رئیسی متشکریم

رئیسی متشکریم
اقتصادبرتر

احمد خادم المله – مدیر مسئول- در شرایطی که هر روز اخباری از اختلاس‌های ریز و درشت در بخش‌های مختلف کشور منتشر می‌شد و باعث نا امیدی و یاس مردم نسبت به توانمندی حاکمیت شده بود، عملکرد رئیس جدید قوه قضائیه بازتاب مثبتی بین مردم داشته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ شهریور ۹۸

دامنه مبارزه با فساد در دوره آقای رئیسی که ابتدا از داخل قوه شروع و با دستگیری درشت ترین مهره متخلف قوه قضائیه یعنی طبری آغاز شد، پس از ورود به دستگاه اجرایی و دستگیری مدیران متخلف خودرو سازی و سایر بخش‌های اجرایی دولت، اکنون به مجلس رسیده و با دستگیری دو نماینده متخلف ادامه پیدا کرد. ویژگی این دوره از مبارزه با فساد، برخورد با دانه درشت‌ها و به قول خود آقای رئیسی یقه سفید‌هاست که تا کنون خود را مصون از برخورد می‌دانستند. عملکرد کوتاه مدت آقای رئیسی بازتاب خوبی در جامعه داشته و امیدی در دل مردم ایجاد کرده است که خط قرمزی برای تخلف و اختلاس وجود ندارد و هر کس در هر سطح و مقامی که باشد اگر تخلف کند مصون از برخورد نخواهد بود. طبیعی است برخورد با متخلفان دانه درشت و در سطوح بالا پس از سال‌ها مصونیت آنان تبعات فراوانی خواهد داشت. قطعا افراد صاحب منصبی که از سیاست جدید قوه قضائیه ضربه خورده اند بیکار نخواهند نشست و حملاتی را علیه عاملین این برخوردها و در راس آن رئیس قوه قضائیه انجام خواهند داد که کم کم آثار آن ظاهر شده و بیشتر هم خواهد شد. برای تداوم اقدامات انقلابی و تحسین بر انگیز رئیس قوه قضائیه در برخورد با مفاسد اقتصادی ذکر نکاتی ضروری است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

– همزمان با برخورد قضایی لازم است، اقدامات اصلاحی مبتنی بر تحقیق و پژوهش در سه قوه انجام شود که فساد‌های کشف شده و برخورد قضایی منجر به نتیجه مثبت شده و فساد در کشور را کاهش دهد.

– اهمیت تاثیر برخورد‌های قضایی کمتر از زدن پهپاد مدرن آمریکایی نیست زیرا، همه می‎دانند برنامه اصلی دشمن علیه ایران، ایجاد بی ثباتی و به هم ریختن بنیان‌های اقتصادی در کشور است و کسانی که اختلاس، احتکار یا گرانفروشی می‌کنند، خواسته یا نا خواسته دقیقا در میدان دشمن بازی می‌کنند، لذا زدن سربازان ستون پنجم دشمن در حوزه اقتصاد اگر ارزشش از زدن پهپاد آمریکایی بیشتر نباشد قطعا کمتر نیست. پس چه بهتر که در سایه تحقیقات بیشتر، اقای رئیسی و همکارانشان در قوه قضائیه دقیقا اهدافی را بزنند که به ثبات اقتصاد کشور کمک کند.

– در کنار فعالیت ارزشمند مبازه با فساد، اطلاع رسانی به مردم و نخبگان اهمیت فوق العاده ای دارد که تبلیغات مسموم داخلی و خارجی با اقدام انقلابی قوه قضائیه در مبارزه با فساد خنثی شود و در برخی اوقات نیز باعث برداشت اشتباه و رنجش نخبگان و گروه‌های مرجع نیز نشود نظیر اتفاقی که در ماجرای آقای آملی رئیس سابق قوه اتفاق افتاد

– برخورد قضایی باید از یک منطق و تدبیر ویژه برخوردار باشد که باعث زیر سئوال رفتن تمامی اقدامات ارزشمند گذشته در هر سه قوه نشود.

– همزمان با موفقیت اولیه قوه قضائیه، افرادی که بعضا صاحب مسئولیتی در کشور هستند نیز به رئیس قوه دائما توصیه می‌کنند و مسئولان قوه را تحت فشار می‌گذارند که با این و آن نیز برخورد کنندکه قوه قضائیه نباید مرعوب آدرس‌های غلط سیاسی و پیشنهاد‌های تلافی جویانه سیاسی شود که حرکت موفق کنونی با مفسدین دچار انحراف گردد.

– ضرورت دارد به جای برخورد‌های مقطعی و همه جانبه با فساد بر اساس اولویت بندی با موضوعاتی برخورد شود که ریشه ای تر و تاثیر گذارتر بر ثبات اقتصادی و معیشت مردم باشد.

– نکته مهم اینکه آقای رئیسی و تیم همراه ایشان برای تضمین موفقیت اقدام انقلابی که شروع کرده اند، فضای نقد از جانب هر فرد و گروهی که باشد را تقویت کنند، تا انتقادات دیگران به تقویت روند صحیحی که شروع شده، کمک کند.

– در مجموع اقدامات انجام شده می‌تواند سرمایه اجتماعی ارزشمندی ابتدا برای نظام سپس برای قوه قضائیه باشد و امید جدیدی را در دل مردم ایجاد کند؛ لذا همه باید تلاش کنند از این اقدام انقلابی رئیس قوه قضائیه حمایت و حراست نمایند تا در آینده نزدیک شاهد بروز آثار ارزشمند آن باشیم. ان‎شاءالله

پاسخ دادن