دولت لبنان سقوط کرد

حسان دیاب: ساختار فساد در لبنان بزرگتر از دولت است. فاجعه (انفجار بندر بیروت) به وجود آمده نیز به علت فساد گسترده در این کشور است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر،   منابع لبنانی، امروز (دوشنبه)،‌گزارش دادند که دولت این کشور استعفا کرده است.

پایگاه خبری «النشره» گزارش داد که «حمد حسن» وزیر بهداشت لبنان پس از خروج از جلسه هیأت وزرای این کشور اعلام کرد که دولت لبنان در جلسه استعفای خود را اعلام کرده است.

پایگاه خبری شبکه «الجزیره» نیز به نقل از خبرنگار خود در لبنان گزارش داد که «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان تا لحظاتی دیگر استعفای خود را اعلام خواهد کرد.

شبکه «ال‌بی‌سی‌آی» لبنان در تحلیلی نوشته علی‌رغم آنکه تلاش‌هایی در جریان است تا آقای دیاب از استعفا منصرف شود، به دلیل استعفای چهار وزیر و تهدید سه وزیر دیگر به استعفا، در صورت عدم کناره‌گیری او هم کابینه به لحاظ قانونی از حدنصاب می‌افتاد و منحل می‌شد.

میشل عون رئیس جمهور لبنان استعفای، حسان دیاب نخست وزیر این کشور را پذیرفت و تا تشکیل دولت جدید، وی را مسئول پیشبرد امور کشور کرد.
گرچه این استعفا در چارچوب قانون است، اما نباید از فشار‌های خارجی منجر به این استعفا، چشم پوشی کرد مردم مطالبه‌های به حقی دارند، اما آشوبگران به دنبال ناامنی لبنان هستند اسامی افرادی به عنوان مامور تشکیل کابینه جدید لبنان مطرح می‌شود که همگی، گمانه زنی رسانه‌ای است، چون مامور تشکیل کابینه، پس از رایزنی همه گروه‌های سیاسی با میشل عون رئیس جمهور لبنان، باید انتخاب شود.

منابع سیاسی آگاه، امروز، به روزنامه لبنانی «الجمهوریه» در این خصوص گزارش داده بودند که فشارهایی بر «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان برای ارائه استعفایش وجود دارد و این فشارها از دو طرف انجام می‌شود؛ تشدید تظاهرات در خیابان‌ها و استعفای تعدادی از وزرا.

با شدت گرفتن اعتراض‌ها در لبنان که طی دو روز گذشته به اشغال ساختمان چند وزارت‌خانه در بیروت منجر شد، دولت لبنان فرو پاشید و نخست‌وزیر حسن دیاب غروب امروز دوشنبه ۲۰ مرداد کناره‌گیری خود را به طور رسمی اعلام کرد.

پاسخ دادن