ذخیره‌گاه‌های زیست کره ایران ردیف اعتباری می‌گیرند

جنگل های شمال

تاکنون با همکاری سازمان برنامه و بودجه برای دو ذخیره‌گاه گلستان و دنا ردیف اعتباری مستقل ایجاد شده و اقدامات لازم برای سایر ذخیره‌گاه‌ها نیز در دست اقدام است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، کیومرث کلانتری معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در کارگاه آموزشی آشنایی با ذخیره گاه های زیست کره با بیان این مطلب افزود: ایران کشوری پهناور و دارای تنوع زیستی و طبیعی وسیعی است و اکنون ۱۳  ذخیره‌گاه زیست کره با نام های گلستان، میانکاله، ارسباران، ارومیه، ارژن و پریشان، گنو، حرا، هامون، دنا، تنگ صیاد، سبزکوه، توران، کویر و کپه داغدر برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ثبت شده است.  هدف از ایجاد ذخیره گاه های زیست کره، توسعه مشارکت مردم در مدیریت منطقه، استفاده پایدار از سرزمین و انتفاع آنها از ذخیره گاه ها و حفاظت از تنوع زیستی اکوسیستم های نمونه کشور است.

کارگاه آموزشی مجازی آشنایی با ذخیره گاه های زیستکره با هدف تبیین مفاهیم، زون بندی، مدیریت و مشارکت ذی نفعان با همکاری دانشگاه تهران ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و کمیسیون ملی یونسکو و مشارکت فعال استان ها در دفتر زیستگاه ها و امور مناطق این معاونت برگزار شد. ذخیره‌گاه زیست‌کره، مناطق حفاظت‌ شده طبیعی – زیستی بین‌المللی هستند که علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی مانند ارائه سایت های مطالعاتی کم‌نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می کنند، اعلام ذخیره‌گاه‌های زیست کره برای جلوگیری از تغییرات برگشت‌ناپذیر و بهره‌برداری ناپایدار از منابع طبیعی، در عین نیاز به بهره‌برداری از طبیعت (باتوجه به رشد روزافزون جمعیت) شکل گرفته و به یکی از تقسیم بندی های مهم حفاظتی جهان تبدیل شده ‌است.

این مناطق حفاظت شده از طرف یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین‌المللی برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار دارند. از آغاز اجرای آن (دهه ۱۹۶۰ میلادی) تاکنون ۵۵۳ ذخیره گاه زیستکره در ۱۰۷ کشور جهان به ثبت رسیده‌است. در سال ۱۹۷۱ سازمان جهانی یونسکو با توجه به نیاز کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته، برنامه‌ای تحت عنوان انسان و زیست‌کره (MAB) در سطح جهانی به مرحله انجام درآورد، جلسات شورای هماهنگی هر دو سال یکبار و اجلاس‌های عمومی و منطقه‌ای نیز در فاصله دو سال به‌طور مرتب تشکیل می‌ شود.

پاسخ دادن