دیلی تلگراف : فضای انتخاباتی در ایران

شرایط اقتصادی بوجود آمده، شانس خوبی را برای پیروزی رئیسی ایجاد کرده اما در عین حال احتمال بُرد روحانی نیز کم نیست …

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ اردیبهشت ۹۶

روزنامه دیلی تلگراف (telegraph) نگاهی داشته به فضای انتخاباتی ایران؛ فضایی که مطالبات اقتصادی مردم بر آن سایه افکنده است.

دیلی تلگراف در یادداشتی زیر عنوان انتخابات ایران؛ همه آنچه باید بدانید نوشت: رای دهندگان ایرانی روز جمعه درباره سرنوشت حسن روحانی و سیاست وی مبنی بر نزدیک شدن به غرب تصمیم خواهند گرفت و این درحالی است که رقابتی سنگین بین روحانی و رئیسی در جریان می باشد.

در ادامه این گزارش آمده است: روحانی در چهار سال گذشته برای نزدیک شدن به غرب تلاش کرد و توافق هسته ای را به امضاء رساند که برخی تحریم های ایران را در ازای محدودیت برنامه هسته ای لغو کرد.

اما با تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به پاره کردن برجام و سفر وی به عربستان به عنوان سرسخت ترین رقیب منطقه ای ایران، به نظر می رسد سیاست های روحانی به صورت روزافزونی در خطر شکست قرار گرفته است.

از سوی دیگر رئیسی گفته به توافق هسته ای پایبند خواهد ماند اما در عین حال تاکید کرده که رئیس جمهور بیش از حد به غربی ها اعتماد کرده است.

دیلی تلگراف افزود: روحانی که ۶۸ سال دارد تلاش کرده این تصویر را ایجاد کند که انتخابات امسال رقابتی بین آزادی های بیشتر اجتماعی با افراط گرایی است.

این درحالی است که بسیاری از مردم، موضوع اصلی و تعیین کننده در انتخابات را اقتصاد می دانند و از تلاش روحانی برای منصرف ساختن افکار عمومی از مشکلات اقتصادی، گله مند هستند.

به نوشته دیلی تلگراف، روحانی با مبارزه ای سخت تر از آنچه پیش بینی می شد روبرو شده چراکه رقبای وی شدیدا به وضعیت اقتصادی انتقاد کرده و می گویند تلاش های دیپلماتیک دولت، تاثیر کمی داشته و نتوانسته جلوی فقر و بیکاری را بگیرد.

این روزنامه انگلیسی نوشته، رقیب روحانی یعنی رئیسی به جای تکیه بر خارجی ها به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی در ایران است.

براساس این گزارش، سید ابراهیم رئیسی به طبقه کارگر وعده حمایت های اقتصادی داده و سیادت وی نیز در اقبال مردمی موثر است.

دیلی تلگراف ضمن بیان اینکه دستاورد اصلی روحانی، توافق هسته ای بوده است می افزاید: هرچند این توافق، تحریم های بین المللی را برداشته اما آمریکا به اقدامات یکجانبه علیه ایران ادامه داده و موجب ترساندن سرمایه گذاران درمورد ورود به ایران شده است.

این روزنامه با توجه به شرایط اقتصادی بوجود آمده نوشته که رئیسی شانس خوبی برای پیروزی در انتخابات دارد اما در عین حال نوشته که احتمال پیروزی روحانی نیز کم نیست.

دیلی تلگراف افزود، آیت الله خامنه ای بر مشارکت بالا در انتخابات تاکید کرده و گفته، دشمنان ایران به فکر استفاده از انتخابات برای نفوذ در ساختار سیاسی کشور هستند و حضور بالای مردم، مشروعیت نظام را تقویت خواهد کرد.

براساس این گزارش، بزرگترین تهدید برای روحانی، بی علاقگی رای دهندگان نسبت به وی خواهد بود که از کارآیی دولت ناامید شده و احساس می کنند دولت روحانی کاری برای به ثمر نشستن امیدهای آنان انجام نداده است.

پاسخ دادن