رئیسی: گره گشایی از مشکلات مردم؛ حاصل هماهنگی قوا

رئیس قوه قضائیه گفت: امید بخشی و گره گشایی از مشکلات مردم ماحصل اصلی هماهنگی بین قواست.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر  به نقل از صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در پایان جلسه مشترک سران سه قوه که به میزبانی قوه قضائیه تشکیل شد تاکید کرد: انتظار اصلی امروز مردم از قوای سه گانه و تمامی نهاد‌های حکومتی امید آفرینی و گره گشایی از مشکلات است.
وی معیشت و سلامت را دو دغدغه اصلی مردم عنوان کرد و گفت: اقدامات هماهنگ سه قوه و تمامی نهاد‌های حکومتی در این زمینه می‌تواند بسترساز امید افرینی به مردم و یا ناامیدی نسبت به دشمنان شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت سالگرد قیام ۱۹ دی ماه مردم قم خاطرنشان کرد: امروز خنثی سازی تحریم‌ها هدف اصلی تمامی تلاش‌ها در کشور باید باشد و می‌توان با اتکا به تمامی کارشناسان دلسوز، جوانان، کارآفرینان و سرمایه گذاران در حوزه‌های مختلف اقتصادی زمینه را برای دستیابی به جهش تولید فراهم کرد.

وی افزود: تمامی تلاش‌ها باید معطوف به رفع موانع تولید شود به گونه‌ای که تولیدکننده احساس کند تلاشهایش اثر بخش است و خروجی این اقدامات خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم‌ها خواهد بود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه مدیران و سرمایه گذاران عرصه تولید باید احساس کنند مردم و دستگاه‌های اجرایی پشتیبان آن‌ها هستند افزود: امروز مسئله معیشت و سلامت دو مسئله مهم و دغدغه روز مردم است و تمامی تلاش‌ها باید با هدف گره گشایی از مشکلات مردم باشد.
رئیس قوه قضائیه حرکت به سوی سلامت ساختار اداری را مطالبه مردم عنوان کرد و افزود: سلامت اداری به سلامت اقتصادی، فرهنگی و دستیابی به نظام سالم اداری منتهی می‌شود به گونه‌ای که در این ساختار روابط برپایه قانون استوار است و محصول این روابط سالم ایجاد اعتماد در مردم است.

بحث درباره لغو تحریم‌ها و معیشت مردم در نشست سران قوا

حسن روحانی در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی رئیس قوه قضاییه انجام شد، افزود: در زمینه سلامت مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام شد که آن اجرای دقیق دستور العمل‌های بهداشتی بود و آمار فوتی‌ها به دورقمی برگشت، برای ما بسیار مهم است که این آمار را پایدار نگه داریم.
آقای روحانی تصریح کرد: دولت با تمام توان، مساله سلامت مردم و مقابله با کرونا را جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه خود می‌داند.

رئیس جمهور با اشاره مباحث مطرح شده در فضای مجازی و ایجاد دغدغه‌هایی برای مردم، گفت: بدون تردید یکی از مسایل مهم دولت در این مقطع؛ تامین واکسن مورد نیاز برای مردم است چه ساخت داخلی که در حال اقدام است و چه خرید از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صد در صد هستند.
آقای روحانی افزود: دولت در زمینه تهیه واکسن از کواکس درخواست خود را مطرح کرده و هم پول آن را پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسنی که از این طریق خریداری شده در اختیار قرار می‌گیرد و از منابع دیگر هم به دنبال تهیه واکسن هستیم. مردم در این زمینه اصلا نگرانی نداشته باشند.

رئیس جمهور در ادامه معیشت مردم را از دیگر محور‌های جلسه امروز سران قوا ذکر کرد و افزود: ما سه سال در یک جنگ بزرگ اقتصادی بودیم و مردم با ایستادگی و مقاومت خود توانستند از پیچ و خم‌های سخت در این زمینه عبور کنند، لایحه بودجه دولت و اقدامی که مجلس در زمینه بودجه سال آینده انجام می‌دهد یکی از مسایل مهم در زمینه معیشت سال آینده مردم است که در این زمینه امروز با رئیس محترم مجلس و رئیس محترم قوه قضاییه درباره آنچه که در لایحه دولت آمده بود و آنچه که کمیسیون تلفیق تصمیم می‌گیرد، بحث‌هایی را انجام دادیم.

 روحانی همچنین گفت: تلاش ما این است که نظرات دولت و مجلس بهم نزدیک‌تر شود، ما بتوانیم اهدافی را که در این لایحه مورد نظرمان بوده توسط کمیسیون تلفیق و بعد مجلس شورای اسلامی با نزدیک شدن افکار و هم فکری‌هایی که باید انجام بگیرد، عملی شود.

 روحانی افزود: امروز تصمیم گرفتیم بخش اجرا و کمیسیون تلفیق جلسات بیشتری باهم داشته باشند تا بودجه به گونه‌ای تصویب شود که به نفع همه مردم و به نفع اقتصاد کشور و رشد و توسعه اقتصاد کشور باشد، همچنین تلاش داریم تا بودجه جاری را از نفت برای همیشه جدا کنیم و این کار طی دو سه سال اخیر به خوبی انجام گرفته است.
امیدواریم هزینه‌های جاری ما به نفت وضع نشود و از منابع دیگر تامین گردد

رئیس جمهور گفت: یعنی وابستگی بودجه اجرایی به نفت مرتب در این سال‌ها کاسته شده است و ان شاء الله امسال هم همانگونه خواهد بود، امیدواریم هزینه‌های جاری ما به نفت وضع نشود و از منابع دیگر تامین گردد.
آقای روحانی همچنین موضوع تحریم را از دیگر بحث‌های جلسه امروز سران قوا ذکر کرد و افزود: در این سه سال با کمک مردم و هدایت مقام معظم رهبری ما توانستیم تحریم را کم اثر کنیم.
رئیس جمهور گفت: البته نمی‌شود آثار تحریم را صفر کرد، ولی آن چیزی که مورد انتظار دشمنان بود، نگذاشتیم محقق شود.
روحانی افزود: در زمینه آنچه مورد نیاز و ضروری مردم بوده، با همه سختی‌ها وارد کردیم و آن مقداری که لازم بوده که اجناسی را صادر کنیم، صادرات را انجام دادیم.
رئیس جمهور گفت: البته یک مقدار با مشکلات توام بوده، اما امسال هم تا این مقطعی که هستیم رقم صادرات و واردات قابل قبول است.
روحانی افزود: تمام نیاز‌های ضروری کشور امروز خریداری شده است، تمام سفارش‌ها مربوط می‌شود به کالا‌هایی که در سال ۱۴۰۰ وارد می‌شود، بنابراین تمام نیاز‌های مردم در سال ۹۹ هم خریداری شده و هم تامین شده است و برای سال آینده نیز انجام می‌گیرد.

رئیس مجلس: هماهنگی کامل قوا در موضوعات راهبردی بودجه ۱۴۰۰

رئیس مجلس شورای اسلامی از هماهنگی و هم نظری کامل میان قوا در موضوعات راهبردی لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.
آقای محمدباقر قالیباف در پایان نشست سران قوا که به میزبانی رئیس قوه قضاییه برگزار شد با تبیین مباحث مطرح در این نشست گفت:​ بسیار خوشحالم که جلسات سران قوا در مقایسه با جلسات گذشته با فاصله زمانی کمتری با تمرکز بیشتر بر موضوعات مهم و اساسی کشور برگزار می‌شود.
وی گفت:​ در این نشست‌ها موضوعات به صورت راهبردی و نیز روشی و تاکتیکی بررسی می‌شود و در حوزه‌هایی که عمدتاً به مسائل مهم کشور مربوط است حل مسائل مردم در اولویت قرار دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز نیز تصمیم گرفته شد که جلسه بعدی را در زمان نزدیک تری برگزار کنیم و موضوعات را پیش ببریم.
آقای قالیباف یکی از موضوعات مهم را مباحث مربوط به بودجه دانست و گفت:​ بودجه به عنوان سند مالی کشور امروز بخش عمده از وقت جلسه را به خود اختصاص داد.
وی با اشاره به هماهنگی قوا در حوزه راهبرد‌ها در این خصوص افزود: همانطور که رئیس جمهور اشاره کردند هر سه قوه در پی کاهش وابستگی به نفت هستیم و می‌خواهیم بیش از گذشته این وابستگی را به سمت صفر ببریم به این معنی که بودجه نفت را در هزینه‌های جاری هزینه نکنیم که آقای رئیس جمهور هم بر این موضوع تاکید کردند.
رئیس مجلس گفت: من در جلسه این موضوع را گفتم و آقای رئیس جمهور هم گفتند «ما به سمت کاهش وابستگی به نفت که می‌رویم به ما بارک الله می‌گویید» واقعیت همین است من در جلسه گفتم و اینجا هم می‌گویم که بارک الله و صد بارک الله که در این مسیر گام بر می‌دارید؛ زیرا این یکی از محور‌های مهم و اساسی در اصلاح ساختار بودجه و پیشگیری از تورمی است که هر روز در کشور شاهد افزایش آن هستیم.

پاسخ دادن