رئیسی: کشور گرفتار رفیق‌بازی و رودربایستی شده

ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت : کشور گرفتار رفیق‌بازی و رودربایستی شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: با یک قوه عاقله‌ای که با عقلانیت، تدبیرِ واقعی و امید به اینکه آینده روشنی رقم خواهد خورد، می‌توانیم وضعیت اقتصادی و زندگی مردم را قابل پیش‌بینی کنیم و در این‌صورت اعتماد مردم به نظام افزایش می‌یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در برنامه گفت‌وگو با نخبگان که از شبکه چهار سیما پخش شد، در پاسخ به سوالی درخصوص برنامه خود درباره ازدواج و حمایت از تشکیل خانواده، گفت : وقتی از کسانی که به سن ازدواج رسیده‌اند درباره علت عدم تشکیل خانواده پرسیده شود، خواهند گفت که مسکن و شغل نداریم؛ این دو مسأله جدی است. این مسأله باید حل شود و طبق برنامه باید کاهش هزینه ازدواج برای جوانان انجام بگیرد. در این‌صورت ازدواج افزایش می‌یابد و امکان حل این دو مسأله در کشور وجود دارد.

رئیسی گفت : در کشور بن‌بست نداریم و از روز نخست دولت مسکن‌سازی را آغاز می‌کنیم. وی گفت: قاطع، جدی و با اراده وارد میدان شدم و معتقدم با مدیریت جهادی می‌توان مشکل بیکاری و مسکن را حل کرد

وی افزود: ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور خالی است و ما در دستگاه قضا، ۲۰۰۰ واحد تولیدی را فعال کردیم ولی هنوز صدها واحد تولیدی فعالیتی ندارند که با فعال‌سازی این ظرفیت‌ها می‌توانیم مسأله اشتغال را حل کنیم.

این نامزد ریاست جمهوری درباره مقاوم‌سازی اقتصاد خاطر نشان کرد: تکانه‌ها نباید اقتصاد کشور را دچار مشکل کند؛ در کشور ما یک ‌روز تحریم، کرونا، سیل، زلزله، حوادث طبیعی و دشمنی‌ها وجود دارد و اقتصاد کشور باید در این مواجهه مقاوم باشد. همه این سخن را می‌گویند ولی در این‌زمینه باید اقدام و عمل صورت بگیرد. اینکه مسئولان فقط بعضی دلایل را درباره مشکلات بیان می‌کنند، قابل قبول نیست بلکه باید وارد عرصه شویم تا چنین وضعیتی نداشته باشیم.

رئیسی درباره برنامه‌های خود برای مقابله با فرار مالیاتی و اصلاح سامانه‌ها، اظهار داشت: امروز ارقامی از جمله ۷۰ و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای فرار مالیاتی بیان می‌شود و استقرار سامانه مالیاتی هوشمند می‌تواند به دولت در این‌زمینه اشراف بدهد تا از آن جلوگیری کند. من در قوه قضائیه ۲۵ سامانه را فعال کردم و بسیاری از گردش امور قابل دستیابی شده و هدف نیز شکل گرفتن دستگاه قضایی هوشمند بود. دولت الکترونیک به چه میزان تشکیل و سامانه‌ها به‌هم وصل شده‌اند؟ مقاومت برخی دستگاه‌ها و عدم جدیّت دولت برای این کار، موجب شده که دولت الکترونیک شکل نگیرد.

وی گفت : کشور گرفتار جناح‌بازی، رفیق‌بازی رودربایستی است، کشورداری با رودربایستی نمی‌سازد و باید برای کشورداری، مسأله نان و آب مردم، رونق اقتصادی و جهش تولید بدون رودربایستی و با اجرای عدالت جلو رفت. امیرالمومنین(ع) درباره عدالت که محور اصلی دولت ما نیز همین مسأله عدالت است، می‌فرمایند “عدالت توصیف وسیع است ولی در اجرا سخت است”. اجرای عدالت یعنی اجرای قانون است و این موضوع احتیاج به اراده جدی دارد. در عرصه‌های مختلف دیدیم که اگر اراده وجود داشته باشد، کار پیش رفته است؛ کشور نیازمند مدیریت جدی و پرقدرت است.

پاسخ دادن