رئیسی: اعضای ستادهای من الزاما در کابینه نخواهند بود

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت : اعضای ستادهای من لزوما در کابینه احتمالی نخواهند بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ستادهای انتخاباتی در واقع آیینه دولت آینده نیستند و دولت براساس بررسی عملکرد و سوابق و برنامه‌های افراد مختلف طراحی می‌شود و شکل می‌گیرد وکسی که وارد دولت و به نماد دولت تبدیل می‌شود باید متخصص، کارآمد و انقلابی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دیدار با جمعی از جوانان نخبه در حوزه‌های مختلف در واکنش به طرح دغدغه یکی از نخبگان درباره استفاده از جوانان در دولت آینده، جوانگرایی را از رویکردهای جدی دولت خود دانست.

  • ۲۹ خرداد روز پایان فساد است

وی خاطر نشان کرد: ما در قوه قضائیه هم در جایگاه‌هایی که امکان انتساب مدیر جوان وجود داشت از نیروهای جوان استفاده کردیم و امروز ۷۰ درصد بدنه دستگاه قضا از جوانان تشکیل شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص حضور برخی چهره‌ها در ستاد انتخاباتی خود که مورد اشاره یکی از نخبگان قرار گرفته بود، اظهار داشت: ایجاد ستادهای انتخاباتی نیازمند سازوکار و بودجه و اعتبارات زیاد است و من از همان ابتدا اعلام کردم که ستاد انتخاباتی به شکل مرسوم نخواهم داشت.

رئیسی افزود: ما برای استفاده از نظرات همه دغدغه ‌مندان از گروه‌ها و با نگاه‌های مختلف تلاش کردیم همه اقشاری که به بنده عنایت داشتند بتوانند با ما همکاری کنند.

وی گفت: شورای هماهنگی ستادهای مردمی در واقع هماهنگ‌کننده فعالیت همه گروه‌های مردمی است که به ما کمک می‌کنند و حتی حامیان برخی نامزدهایی که از صحنه انتخابات کنار کشیده‌اند در این ستادها حضور دارند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آقای نیکزاد که اجرای طرح موفق مسکن مهر برای رفع دغدغه بسیاری از مردم را بر عهده داشتند و فردی کارآمد به حساب می‌آیند مسئولیت شورای هماهنگی ستادهای مردمی را بر عهده دارد.

وی افزود: تلاش ما این است که همه اقشار مختلف مردمی نظرات خود را ارائه دهند و برای همین امر نیز فضای همکاری آنها با ستادهای انتخاباتی را نبستیم و از همه نظرات و گروه‌ها استفاده می‌کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در پاسخ به نکته یکی از نخبگان حاضر در جلسه درباره برنامه‌های حوزه مسکن، گفت: اینکه گفته‌ایم سالانه باید یک میلیون مسکن برای جبران عقب‌ماندگی در این حوزه بسازیم کاملاً شدنی است.

رئیسی خاطر نشان کرد: مهم‌ترین هزینه در تأمین مسکن مربوط به زمین است و ما زمین‌های زیادی داریم که می‌توانیم با ارائه تسهیلات به انبوه‌سازان و مسکن‌سازان برای کمک به دهک‌های پایین جامعه مسکن مورد نیاز را تأمین کنیم.

وی در این خصوص به ذکر نمونه‌ای پرداخت و گفت: هنگامی که در آستان قدس رضوی بودم در املاک آستان پاساژسازی می‌شد که گفتم این‌کار برای آستانه قدس هزینه اجتماعی دارد در حالی که باید سرمایه اجتماعی ایجاد شود و ما به جای آن شهری برای اسکان زائران ساختیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: همه می‌دانند که مسکن صنعت پیشران است و علاوه بر اینکه می‌توان نیازهای بخش‌های زیادی از جامعه را تأمین کرد از این طریق می‌توان صدها شغل نیز در حوزه‌های مرتبط با ساخت مسکن ایجاد کرد.

رئیسی در خصوص مستقل بودن خود که مورد اشاره یکی از نخبگان جوان حاضر در جلسه قرار گرفت، اظهار داشت: من اعلام کرده‌ام که مستقل هستم و تعلق به هیچ گروه و بخش خاصی ندارم ولی بسیاری از گروه‌ها در این ایام از حضورم حمایت کردند.

وی افزود: مردم از گروه‌بازی و جناح‌بازی و سیاسی‌بازی و ارتباطات و زدوبندها خسته شدند و من تلاش کردم از این جریانات دور باشم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: نگاه من همواره به شاخص‌های مورد نظر امام(ره) و مقام معظم رهبری بوده و همواره در همین مدار حرکت کردم و به همین دلیل وقتی در سازمان بازرسی حضور داشتم (سال‌های ۷۳ تا ۸۳) نمایشگاه‌هایی را درباره مفاسد اقتصادی برگزار کردیم همه افراد و جریانات از آن تقدیر کردند.

رئیسی ادامه داد: در آن زمان ۵ هزار نفر از دولتی‌ها، نخبگان و اصحاب رسانه از نمایشگاه سازمان بازرسی بازدید کردند و خیلی از آنها گفته بودند این آسیب‌شناسی که شما انجام داده‌اید بهترین و بزرگترین حمایت از ماست که عیب‌های ما را به ما می‌گوید.

وی خاطر نشان کرد: همان رویه که در ۱۰سال مدیریت سازمان بازرسی داشتم که با دولت‌های مختلف کار کردم را در قوه قضائیه هم ادامه دادم و بدون توجه به جناح‌ها و گروه‌ها تلاش کردیم بر اساس برنامه‌ها و شاخصه‌هایی که داریم حرکت کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در واکنش به سخنان یکی دیگر از نخبگان که گفته بود رئیس‌جمهور باید رئیس‌جمهورِ همه مردم باشد، اظهار داشت: رئیس‌جمهور نباید به هیچ قشر و گروه خاصی تعلق داشته باشد و اینکه نباید محدود به یک جریان خاصی باشد حرف درستی است.

رئیسی افزود: در دولت آینده حتماً همکاران را بر اساس یک سازوکار و با شاخصه شایسته‌سالاری انتخاب می‌کنیم گرچه خیلی‌ها مدعی شایسته‌سالاری‌اند اما در عمل این باید دیده شود.

پاسخ دادن