رئیس پاستور: واکسن کوواکس تا دو ماه دیگر تحویل ایران می‌شود

رئیس انستیتو پاستور ایران از تحویل واکسن‌های کرونا در قالب طرح کوواکس و شروع واکسیناسیون بین شش تا هشت هفته آینده خبر داد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۴ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از همشهری ‌آنلاین، علیرضا بیگلری روز پنج‌شنبه، چهارم دی‌ماه، ضمن آن که از آغاز خرید مستقیم واکسن از «شرکت‌های مطمئن» خبر داد گفت که واکسن‌های کوواکس زودتر تحویل ایران می‌شوند.

آقای بیگلری به نام شرکت‌هایی که قرار است از آن‌ها واکسن خریداری شود، اشاره نکرد.

در همین حال وزیر بهداشت ایران هم از دریافت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از سبد کوواکس خبر داد و گفت که برای واکسیناسیون تعداد بیشتری از مردم، «نیازمند واکسن بیشتری هستیم».

سعید نمکی اوایل آذرماه گفته بود که این مقدار واکسن کوواکس تنها ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر یعنی حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور را پوشش می‌دهد، چون به هر نفر باید دو دوز واسکن تزریق شود.

خبر مدیر انستیتو پاستور در روزی منتشر می‌شود که رئیس بانک مرکزی ایران چهارم دی‌ماه در پیامی اینستاگرامی از رفع مشکل خرید واکسن کرونا خبر داد.

پیش از این مقام‌های دولت ایران از جمله عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، از تحریم‌ها به عنوان عامل اصلی بروز مشکل در خرید واکسن نام برده بودند، اما پس از آن‌که مسئولان برنامه کوواکس اعلام کردند که وزارت دارایی آمریکا مجوز خرید واکسن را صادر کرده و ایران مشکل قانونی ندارد، بحث مشکلات مربوط به لوایح پولشویی مطرح شد.

علی مطهری، نماینده پیشین و نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، یکم دی‌ماه در توئیتی نوشته بود: «به خاطر این که در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار داریم نتوانستیم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد.»

او در ادامه نوشته بود که «مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد.»

پاسخ دادن