رابطه قیمت دلار و اونس جهانی در سال ۲۰۲۰

رابطه قیمت دلار و اونس جهانی در سال 2020

ANZ بانک پیش بینی کرد:”ارزش دلار آمریکا به احتمال زیاد رو به کاهش خواهد بود و خطرات نزولی ( برای شاخص دلار )تا سال ۲۰۲۰ افزایش می یابد.

تهران – اقتصادبرتر – ۵ دی ۹۸

تحلیلگران گروه بانکی استرالیایی و نیوزلندی ( ANZ بانک )پیش بینی کرده اند که در سال آینده (۲۰۲۰) بخش فلزات گرانبها برای دومین سال متوالی نمایشی بهتری نسبت به سایر بازارهای کالایی خواهد داشت و در این بین طلا نیز از ۱۶۰۰ دلار در هر اونس عبور خواهد کرد .

دانیل هاینز و سونی کوماری، ۲ نفر از استراتژیست های ارشد کالایی ANZ در چشم انداز سال ۲۰۲۰ این بانک گفتند: “به نظر می رسد موقعیت گیری خوب فلزات گرانبها به خوبی از عملکرد بهتر این بخش نسبت به دیگر بخش ها برای دومین سال متوالی حمایت کند .”

ANZ بانک پیش بینی کرد که افزایش قیمت طلا به طور پیوسته در طول سال آینده وجود داشته باشد و در دسامبر فلز زرد بالاترین رقم خود،یعنی ۱۶۲۰ دلار در هر اونس را ثبت می کند.

این دو استراتژیست اعلام کردند:” الگو و مدل طلای ما قیمت سال ۲۰۲۰ را ۱۶۰۰ دلار نشان می دهد…مدل و الگوی حرکت ما که بر اساس نرخ بهره واقعی ،شاخص دلار و انتظارات تورمی طراحی شده نشان می دهد ارزش طلا ۱۴۷۰ دلار در هر اونس است و با دلاری ضعیف تر و رشد سود محدود در اوراق قرضه پیش بینی می کند که طلا در سال ۲۰۲۰ به ۱۶۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.

در چشم انداز قیمت بانک آمده است که ،تم اصلی جهان برای دوری از دلار و عدم قطعیت های ژئوپلیتیکی برخی از محرک های اصلی پشتیبان قیمت طلا هستند.

اگرچه عدم قطعیت های مربوط به تجارت ایالات متحده و چین و برگزیت در سال ۲۰۱۹ اوج خود را تجربه کردند(قائدتا شدید تر نمی شوند) ، اما معتقدیم ریسک های ژئوپلیتیکی و کلان اقتصادی در سال آینده همچنان در حالت افزایش خواهند بود. ” ..هاینز و کوماری ادامه دادند: “موضوع ادامه دارد دلارزدایی ( فاصله گرفتن از دلار در سبد تنوع دارایی های )باید اشتیاق سرمایه گذاران برای طلا را همچنان حفظ کند.”

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از خطراتی است که باید به آن توجهی دقیق داشت ، زیرا این امر به طور مستقیم بر بازارهای مالی تأثیر می گذارد…… “با توجه به چندین احتمال در نتیجه انتخابات ، ما فضا برای عدم ثبات بازار را پیش بینی می کنیم. این باید زمینه را برای فعالیت دارایی های امن در سال ۲۰۲۰ فراهم کند. “.

همچنین،ظهور پوپولیسم در سراسر جهان قضیه نگهداری طلا در سبد دارایی های شما را افزایش می دهد. ….”روند ژئوپلیتیکی به سمت تقسیم ( به طور مثال برگزیت و یا سیاست های ملی گرایانه در کشورها )و پوپولیسم باعث ایجاد عدم اطمینان خواهد شد و باعث افزایش جذابیت در بخش مکان های امن سرمایه می شود.”

پایین آمدن نرخ بهره در مقیاس جهانی نیز به نفع فلز زرد سال آینده کار می کند…. استراتژیست ها گفتند: “توقف در افزایش نرخ بهره بانک فدرال نباید اشتهای سرمایه گذاران را کاهش دهد … روند تورم ثابت رو به بالاتر ، نرخ بهره را در سال ۲۰۲۰ پایین می آورد.”

ANZ افزود: بخش دیگری از معادله که منجر به گذر از سطح ۱۶۰۰ دلار در هر اونس ۲۰۲۰ می شود ، دلار ضعیف تر آمریکا است.

“ارزش دلار آمریکا به احتمال زیاد رو به کاهش خواهد بود و خطرات نزولی ( برای شاخص دلار )تا سال ۲۰۲۰ افزایش می یابد … با یک سیاست ( پولی )پایدارتر ، احتمالاً دلار در یک محیط مبادلاتی سبک تر تثبیت و تجارت خواهد شد… ما انتظار داریم که یورو نمایشی بهتر از دلار داشته باشد. “..( توضیح اینکه از آنجا که طلا به دلار قیمت گذاری می شود ، کاهش ارزش دلار در برابر یورو قدرت خرید دارندگان ارز اروپایی را تقویت می کند)

پس از سقوط ۵۳ درصدی واردات طلای هند در بین ماه های ژوئیه و اکتبر سال جاری در میان قیمت های بازار محلی در رکوردهای بالا ، تقاضای طلای آسیا نیز باید از نزدیک مورد توجه قرار گیرد.

استراتژیست ها گفتند: “در سال ۲۰۲۰ ، افزایش تقاضای سرمایه گذاری بالاتر نیاز به از بین بردن عرضه بیش از حد در نتیجه ضعف تقاضای بخش جواهرات و همچینین عدم تعادل خرید های بانک های مرکزی دارد .”

یکی از مهمترین خطراتی که برای افزایش قیمت طلا وجود دارد ، همچنان موقعیت گیری های شلوغ سرمایه گذاران است که می تواند موجب روند فروش در سال ۲۰۲۰ شود. “…..:” افزایش موقعیت گیری های سوداگرانه ( خرید به قصد فروش در قیمت های بالا) خطر کاهش قیمت را به همراه دارد. “

*مریم رهنما

پاسخ دادن