دوران نفت رو به پایان است؛ دولت دل بکند|محمدعلی خطیبی| تلگرام

تداوم سقوط قیمت نفت بعد از توافق تاریخی

فکر می‌کنم بعد از ۴۰ سال باید به این نتیجه رسیده باشیم که راه حل دیگری وجود ندارد و باید اقتصاد کشور راز این درآمد نامطمئن دور کنیم.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ خرداد ۹۹

🔹دوران نفت رو به پایان است؛ دولت دل بکند

دکتر خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک و مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت

💠پیش از ویروس کرونا هم صادرات نفت ایران به شدت کاهش پیدا کرده بود و خیلی هم روی درآمدهای نفتی حساب باز نمی‌کرد و به اجبار از سطح وابستگی آن به نفت کاسته شده بود. به همین دلیل در مقایسه با کشورهای منطقه و حتی سایر کشورهای صادرکننده نفت مصونیت بیشتری نسبت به آسیب و شوک ناشی از افت تقاضا در بازار جهانی داشته است. با این اوصاف می‌توان ادعا کرد که ایران از این شوک نفتی نسبت به شوک‌های نفتی سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۶ آسیب کمتری را متحمل خواهد شد.

💠به نظر می‌رسد ویروس کرونا شرایطی را فراهم آورده که وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی را از بین ببریم. نباید فراموش کرد که منافع ایران در وضعیت کنونی و سال‌های بعد در این است که با یک برنامه‌ریزی دقیق، جامع و بلندمدت وابستگی اقتصاد خود به درآمد نفت را به حداقل ممکن کاهش دهد. اگر امروز نسبت به قطع وابستگی اقتصاد به نفت و متنوع‌سازی اقتصاد اقدام برنامه‌ریزی‌شده و اساسی نکنیم مسلماً نسل آینده مشکلات بسیار بیشتری خواهد داشت.

💠فکر می‌کنم بعد از ۴۰ سال باید به این نتیجه رسیده باشیم که راه حل دیگری وجود ندارد و باید اقتصاد کشور راز این درآمد نامطمئن دور کنیم. البته اگر شرایط به گونه‌ای بود که امکان فروش نفت خام هم وجود داشت، می‌توانیم آن در صندوق ذخیره ارزی پس انداز و از آن برای توسعه و آبادانی کشور هزینه شود. دیگر وقت آن رسیده که دولت از درآمدهای نفتی دل بکند تا دیگر زندگی مردم با هر گونه نوسان قیمت نفت یا تحریم‌ها تا این اندازه دچار مشکل نشود.

💠نفت یک انرژی تجدیدناپذیر است و الی‌الابد نخواهد بود و میزان آن متناهی است و کشورهای دارنده این منبع طبیعی نیز آگاه هستند که ذخایر نفتی روزی به پایان می‌رسد، گرچه این پروسه‌ای طولانی خواهد بود. از طرف مولفه‌هایی چون پیشرفت تکنولوژی، تغییرات میزان عرضه و تقاضا و همچنین رقابت نفت با سایر انرژی‌ها چون برق و انرژی خورشیدی، سیاست دولت‌ها در زمینه انرژی مانند اعمال مالیات بر مصرف سوخت‌های فسیلی و دادن یارانه برای انرژی‌های دیگر، همگی بر زمان پایان دوران نفت اثرگذار خواهد بود.

💠همچنین باید پذیرفت که با وجود اینکه نفت سوختی فسیلی و ذخایر آن تمام‌شدنی و غیرقابل تجدید است ولی کاملاً امکان دارد که مدت‌ها قبل پایان ذخایر نفتی تقاضا برای آن کاهش پیدا کرده و بسیاری از میادین نفتی که امروز از آنها استفاده می‌کنیم، دیگر کارایی لازم را نداشته باشند.

پاسخ دادن