رئیسی : کار را به اصحاب ما می‌توانیم بسپارید

آیت الله رئیسی: بین اعتراض و اغتشاش فرق قائلیم

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: اگر اینقدر که برخی آقایان جلسه گذاشتند برای اینکه چطور بتوانند از غربی‌ها یک امکانی برای کشور بگیرند، جلسه برای رونق تولید و رفع موانع تولید می‌گذاشتند بسیار می‌توانست در گره گشایی کشور موثر باشد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ فروردین ۱۴۰۰

آیت‌الله رئیسی در نشست شورای عالی قوه قضائیه با شورای قضایی استان‌ها گفت : حساب کنند چقدر وقت کشور را برای مواردی که نتیجه‌ای نداشت، گذاشتند و اگر همین وقت را برای رفع موانع تولید می‌گذاشتند امروز بسیاری از کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل در کشور فعال و بسیاری از گره‌ها باز شده بود. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ما اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم، بیان داشت: یقین داریم فرهنگ «ما می‌توانیم» بر فرهنگ «ما نمی‌توانیم» فائق خواهد آمد و باید به اصحاب «ما می‌توانیم» در بستر گام دوم میدان داد. وی گفت : دستگاه قضایی باید در هر بخشی که امکان رفع موانع تولید و حمایت از تولید وجود دارد، وارد شود. وی افزود : بیش از دو هزار واحد تولیدی با اقدامات مسئولان قضایی فعال شده است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه حمایت جدی از تولید به معنای حمایت از حق تولیدکننده، حمایت از حق مصرف کننده و حمایت از حقوق کارگران در همه ابعاد است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه موضوع ما حمایت از تولید است، اظهار داشت: در مواردی که خصوصی سازی کاملا به نفع تولید انجام شده، بسیار خوب است و در مواردی که تولید را با اخلال مواجه کرده حتما مورد نقد و اشکال است. آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه باید تولید در کشور با هیچ مانعی مواجه نباشد، خاطرنشان کرد: شب گذشته گزارشی از استان‌ها در رسانه ملی داشتیم که کار بسیار خوبی را انجام دادند؛ نگذاریم تولید با مشکل مواجه شود. رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: اینکه کسانی که مسئولیت داشتند یا دارند با ترک فعل وظیفه قانونی خود را انجام ندهند تا یک واحد تولیدی دچار و تعطیلی اخلال شود، قابل قبول نیست. گاهی در سفر‌های استانی با این

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: یقین داریم با همتی که همکاران خواهند داشت، حمایت از تولید و مبارزه با فساد در جهت حمایت از تولید به سرانجام می‌رسد. آیت الله رئیسی ادامه داد: یکی از حوزه‌های مهم تولید در قوه قضائیه مسأله مبارزه با فساد است؛ چرا که فساد اقتصادی مانع رونق تولید است و یقین بدانید که اگر در جایی رشوه و رانت خواری باب شد، رونق تولید شکل نخواهد گرفت. آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه در امنیت اقتصادی است که رونق تولید اتفاق می‌افتد، گفت: امنیت اقتصادی در گرو مبارزه با فساد اقتصادی است. باید مبارزه با فساد همچنان در دستور کار قوه قضائیه باشد و با جدیت دنبال شود و مطلقا اجازه ندهید در هیچ کجا و حوزه اداری در کشور فساد لانه کند و همت دوستان و گزارشاتی که از استان‌ها می‌رسد حاکی از این است که این حساسیت در میان همکاران وجود دارد. ایت الله رئیسی گفت : قاضی باید اسم افرادی که در حبس قرار دارند را دائم مرور و به آنها توجه کند.

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دستگاه قضایی در راستای هوشمندسازی و الکترونیکی کردن امور و نقش این امر در رفع اطاله دادرسی بیان داشت: در سال گذشته ۴۰ سامانه هوشمند و الکترونیکی در دستگاه قضایی راه‌اندازی شد و همچنین در این سال شاهد فعال شدن ۲۵ سرویس استعلامی در قوه قضائیه بودیم که این اقدامات بسیار در رفع و کاهش اطاله دادرسی‌ها مؤثر بود. رئیس دستگاه قضا با اشاره به تعیین تکلیف پرونده‌های معوق در دستگاه قضایی در سال ۹۹، گفت: در طی سالی که گذشت همکاران قضایی ما در سراسر کشور به یک میلیون پرونده مسن رسیدگی کردند و همین امر بیانگر آن است که با وجود برخی مشکلات، مجموعه دستگاه قضایی توانایی رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های معوق را دارند. آیت الله رئیسی همچنین به کاهش ۱۳ درصدی زمان رسیدگی به پرونده‌ها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ اشاره کرد و از این بابت از مسئولان و همکاران قضایی در سراسر کشور تقدیر به عمل آورد.

پاسخ دادن