رئیس جمهور السالوادور، یک فلسطینی تبار

اقتصادبرتر

ناییب بوکیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری السالوادور با راه اندازی کمپین مبارزه با فساد با کسب ۵۳ درصد آرا به ریاست جمهوری این کشور کوچک اما پرجمعیت در آمریکای لاتین رسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از الشرق الاوسط، بوکیلی ۳۷ ساله به عنوان جوان‌ترین کاندیدای این انتخابات در کنفرانس خبری پس از پیروزی اش و در جمع هواداران پر تعدادش اعلام کرد: «در این لحظه من با اطمینان کامل می‌گویم که ما در انتخابات ریاست جمهوری السالوادور برنده شده‌ایم.. ما تاریخ ساز شدیم.» این سیاستمدار فلسطینی که خانواده اش در حدود یک قرن پیش از فلسطین مهاجرت کرده‌اند، شهردار سابق شهر سان سالوادور، پایتخت بود، توانست به نظام دوحزبی که سه دهه بر السالوادور حاکم بود، پایان داد.

خشونت‌های گروه‌های تبهکار السالوادور در سال‌های اخیر این کشور را به یکی از مرگبارترین کشورهای جهان تبدیل کرده و موجب شده مردم این کشور به فرار از آن به سمت شمال قاره آمریکا سوق پیدا کنند.

از وعده‌های انتخاباتی بوکله می‌توان به توسعه پروژه‌های زیرساختی برای جلوگیری از مهاجرت اشاره کرد.

«کارلوس کولجا» از حزب محافظه کار ائتلاف ملی جمهوری‌خواه با کسب ۳۱٫۶۲ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد. «هوگو مارتینز» وزیر خارجه سابق، از حزب چپ‌گرا هم با ۱۳٫۷۷ درصد آرا، در جایگاه سوم قرار دارد. رئیس‌جمهور جدید السالوادور از ۱ ژوئن آغاز به کار می‌کند.

نزدیک ۱۵۰ هزار فلسطینی الاصل در السالوادور زندگی می‌کنند که از اوایل قرن بیستم به این منطقه مهاجرت کرده‌اند.

در این میان جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توئیتی ضمن تبریک به «نائب بوکله» نوشت که آمریکا آماده همکاری با او برای رفاه و دموکراسی در منطقه است. روبرت پالادینو معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در توئیتی نوشت: ایالات متحده برای گسترش فرصت‌های اقتصادی در کنار السالوادور است.

پاسخ دادن