رئیسی : روحانیون دیده بان بیدار جامعه هستند

آیت الله رئیسی در بازدید از دستاوردهای ده ساله دفتر تبلیغات اسلامی قم گفت : شناخت مسأله، تشخیص اولویت‌ها و دستیابی به راه حل مناسب، مهمترین الزامات رویکرد مسأله محور در حل مسائل جامعه است و روحانیون خوش فکر باید دیده بانان بیدار جامعه باشند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ آذر ۹۹

رئیس قوه قضائیه گفت: دفتر تبلیغات اسلامی در ۱۰ سال اخیر گام‌های خوب و هدفمندی در این زمینه برداشته است. رئیس قوه قضائیه پس از بازدید نمایشگاه دستاوردهای دفتر تبلیغات اسلامی، در جمع مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم نگاه مسأله محور به موضوعات مختلف کشور تاکید کرد و گفت: شناسایی مسأله که یک مسأله در حد عارضه یا یک معضل است اهمیت زیادی درحل مسائل کشور دارد. آیت‌الله رئیسی افزود: شناخت مساله، تشخیص اولویت‌ها و رسیدن به راه حل‌ مشکلات جامعه بسیار مهم است که دفتر تبلیغات اسلامی در ۱۰ سال اخیر گام‌های خوب و هدفمندی در این زمینه برداشته است. رئیس قوه قضائیه، ایجاد ساختارها و تامین سخت‌افزارها برای حل مشکلات را وظیفه دستگاه‌های اجرایی و نقش دفتر تبلیغات اسلامی را ارائه راهکارهای اجرایی و مبتنی بر مبانی علمی و اسلامی عنوان کرد. آیت‌الله رئیسی با تاکید بر لزوم رصد و تحلیل دقیق مسائل و مشکلات جامعه از ایجاد میزهای تخصصی برای تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مبتلا به جامعه و احصاء راهکارهای متناسب برای حل آنها توسط دفتر تبلیغات اسلامی تقدیر کرد. رئیس قوه قضائیه، روحانیون خوشفکر را دیده‌بانان بیدار جامعه معرفی کرد و از آنها خواست برای ارائه بهترین راهکارها‌ برای حل مشکلات، در کنار دانش و مطالعه، به بینش و کار میدانی نیز توجه داشته‌ باشند. آیت‌الله رئیسی گفت: دفتر تبلیغات اسلامی با اولویت‌بندی مسائل جامعه و شناخت دقیق آسیب‌ها در هر حوزه و انحرافات مکاتب و پاسخ به شبهات نقش اساسی در مصون‌سازی جامعه و صیانت‌ بخشی به جوانان ایفا می‌کند. آیت‌الله رئیسی متذکر شد: تلاش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در کاهش شبهات و تعمیق باورها و اعتقادات آحاد جامعه، موجب کاهش انحرافات و آسیب‌ها و جلوگیری از بروز جرم می‌شود و کار دستگاه قضا و قضات را کم می‌کند. رئیس قوه قضائیه گفت : اگر در مسائل مهم اجتماعی همچون اخلاق و خانواده و سبک زندگی بحثهای نرم افزاری مبتنی بر مبانی دینی گسترش یابد و تبدیل به ساز و کارهای اجرایی شود منشا آثار و برکاتی در حل مشکلات کشور می‌شود. آیت‌الله رئیسی با تاکید بر نوگرایی و نو اندیشی در تولید علم به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کرد دستاوردها و تولیدات‌ خود را با روش‌های کم هزینه و پر اثر معرفی و به حوزه و دانشگاه عرضه کنند. رئیس دستگاه قضا با تاکید بر رویکرد روشنفکرانه در حل مشکلات، تصریح کرد: روشنفکر کسی نیست که برخلاف برخی تعبیرات به غرب گرایش داشته و یا جامعه را به سوی غرب سوق می‌دهد.

آیت‌الله رئیسی افزود: روشنفکر حقیقی کسی است که جامعه را می‌شناسد و مسائل را به خوبی درک می‌کند و نقش خود را برای حل این مسائل به درستی تشخیص می‌دهد و آن نقش را ایفا می‌کند. رئیس قوه قضائیه از افاضل و مرتبطان با دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان کسانی یاد کرد که دارای این ویژگی‌ هستند و از خدمات آنها که دانش و بینش و اندیشه و انگیزه را برای حل مسائل مهم کشور بسیج کرده اند، قدردانی کرد. رئیس قوه قضائیه بر لزوم طراحی ساز و کارهای مناسب برای حل مسائل اجتماعی و پاسخ به نیازهای جامعه در شرایط پیچیده تاکید کرد و گفت: پاسخ به نیازهای جامعه و رفع شبهات کشور را درعرصه فکری و فرهنگی قدرتمند می‌کند. آیت‌الله رئیسی رسالت مهم حوزویان و بویژه دفتر تبلیغات اسلامی را تلاش برای تامین پشتوانه‌های نرم افزاری در حل مشکلات کشور و بسترسازی برای اقتدار علمی و فکری ایران اسلامی عنوان کرد. پیش از سخنان‌ رئیس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای‌ ۱۰ ساله این دفتر ارائه کرد. وی اظهار داشت: هیأت امنای دفتر تبلیغات اسلامی با توجه به اختیارات اقتضائات و نیازهای جدید نظام و جامعه اسلامی از سال ۸۹ رویکرد کلان خود را از کارکردمحوری به مسأله‌محوری تغییر داد. حجت‌الاسلام واعظی تصریح کرد: این دفتر در راستای ایجاد ساختارها‌ و طراحی قوانین لازم برای استقرار مسأله‌محوری علاوه بر تشکیل میز‌ کارهای تخصصی اقدام به تشکیل قطب‌های فکری و فرهنگی و شورای راهبری این قطب‌ها کرد. در نمایشگاه دستاوردهای ۱۰ ساله دفتر تبلیغات‌ اسلامی حوزه علمیه قم الگوهای اجرایی جدید بهینه‌سازی عملکرد سازمان‌ها و دستاوردهای این دفتر در بخش‌های آموزشی و پژوهشی‌ و فرهنگی و هنری و اقدامات صورت گرفته در حوزه رسانه و فضای مجازی به نمایش درآمد.

در بخشی از این نمایشگاه عنوان شد که دفتر تبلیغات اسلامی با احصای ۱۲۰ مساله مهم و انتخاب ۱۵ مساله از میان آنها بر حل این مشکلات و مسائل تمرکز کرده است. ساماندهی نظام جامع بودجه ‌ریزی از جمله مسائل احصا شده‌ای بود که آیت‌الله رئیسی با اشاره به اهمیت این موضوع اظهار داشت: بودجه ریزی عملیاتی از مهم ترین مسائلی است که مقام معظم رهبری سال.ها و بارها بر آن تاکید کردند و لازم است گامی جدی در این زمینه برداشته شود. رئیس قوه قضائیه همچنین در بخش دیگری از این نمایشگاه به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کردند که به موضوع سبک زندگی فارغ از شعارزدگی. و نگاه‌های توصیه‌ای بپردازند و برای وارد کردن این بحث در متن زندگی از دوران کودکی تا کهنسالی برنامه ریزی کنند تا وارد متن زندگی شود. در جریان بازدید رئیس قوه قضائیه از این نمایشگاه، ۳۰۰ اثر پژوهشی تدوین شده توسط دفتر تبلیغات اسلامی در یک سال اخیر رونمایی شد. سامانه جامع پاسخگویی به سئوالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با حضور آیت‌الله رئیسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پاسخ دادن