دو استان رکورددارِ آمار خودکشی

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش گفت: استان‌های لرستان و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین آمار خودکشی را دارند، که این آمارها بی‌ارتباط با بیکاری نیست.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ مرداد ۹۷

محمد مهدی تندگویان (معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان) با اشاره به آمار نگران‌کننده خودکشی در کشور و انوع جدید آن توضیح داد: در این زمینه همواره شاهد بروز مشکلاتی هستیم و در این راستا باید گفت مسائل نوپدید در حوزه جوانان رخ داده‌است، به طور مثال مسئله مواد مخدر و اعتیاد در بین جوانان هر روز یک فرم جدیدی دارد و سن مصرف‌کنندگان در حال کاهش است.همچنین نوع مواد و قرص‌هایی که در مراسم‌ها و جشن‌ها برگزار می‌شود هر روز متفاوت‌تر می‌شود.

تندگویان تصریح کرد: استان‌های لرستان و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین آمار خودکشی را دارند و آمار خودکشی بی‌ارتباط با اشتغال و بیکاری نیست.

وی ادامه داد: حتی خودکشی‌های جدیدی داریم؛ یک زمانی بود که می‌گفتند خودکشی بر اثر فشارهای روحی و روانی یا اقتصادی است و قطعا دلیل عمده آن هم همین است، اما در حوزه جوانان خودکشی‌هایی داریم که به صورت تفریحی هستند. جوانی را داریم که هیچ مشکلی اعم از اقتصادی یا درگیری خانوادگی‌ نداشته و فقط به عنوان تفریح اقدام به خودکشی و از خودش فیلم تهیه کرده است.

تندگویان تصریح کرد: باید به این امر به صورت روانشناسی و روانکاوی پرداخته شود. کمکی که ما می‌توانیم بکنیم؛ این است که با مشاوره‌ پیشگیری‌ها را لحاظ کنیم. موضوع اصلی در این زمینه آموزش و پرورش است. در حوزه آسیب‌های اجتماعی و مهارت‌های زندگی آموزش‌های خاصی داریم که باید در آموزش و پرورش اتفاق بیفتد.

او اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که آموزش و پرورش دارد، این است که دانش‌آ‌موز محور است و اولیا محور نیست، یعنی ممکن است خیلی چیزها را بار دانش آموزان کنند، ولی به این توجه نمی‌کنند که آنها در چه محیط خانوادگی رشد می‌کنند. به طور کل این حلقه گم شده ماست و باید به آن بیشتر توجه شود.

*ایلنا

پاسخ دادن