دیوار کوتاه رسانه

دیوار کوتاه رسانه

احمد خادم المله – مدیر مسئول – در روزهای کرونایی کشور که شیوع و تلفات بالای آن همه امور کشور را تحت الشعاع قرار داده بود ، رئیس دیوان محاسبات سه شنبه هفته گذشته در جلسه صحن علنی مجلس گزارش دیوان محاسبات در خصوص تفریغ بودجه ۹۷ را قرائت کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ فروردین ۹۹

 در متن آن به تناقض های مختلفی از جمله عدم واریز برخی از وصولی های وزارت نفت به خزانه دولت و کالاهایی که قرار بوده با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه و وارد کشور شود و هرگز واردنشد، اشاره کرد ، در پی انتشار این گزارش سر و صداهای فراوانی بر پا شد و مثل همیشه موضوع فوری سیاسی شد و مخالفینی پیدا کرد و در صدر اخبار رسانه های همگانی قرار ر گرفت .

دولتی ها از رئیس جمهور گرفته تا سخنگوی دولت تقریبا اکثر کسانی که در گزارش ذکری از آن ها شده بود به این گزارش واکنش نشان دادند ، رئیس جمهور گفت ، بخش ارزی این گزارش صد در صد غلط است ، رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه مشروحی گفت : دلاری گم نشده و همه هزینه کردها با مصوبه بوده و در شرایط کاملا سختگیرانه پرداخت شده و پیگیری می شود و سخنگوی دولت هم تاکید کرد حتی یک دلار هم گم نشده است .

در پی سر و صداها دیوان محاسبات در جوابیه ای اعلام کرد ” در پی مطرح شدن شبهاتی در رسانه ها درباره گم شدن ۴/۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداختی به واردکنندگان سال ۹۷ و انتساب این مطلب خلاف واقع به گزارش دیوان محاسبات ” این دیوان بیانیه ای صادر کرده است. در حقیقت دیوان محاسبات سر و صدا ها و انتقادات به گزارش را منتسب به رسانه های همگانی دانست که رسانه ها در گزارش دیوان شبه ایجاد کرده اند و برخلاف گزارش دیوان، از گم شدن چند میلیارد ارز دولتی گزارش داده اند .

قطعا ممکن است در فضای مجازی برخی سایت ها گزارش های ضد و نقیضی را مطرح کرده باشند اما تعمیم این مساله به رسانه های همگانی کار درستی نبود . بسیاری از مسئولان ما عادت کرده اند هر کجا کم می آورند ، مشکل را سر رسانه ها خالی می کنند . تقریبا همه دولت ها وقتی دوران خدمتشان تمام می شود و می خواهند ساختمان پاستور را ترک کنند، می گویند ما خیلی خوب کار کردیم اما مشکل رسانه داشتیم و نتوانستیم گزارش کارهایمان را به مردم خوب منتقل کنیم یا حرف هایی شبیه به این ، باید به دوستان دیوان محاسبات توصیه کرد که در شرایطی که مردم درگیر تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا و تحریم هستند و به اندازه کافی مشکل دارند ، خوب بود این گزارش با محتویاتش که عملکرد دولت را زیر سئوال می برد ، ابتدا در اختیار نمایندگان مجلس و یا برخی از اعضای دولت و یا حداکثر در اختیار قوه قضاییه قرار می گرفت و بعد اگر مشکل جدی داشت رسانه ای می شد . نه اینکه در جلسه علنی مطرح شود و تمام جزییات آن در اختیار عامه جامعه قرار بگیرد سپس نمایندگان دولت هم همه گزارش را رد کنند و بگویند یک دلار هم گم نشده و … ، مشکل را از بالا باید حل کنیم و همه اشتباهات را سر رسانه بیچاره خالی نکنیم .

در کشور ما متاسفانه دیواری کوتاه تر از دیوار رسانه بی پشت و پناه وجود ندارد و هر کجای کشور نقصی عارض شود ، متاسفانه انگشت اشاره به سوی رسانه دراز است .

پاسخ دادن