رئیس اتحادیه طلا و جواهر: وارد بازی سکه نشوید!

رئیس اتحادیه طلا و جواهر: وارد بازی خرید و فروش سکه نشوید!

#بازار_طلا مسیر فعلا صعودی میباشد ولی امروز. یا فردا . یا این هفته، یا هفته بعد قیمت ها برمیگردد؟

تهران – اقتصادبرتر – ۲ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، با شروع روز دوشنبه و باز شدن بازارهای جهانی قیمت طلا شروع به رشد کرده و قیمت آن به ۱۷۶۰ دلار به ازای هر انس رسید. البته این موضوع خبر بسیاری خوبی برای سرمایه گذاران بازار طلا می باشد اما سوال اساسی اینجاست که آیا این افزایش قیمت پایدار خواهد بود؟

کارشناسان انتظار دارند که قیمت طلا طی روز های آینده افزایش پیدا کند و حتی تا ۱۸۰۰ دلار و بالاتر نیز پیش برود اما این بدان معنی نیست که طلا ناگهانی رشد خواهد کرد بلکه اکثر کارشناسان معتقدند که طلا با شیب نسبتا ملایمی به ۱۸۰۰ دلار خواهد رسید.

از طرف دیگر بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که قیمت طلا برای افزایش و به خصوص رشد ناگهانی به یک جرقه نیازمند می باشد که در حال حاضر هنوز با آن مواجه نشده ایم.

در بازار طلا با احتیاط قدم بردارید

در روزهای اخیر با گران شدن ارز ، قیمت طلا و سکه هم بسیار افزایشی شده است و در این زمینه ابراهیم محمدولی- رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران به خبرنگار اقتصادبرتر در این زمینه اظهار داشت : بازار افسار گسیخته شده و من توصیه میکنم با احتیاط به این بازار ورود کنید. معمولا تو این فضای نوسانی یا نباید وارد این بازار شد یا با تحلیل ورود کنند .چون در این شرایط وارد بازار سکه و طلا و ارز شوید ممکن است هر آن یک ریسک و خطر بزرگی وارد این مجموعه شود .

پیش بینی قیمت سکه و طلا:افزایشی است

محمد ولی گفت:ممکن است یک در هزار پیش بینی ها به واقعیت بپیوندد ولی من آینده را افزایشی می بینم.

نقش اصلی بالا رفتن قیمت طلا و سکه دست دلالان نیست

رئیس اتحادیه طلا و جواهر به خبرنگار اقتصادبرتر گفت: نقش اصلی افزایش قیمت طلا و سکه را دلالان بازی نمی کنند؛ گاها تا ۲۰ درصد از فعالیت این بازار در دست سفته بازان و دلالان است ولی واقعیت چیز دیگریست و اینکه ارزش ذاتی پول ملی ما پایین آمده است و به نرخ ارز هم بستگی ندارد و این ریال است که قدرت خود را از دست داده  تا زمانی که تدبیری برای افزایش قدرت پول ملی انجام نشود شاهد این بازار افسار گسیخته خواهیم بود .

تاثیر ارز روی قیمت مصنوعات طلا و سکه کتمان ناپذیر است

محمد ولی ادامه داد: تقاضایی که با محدودیت روبرو شود مطمئنا قیمت ها افزایشی خواهد بود و به هر صورت باید به تقاضا پاسخ داد. عدم عرضه در بازار یعنی نشانگر اینکه ما با کمبود ارز مواجه هستیم و قیمت ها حتی بگوییم به صورت کاذب رو به افزایش می رود ولی اگر تولید کننده و صادرکننده واقعی رصد شوند ارزوارد بازار دلالی نمی شود و ارز بین آنها توزیع گردد، نه مثل گذشته که به صورت فله ای این کار انجام میشد و هر کسی خریدار باشد بدون نام ونشان و بدون نظارت بخشی از نقدینگی ریالی را تبدیل به ارز در داخل کشور کنیم.  اگر رصد تحویل ارز کنترل نشود بازار افسار گسیخته داریم.

وبه نوعی هر کسی در حال انحراف بازار به سمت خود می باشد. بنابر این متولیان پولی ومالی و بانک مرکزی باید به این موضوع ورود پیدا کنند و رصد کنند تقاضا برای ارز درباره چه موضوعی است و متاسفانه تاکنون موضوع تقاضای ارز که در چه زمینه ای تقاضاد دارد مغفول مانده ، زمانی این ارز توسط افراد حقیقی در خانه ها ذخیره می شود و یک زمان توسط تولید کننده و صادر کننده و زمانی که که کنترل و رصد صورت نگیرد اوضاع آشفته و افسار گسیخته ای داریم .

در بازار طلا بازار واسطه گری رونق دارد 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر به خبرنگار اقتصادبرتر گفت: خرید و فروش در بازار طلا معنایی ندارد  که هم اینک به صورت آبشده و سکه معاملات انجام می گیرد و به تولید کننده منافع اقتصادی نمی رسد وبیشتر بازار دلالی و واسطه گری رونق دارد.

ورود طلا از ونزئلا روی قیمت داخلی اثر می گذارد

محمدو لی ادامه داد اگر بازار طلا اشباع شود مطمئنا قیمت ها هم تعدیل شده و کاهشی خواهد شد و انشالله تدابیر در بازار طلا عملیاتی شود.

آخرین قیمت ها هم در بازار طلا وسکه امروز ۲ تیر ماه ۹۹ به شرح زیر می باشد:

قیمت نهایی :
🕘 دوشنبه ۲ تیر ۹۹ ساعت ۱۳:۰۰

🔸 مثقال طلا: ۳.۵۵۸.۰۰۰ ت (۵۷۰۰۰)🔺
🔸 طلای۱۸عیار: ۸۲۱.۴۰۰ ت (۱۳۱۰۰)🔺
🔸 سکه قدیم: ۸.۱۶۳.۰۰۰ ت (۱۵۰۰۰۰)🔺
🔸 سکه جدید: ۸.۱۸۰.۰۰۰ ت (۱۰۳۰۰۰)🔺
🔸 نیم سکه: ۴.۱۵۰.۰۰۰ ت (۵۰۰۰۰)🔺
🔸 ربع سکه: ۲.۳۰۰.۰۰۰ ت (۵۰۰۰۰)🔺
🔸 سکه گرمی: ۱.۲۲۰.۰۰۰ ت (۲۰۰۰۰)🔺
🔸 حباب سکه: ۵.۰۰۰ ت (-۱۰۲۰۰۰)🔽
🔸 ارزش طلایی سکه: ۸.۰۴۸.۰۰۰ ت (۲۰۵۰۰۰)🔺
🔸 انس طلا: ۱.۷۴۷.۴ دلار (۰)◽️

عدد داخل پرانتز: تغییر نسبت به روز قبل
🔽:کاهش 🔺: افزایش ◽️: عدم تغییر

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن