دیدار خبرساز دیدار روحانی با آیت الله سیستانی

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه در نجف اشرف با حضور در بیت مرجعیت عالی عراق حضرت آیت الله سیدعلی سیستانی، با ایشان دیدار و گفتگو کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد نیز آقای روحانی را در این دیدار همراهی کردند.

تصویر، لحظه ورود دکتر روحانی به کوی آیت الله سیستانی در شارع الرسول نجف که بیت معظم له در آن قرار دارد را نشان می دهد.
دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه صبح چهارشنبه پس از ورود به نجف اشرف به زیارت حرم‌ مطهر و نورانی امام علی (ع) رفت.
دیدار با تنی چند از مراجع عظام تقلید در نجف اشرف از مهمترین برنامه های سفر رئیس جمهوری به این شهر مقدس است.
دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران که عصر سه شنبه وارد کربلا شده بود، ضمن زیارت حرمین شرفین امام حسین (ع) و حضرت اباالفضل العباس (ع)، در نشستی صمیمی با سران قبایل و عشائر بزرگ استان های کربلا، بابل و فرات میانه گفتگو کرد.
رئیس جمهوری روز دوشنبه در یک سفر رسمی سه روز وارد بغداد شد و طی دو روز اقامت در پایتخت عراق با مقامات این کشور، شخصیت ها و نخبگان این کشور دیدار و گفتگو کرد.
همچنین مقامات دو کشور طی مذاکرات فشرده در حوزه های مختلف پنج سند و یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.
ایران و عراق سه شنبه با صدور یک بیانیه مشترک ضمن ترسیم چارچوب همکاری های آینده از توافق نهایی از جمله بر سر رایگان شدن روادید برای شهروندان دو کشور و نیز لایروبی اروندرود (شط العرب) خبر دادند.

خبرگزاری فرانسه نیز با انتشار گزارشی در این خصوص دیدار آقای روحانی با آیت الله سیستانی را نخستین ملاقات این مرجع عالی شیعیان عراق با یک رئیس جمهوری ایران توصیف و تاکید کرده است که آقای سیستانی پیشتر از ملاقات با محمود احمدی نژاد، سلف آقای روحانی امتناع کرده بود.

در این گزارش همچنین به نقش آیت الله سیستانی در اعلام فراخوان برای مبارزه مردمی با پیکارجویان داعش در خاک این کشور در سال ۲۰۱۴ اشاره شده است که زمینه تشکیل بسیج مردمی عراق تحت عنوان نیروهای حشد شعبی را فراهم کرد.

این نیروها که حمایت مالی و تسلیحاتی ایران را همراه خود دارند از غیرنظامیان مسلح و به خصوص شبه نظامیان شیعی در عراق تشکیل شده‌اند.

روابط ایران و عراق پس از جنگ هشت ساله و سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ به طرز قابل توجهی گسترش یافت تا جایی که ایران اکنون به عنوان مهمترین شریک تجاری این کشور نفت خیز منطقه به شمار می رود.

عراق در طول جنگ داخلی با پیکارجویان داعش جدا از حمایت های هوایی ایالات متحده، دیگر متحد بزرگ دولت عراق از پشتیبانی مهم و تاثیر گذار دولت ایران، نیروهای سپاه قدس سپاه پاسداران و فرمانده بلند پایه آن قاسم سلیمانی بهره مند بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از بدو ورود به عراق و ملاقات با مقام های دولتی و محلی در بغداد، کربلا و نجف بر گسترش روابط دوجانبه با عراق تاکید کرده است. این درحالیست که بغداد همواره برای محدود کردن حوزه نفوذ تهران در عراق تحت فشار آمریکا قرار دارد.

پاسخ دادن