راز خروج نهنگ‌های ارزی؛ دو دیدگاه به آینده دلار

جزئیات بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی
اقتصادبرتر

چرا در روزهای اخیر بازار ارز کم‌نوسان است؟ چرا دامنه نوسانات روزانه به شدت کاهش یافته است؟

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ مرداد ۹۸

?چرا در روزهای اخیر بازار ارز کم‌نوسان است؟

پاسخ: نهنگ‌ها یا معامله‌گران بزرگ از بازار خارج شده‌اند. چرا؟
۱⃣ «کوچ به بازارهای دیگر»،
۲⃣ «کمبود نقدینگی»،
۳⃣ «انتظارات» و
۴⃣ «محدود شدن بازه نوسان»
که احتمال کسب سود از بازار ارز را کم می‌کند.

?چرا دامنه نوسانات روزانه به شدت کاهش یافته است؟

پاسخ: کانال‌های موازی تحریک دلار کم‌اثر شده است. چرا؟
۱⃣ «ثبات نرخ حواله درهم»،
۲⃣ «نبود فاصله آربیتراژی با بازارهای همسایه» و
۳⃣ «فاصله نرمال قیمت صرافی‌های بانکی با بازار آزاد».

به گزارش #اقتصادبرتر گروهی معتقدند، با توجه به دست بالای بازارساز، نهنگ‌ها تمایلی برای زورآزمایی با او ندارند. معامله‌گران بزرگ به‌دنبال ورود به بازار پس از کاهش قدرت بازارساز هستند.
پیشنهاد: اگر بازارساز می‌خواهد روند میان‌مدت بازار را مدیریت کند، باید قیمت و حجم مداخله را با انتظارات خود از درآمدهای ارزی آتی تنظیم کند.

? سیاست‌گذاران نیز باید قدرت مانور بازارساز را به رسمیت بشناسند و به جای فشار در جهت کنترل قیمت تمرکز را بر مدیریت نوسان قرار دهند. چرا؟
نزدیک شدن قیمت صرافی‌های بانکی و سامانه نیما به بازار آزاد، تا حدی قیمت را از هجوم نوسان‌گیران در امان نگه داشته است. اما فشار برای کاهش قیمت بدون توجه به درآمدهای آتی، احتمال کاهش قدرت مانور و افزایش ریسک حملات سفته‌بازانه را بالا می‌برد.

?‍? دو دیدگاه به آینده دلار
? برخی فعالان باور دارند، در‌صورتی‌که قیمت دلار به همین روند کم‌نوسان ادامه دهد و توان عبور از سطح ۱۲هزار و۲۰۰ تومان را از خود نشان ندهد، امکان ورود خالی‌فروشان در بازار وجود دارد که با افزایش فروش‌ها زمینه را برای ورود دلار به قیمت‌های پایین‌تر فراهم کنند.
? این در حالی است که عده دیگری باور دارند، مرز ۱۲ هزار تومانی کف قیمت دلار است و از این نقطه خریدهای ارزی افزایش خواهد یافت، هرچند ممکن است منجر به ورود قیمت‌ها به سطوح بسیار بالاتر نشود.
? عده زیادی از فعالان باور دارند؛ در‌صورتی‌که بازارساز همین طور عرضه خود را ادامه دهد، احتمال رفتن قیمت به سطوح بالا محدود است. این در حالی است که عده‌ای از فعالان معتقدند به‌دلیل محدود شدن درآمدهای نفتی، بازارساز نمی‌تواند این میزان سطح عرضه را ادامه دهد.

پاسخ دادن