند همین اقدام جنایت‌باری باشد که به دستور وی در دوران ریاست جمهوری‌اش انجام شد. مردم ایران دل خوشی از دموکرات‌ها هم ندارند اما هیچگاه تنفر مردم ایران از هیات حاکمه آمریکا تا این حد نبوده است. شاید دلیل اینکه مردم ایران دوست داشتند در این انتخابات بایدن پیروز شود هم همین نکته باشد. با وجود اینکه مردم می‌دانند بایدن هم چیزی شبیه به ترامپ است اما بسیاری از مردم دوست داشتند ترامپ در این انتخابات شکست بخورد.

این سیاست که ایران نباید دلخوشِ پیروزی این و آن در آمریکا باشد، سیاست درستی است. ما باید روی پای خودمان بایسیتیم و بدانیم ترامپ و بایدن و امثالهم کمکی که به ما نخواهند کرد هیچ، بلکه تجربه تاریخی ۴۰ سال گذشته نشان داده است، هر رئیس جمهوری که در کاخ سفید روی کار آمده تلاش کرده فشار به ایران را بیشتر کند. براساس تجارب گذشته اکنون که دوران ترامپ به سر رسیده و بایدن به کاخ سفید می‌رود، نباید با آن خنثی عمل کرد بلکه ایران باید برای هر سناریویی که در آمریکا اتفاق می‌افتد برنامه داشته باشد. الان که بایدن در یک قدمی کاخ سفید است، ما بیش از گذشته نیاز داریم وحدت داخلی را حفظ کنیم و با موضعی واحد و یکدست مقابل دموکرات‌های پیروز در انتخابات آمریکا ظاهر شویم.

نگرانی این است که با مواضع مختلفی که در دولت و مجلس وجود دارد، پیروزی بایدن و نحوه برخورد ایران با دولت جدید آمریکا به موضوعی اختلاف‌برانگیز در داخل تبدیل شود که نتیجه آن نهایتاً به سود جناح پیروز در آمریکا باشد. ما از همین الان باید بدانیم در مقابل سناریوی پیروزی بایدن چه موضعی باید نشان دهیم. شاید لازم باشد جدای از دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی، میز واحد آمریکا در ایران مرکب از نمایندگانی از دولت، مجلس، قوه قضائیه و شاید نهاد‌های دیگر تشکیل شود و سناریوهای مختلف را بررسی کند تا هر کس اجازه نداشته باشد به زعم خود موضعی ناهماهنگ با سیاست‌های کلان نظام اتخاذ کند. ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران با اتکاء به تجارب گذشته باید تلاش کند حداکثر استفاده را از تغییر در کاخ سفید به نفع خود داشته باشد و نشان دهد سیاست‌های ترامپ در قبال کشوری مثل ایران شکست خورده است و کاخ سفید باید موضع دیگری غیر از آنچه ترامپ در قبال ایران اتخاذ کرده بود را در پیش بگیرد. اطمینان داشته باشیم، دنیای بدون جرثومه‌هایی مثل ترامپ قطعاً دنیای بهتری برای همه کشورهای جهان خواهد بود.

پاسخ دادن