دکتر ممنون

دکتر ممنون؛ سرمقاله

 اکرم صدیقی – سردبیر سایت اقتصاد برتر –  روز ملی پزشک روز شناخت سهم پزشکان در زندگی فردی و اجتماعی جامعه است، تاریخ ممکن است از کشور به کشور دیگر متفاوت باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ شهریور ۹۹

در ایران اما ، زادروز ابن سینا پزشک سرشناس ایرانی جهت تجلیل و تشکر از خدمات شامخ پزشکان و سهم بزرگی که در مداوا و آرامش بخشیدن به افراد جامعه و خانواده هایشان دارند جشن گرفته می شود. قشر زحمتکش پزشکان از همان ابتدا که تصمیم می گیرند به حیطه پزشکی گام بگذارند، دوران سخت تحصیل را گذرانده و سپس دوره طرح و الی آخر… اینکه علاقه به فعالیت در حوزه پزشکی آنان را به ادامه تلاش وا می دارد به کنار اما شب نخوابی ها و نداشتن فرصت و دوری از خانواده نیز به وظایف سخت و طاقت فرسایشان می افزاید.

قطعا تمام خستگی هایشان در قبال برگشت علایم حیاتی یک بیمار، بدست آوردن سلامتی و رها شدن از دردهای مزمن بیماران حلاوتی به همراه دارد که  تمام خستگی های کار درمان را از تن خسته آنان به در می کند. در دوران کرونا نیز که نقش آفرینی تحسین برانگیز آنان در درمان بیماران کرونایی برهمگان مبرهن است، در شرایط دشوار کرونایی که تا کنون شاهد بوده ایم با وجود شیوع ویروس منحوس کرونا که بحران جهانی آفرید، چه جانفشانی ها که این قشر فرهیخته و پرتلاش از خود نشان ندادند تا لباس عافیت را بر تن بیماران بیشمار کرونایی بپوشانند. بارها شاهد از خودگذشتگی کادر پزشکی در خط مقدم جبهه سلامت و دفاع از حریم سلامت جامعه بوده ایم. پوشیدن لباس های مخصوص و درمان بیماران کرونایی و ساعت ها کار سخت برای درمان بیماران برای همیشه در ذهن هایمان حک خواهد شد و تاریخ از آنان بعنوان جان برکفان جبهه سلامت به خوبی یاد خواهد کرد که چگونه افتخار آفریدند. چه بسا این سرمایه های ارزشمند جامعه را بر اثر ابتلا کرونا در شهرها و مناطق مختلف کشوراز دست دادیم و روزی نیست که خبر شهادت این جان برکفان جامعه سلامت را که تحصیل  کردند و تجربه اندوختند و حالا در راه خدمت به جامعه خود جانشان را قربانی می کنند ، را نشنویم .

پیش از این نیز به دلیل شرایط تحریم از آنان سپاسگزاریم که با همه کمبودها و امکانات محدودی که در اختیار دارند ، چه بسا در تشخیص و درمان بیماری های سخت در جهان بهترین و مثال زدنی بوده اند… و اما با توجه به کمبود دارو نیز باید با بیمار همراهی کرده و شرایط جامعه را در نظر بگیرند که کدام دارو جهت درمان بیمار در دسترس قرار دارد تا همان را تجویز کنند که حالا بیمار علاوه بر دردی که دارد رنج سرگردانی در بازار دارو را نیز متحمل نشود. از این تریبون روز پزشک را به تمامی پزشکان دلسوز ، پر تلاش و جان برکف جامعه تبریک گفته و برای تک تک آنان سلامتی و موفقیت و طول عمر از خداوند منان آرزومندیم.

پاسخ دادن